Mohamed Katir zawieszony za naruszenie przepisów antydopingowych

Wicemistrz świata w biegu na 5000 metrów z Budapesztu, Mohamed Katir został tymczasowo zawieszony przez agencję Athletics Integrity Unit (AIU) za naruszenie przepisów antydopingowych. Zdaniem kontrolerów Hiszpan w 2023 roku trzykrotnie nie stawił się na testy antydopingowe.

Katir: Nie doszło do naruszenia przepisów

Katir wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że zamierza odwołać się od decyzji AIU.

– Uważam, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie doszło do naruszenia przepisów – napisał Hiszpan w komunikacie. – Jestem zaskoczony, gdyż w kilku przypadkach, które są kwestionowane przez inspektorów, byłem dostępny w podanym przeze mnie miejscu, terminie i godzinie – dodał.

Lekkoatleta zaznaczył, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy poza zawodami był wielokrotnie poddawany kontrolom antydopingowym, obejmującym zarówno próbki moczu, jak i krwi. – Nigdy nie było problemu z ich przeprowadzeniem – oświadczył.

W związku z postępowaniem AIU licencja zawodnika została zawieszona przez Hiszpańską Federację Lekkoatletyczn ą (RFEA), która w oświadczeniu wskazała, że jest zobowiązana do rygorystycznego przestrzegania krajowych i międzynarodowych przepisów dotyczących dopingu.

Hiszpan jednak nie zgadza się z zawieszeniem. Zwraca uwagę, że w jego przypadku istotne jest to, że „nie mamy do czynienia z przypadkiem naruszenia przepisów antydopingowych w wyniku użycia zabronionych substancji lub metod, ani nawet w celu uniknięcia kontroli antydopingowej poza zawodami”.

Winny system, czy zawodnik?

Zdaniem Katira doszło do błędnej interpretacji danych lokalizacyjnych, które wykorzystuje platforma ADAMS służąca wybranym sportowcom do zgłaszania swojego miejsca pobytu. Muszą być dostępni w określonym przez siebie miejscu i czasie, aby możliwe było przeprowadzenie niezapowiedzianych testów antydopingowych. Trzykrotne ominięcie kontroli skutkuje automatycznym zawieszeniem z powodu naruszenia zasad dotyczących miejsca pobytu.

Mohamed Katir to zawodnik, który do 2019 roku reprezentował Maroko. 25-latek jest rekordzistą świata na 3000 metrów w hali i rekordzistą Europy na 5000 metrów.

AIU, REFA, red

fot. w nagłówku Erik van Leeuwen (bron: Wikipedia)., GFDL, Wikimedia Commons (cropped)