„Świąteczne bieganie” 2022. Możesz wybiegać stypendia dla dzieci i młodzieży

Więcej niż 88 tysięcy 491 km – taki cel stoi przed uczestnikami siódmej edycji akcji „Świąteczne Bieganie”, która odbędzie się w weekend 25-26 grudnia. W jego realizacji pomóc może każdy. Wystarczy wstać od świątecznego stołu i wybrać się na bieganie lub spacer, a później zgłosić pokonane kilometry na specjalnej stronie internetowej. Jeśli uda się osiągnąć cel akcji, sponsorzy przekażą 26 tysięcy złotych na stypendia dla dzieci i młodzieży.

„Świąteczne Bieganie” to niezwykłe sportowe wyzwanie, w którym wybiegane kilometry zamieniają się na złotówki. Wszystkie trafiają na konto Nidzickiego Funduszu Lokalnego, który każdego roku funduje stypendia dla uczniów i studentów z terenu powiatu nidzickiego. Zasady akcji są proste – sponsorzy przekazują pieniądze jedynie wtedy, gdy uczestnikom uda się wybiegać więcej kilometrów niż rok wcześniej.

W tym roku na stole leży 26 tysięcy złotych. To łączna kwota wpłat zadeklarowana przez sponsorów akcji – firmy Beko, MB Motors Poznań, New Balance, Bank Spółdzielczy w Nidzicy oraz Stalmot&Wolmet.

Licznik bije

Akcja wystartowała siedem lat temu z inicjatywy Marcina Koniecznego, mistrza świata Ironman w kategorii M45 z 2017 roku. Założył się wtedy, że uda mu się przekonać biegaczy, aby wstali od świątecznego stołu i wspólnie pokonali co najmniej tysiąc kilometrów. Stawką zakładu było… ciasto. Pomysł chwycił, łącznie udało się nabiegać ich dwa razy tyle.

W kolejnych latach „Świąteczne Bieganie” zyskało wymiar charytatywny i nabrało rozpędu. W 2017 roku uczestnicy akcji pokonali 16 tysięcy kilometrów, rok później ten wynik prawie potroili. W 2019 roku licznik wyzwania zatrzymał się na ponad 73 tysiącach kilometrów, a rok później ponad 6,5 tysiąca zgłoszonych treningów przełożyło się na łączną odległość 85 tysięcy 163 kilometrów. Wynik do pobicia w tym roku to 88 tysięcy 491 km.

Jak dołączyć do akcji?

Udział w akcji „Świąteczne Bieganie” może wziąć każdy. Wystarczy w dniach 25-26 grudnia wstać od stołu, pokonać swoje kilometry i zarejestrować swój trening na stronie www.swiatecznebieganie.pl Znajdować się będzie na niej specjalny formularz, w którym będzie można wpisać liczbę pokonanych kilometrów – przez siebie i osoby towarzyszące, w tym dzieci w wózkach, a nawet…psy. Kilometry pokonane przez zwierzęta liczą się podwójnie, podobnie jak aktywności zarejestrowane za granicą.

fot. deposiphotos.com

Trening będzie należało udokumentować załączając np. screen z jakiejkolwiek aplikacji czy zdjęcie zegarka lub stopera. Akcja startuje dokładnie o północy w wigilijną noc i potrwa do końca drugiego dnia świąt.

W Internecie trwa już mobilizacja. Na niecały tydzień przed startem akcji uczestnictwo w wydarzeniu „Świąteczne Bieganie” na Facebooku zadeklarowało dotąd 600 osób.

Dla kogo stypendia?

Nidzicki Fundusz Lokalny każdego roku wspiera uczniów i studentów z terenu powiatu nidzickiego. Oceną kandydatów i wyborem stypendystów zajmuje się komisja stypendialna, w skład której wchodzą przedstawiciele lokalnych organizacji, instytucji i firm. Każdego roku fundusz przyznaje 30 – 40 stypendiów, a łączna kwota środków przeznaczonych na ten cel od 2001 roku przekroczyła już ponad 2 mln złotych.

red

fot. w nagłówku Depositphotos.com