Oto medal 16. PKO Poznań Półmaratonu

7 cm średnicy, 5 mm grubości i masa około 150 gramów – tak w liczbach prezentuje się medal, który za metą 16. PKO Poznań Półmaratonu trafi do biegaczek i biegaczy. Na liście startowej zaplanowanej na 14 kwietnia imprezy jest już prawie 9 tysięcy zawodników. Zapisy wciąż trwają.

Medal 16. PKO Poznań Półmaratonu jest okrągły, a wykończenie typu „old silver” oraz nieregularna struktura dodają mu charakteru. Sprawiają, że będzie wyjątkową pamiątką ze startu w stolicy Wielkopolski.

Jak zawsze na krążku znalazło się miejsce na imię oraz rezultat zawodniczki/zawodnika. Opcja grawerunku jest dostępna w profilu biegacza, a jej koszt wynosi 25 złotych.

Biegacze wystartują punktualnie o godzinie 10:00 z ulicy Grunwaldzkiej przy Międzynarodowych Targach Poznańskich. Finiszować będą na Placu Marka.

fot. Jakub Kaczmarczyk

Którędy do mety?

Trasa biegu w stolicy Wielkopolski prowadzić będzie przez Junikowo, Raszyn, Górczyn, Łazarz, Wildę, Łęgi Dębińskie i Stare Miasto. Po drodze biegacze miną dobrze znane miłośnikom sportu obiekty. Na niebieski doping biegacze będą mogli liczyć przebiegając obok ENEA Stadionu, na którym domowe mecze rozgrywa drużyna Lecha Poznań. Efektowna meta znajdować będzie się na Placu Marka na terenie MTP. Trasa posiada atest AIMS, World Athletics i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Dowodem na to, że w Poznaniu można biegać szybko są imponujące rekordy imprezy wynoszące 00:59:32 (mężczyźni) i 01:07:54 (kobiety). Oba należą do biegaczy z Etiopii – Anchialem Haymanot i Mohameda Esy. Warto jednak podkreślić, że na trasie poznańskiego półmaratonu świetnie radzą sobie również amatorzy. W ubiegłym roku z barierą 1:30 uporało się aż 521 zawodników, a przed upływem 2 godzin bieg ukończyły 4642 osoby.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku w osiągnięciu wymarzonych czasów amatorów wspierać będą doświadczeni pacemakerzy.

Fot. Adam Ciereszko

Zapisy na ostatniej prostej

Obecnie na starcie poznańskiego półmaratonu zameldowało się już blisko 9 tysięcy biegaczy. Organizatorzy radzą pospieszyć się z zapisami, ponieważ limit miejsc wynosi 10 tysięcy zgłoszeń.

Zapisy osobiste będą możliwe tylko w piątek i sobotę poprzedzającą bieg w biurze zawodów na Międzynarodowych Targach Poznańskich, pod warunkiem, że do tego czasu nie zostanie wyczerpany limit miejsc. Do 13 marca opłata startowa wynosi 170 zł w opcji podstawowej i 230 zł za pakiet z koszulką techniczną marki AdRunaLine.

PKO Poznań Półmaraton od lat należy do cyklu Korony Polskich Półnaratonów. Do mety zeszłorocznej edycji biegu w ubiegłym roku dotarło 7675 zawodników, tym samym był to trzeci największy polski bieg na dystansie 21.097 km w 2023 roku.

Źródło: POSiR