Powrót cyklu CITY TRAIL

W weekend 3-4 lutego po styczniowej przerwie powrócił przełajowy cykl biegów CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. W sobotę biegali zawodnicy z Poznania, a w niedzielę – ze Szczecina. Warunki na trasach były całkiem sprzyjające, co zaowocowało m.in. znakomitym kobiecym rekordem szczecińskiej, urozmaiconej pętli.

Wietrznie w Poznaniu

Biegi CITY TRAIL w Poznaniu są organizowane nad jeziorem Rusałka. Podczas sobotnich zawodów największą trudnością był tym razem dość silny wiatr, który szczególnie dał się we znaki na ostatnim kilometrze. Do linii mety biegu głównego na dystansie 5 km dotarło 566 osób, a najszybszymi okazali się Jakub Gorzelańczyk i Martyna Wyroślak. Zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet nie znamy jeszcze triumfatorów klasyfikacji generalnej, zatem można spodziewać się, że marcowy bieg będzie bardzo emocjonujący.

Zwycięzca biegu – Jakub Gorzelańczyk, w poprzednich zawodach zajmował kolejno: trzecie, piąte i drugie miejsce. Z sobotniego, zwycięskiego biegu oraz wyniku 15:16 – był oczywiście zadowolony.

– Dzisiaj walka o miejsca na podium rozegrała się na finiszu. Moim założeniem na ten bieg było jak najmniejszym kosztem sił dotrzeć do końcowego odcinka trasy, z jak najmniejszą stratą do prowadzących zawodników. I to się udało. Tam, gdzie mogłem, chowałem się za prowadzącymi biegaczami i oszczędzałem siły na ostatnie trzysta metrów – relacjonował Jakub Gorzelańczyk, zwycięzca sobotniego biegu i jeden z pretendentów do wygranej w klasyfikacji generalnej CITY TRAIL w Poznaniu.

Jako drugi do mety dotarł grudniowy zwycięzca – Łukasz Nowak (czas 15:18), a trzeci był Jędrzej Wolski (15:22).

W kobiecej rywalizacji najlepsza okazała się Martyna Wyroślak (czas 18:15). Drugie miejsce zajęła Aleksandra Ferchmin (18:20), a trzecia była Maja Bużycka (18:27).

Piąte, ostatnie zawody sezonu 2023/2024 w Poznaniu są zaplanowane na 2 marca.

Szczecin z rekordem trasy kobiet

W niedzielnym biegu nad Jeziorem Szmaragdowym wzięło udział 358 osób, a najszybszymi okazali się Jaonna Woźniak (po raz czwarty w trwającej edycji) i Szymon Belgrau. Joanna poprawiła własny rekord niemal górskiej trasy nad Jeziorem Szmaragdowym, który od niedzieli wynosi 18:05. Z kolei Szymon zapewnił sobie wygraną w klasyfikacji generalnej.

– Mam świadomość, że moją mocną stroną są podbiegi, więc staram się pokonywać je mocno. Z kolei na zbiegach zawsze jestem wyprzedzana przez mężczyzn i czuję się niepewnie. Skąd biorę siłę na podbiegi? To ciekawe, bo nie robię szczególnych ćwiczeń siłowych. Podstawą są treningi rowerowe, które jako triathlonistka wykonuję regularnie oraz spokojne treningi biegowe, które zazwyczaj robię w terenie. Często wybieram się na pagórkowate trasy również na bieganie w drugim zakresie, nie przepadam za zupełnie płaskimi odcinkami – mówiła po biegu Joanna Woźniak, zwyciężczyni niedzielnego biegu oraz klasyfikacji generalnej CITY TRAIL w Szczecinie, rekordzistka szczecińskiej trasy.

Jako druga do mety dotarła Justyna Grzywaczewska (czas 20:20), a trzecia była Zuza Modzelewska (20:37).

W męskiej rywalizacji kolejność na podium była następująca: Szymon Belgrau (16:43), Adrian Andruszkiewicz (16:53), Radosław Helon (16:56).

Piąte, ostatnie zawody sezonu w Poznaniu ą zaplanowane na 2 marca, w Poznaniu na 3 marca. Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury. Sponsorem tytularnym imprezy jest Nationale-Nederlanden,

Źródło: Fundacja Krok do Natury

fot. w nagłówku Piotr Oleszak