Przed nami weekend z 68. PZLA Halowymi Mistrzostwami Polski

Za nami imponujący ORLEN Copernicus Cup, a już w weekend 17 i 18 lutego w Arenie Toruń odbędą się 68. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski. W czerwcu w Bydgoszczy rozgrywane będą jubileuszowe, setne lekkoatletyczne mistrzostwa kraju. W tym roku to właśnie na Kujawy i Pomorze będą zwrócone oczy fanów lekkiej atletyki. 

W 68. PZLA Halowych Mistrzostwach Polski udział wezmą największe gwiazdy polskiej lekkiej atletyki. W toruńskiej hali zobaczymy medalistów halowych mistrzostw Europy w Stambule oraz mistrzostw świata w Budapeszcie na czele z Ewą Swobodą, Pią Skrzyszowską czy tyczkarzem Piotrem Liskiem. Oni błyszczeli także w trakcie ostatniego toruńskiego ORLEN Copernicus Cup.

Toruń na drodze do Rzymu i Paryża

Na kibiców czeka z pewnością mnóstwo emocji, ponieważ halowe mistrzostwa Polski stanowią ważny element przygotowań do halowych mistrzostw świata w szkockim Glasgow, mistrzostw Europy w Rzymie, a przede wszystkim do igrzysk olimpijskich w Paryżu.

fot. Paweł Skraba

Przedsmak tego, co może wydarzyć się w weekend w Arenie Toruń mieliśmy w trakcie kapitalnego mityngu ORLEN Copernicus Cup. Klasę pokazała Ewa Swoboda, która ukończyła swój bieg na 60 m z najlepszym czasem w tym roku na świecie, a Jakub Szymański triumfował na 60 metrów przez płotki z drugim wynikiem w karierze. Nie zawiedli Piotr Lisek i Pia Skrzyszowska. Teraz w trakcie krajowego czempionatu spodziewamy się równie wielkich emocji, łącznie z próbą pobicia rekordu Polski z Areny Toruń (6,99 w 2022 roku) przez Ewę Swobodę.

– Do 6.99 jeszcze daleka droga, rekord mityngu to jeszcze nie wszystko – mówiła po starcie w ORLEN Copernicus Cup Ewa Swoboda. – Od razu jak weszłam do hali, to byłam pozytywnie naładowana. To wprawdzie nie jest moje miasto, ale kibice świetnie reagowali. Jestem bardzo zadowolona. Forma rośnie. Poczułam dziś wielki spokój w blokach startowych. Dziękuję publiczności za ciszę, bo to wyraz szacunku do nas – dodała.

Dyrektor ORLEN Copernicus Cup i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński jest zadowolony, że polskie gwiazdy lekkoatletyki były w stanie rywalizować ze świetnymi rywalami z zagranicy, liczy że równie świetne starty będą w trakcie zbliżających się mistrzostw Polski.

– Kolejny raz nasz mityng przyniósł mnóstwo emocji, także tych najbardziej oczekiwanych, czyli biało-czerwonych – podkreśla Krzysztof Wolsztyński.Atmosfera panująca na trybunach Areny Toruń była wspaniała i niosła zawodników z całego świata do osiągania świetnych wyników. Jesteśmy zadowoleni, że kolejny raz ORLEN Copernicus Cup przyniósł tyle fantastycznych wrażeń, a Toruń ponownie znalazł się na ustach całego lekkoatletycznego świata – dodaje.

Zimowa stolica lekkiej atletyki

Warto pamiętać, że także Toruń będzie gospodarzem halowych mistrzostw świata w 2026 roku, kolejny raz udowadniając, że cieszy się dużym zaufaniem światowych władz.

fot. Grzegorz Olkowski

– Toruń jest naszą zimową stolicą lekkiej atletyki, do stałych imprez, jakimi w ostatnich latach są mityng ORLEN Copernicus Cup i halowe mistrzostwa Polski, dojdą jeszcze mistrzostwa świata – wylicza Wolsztyński.  – Jestem dumny z tego, co zbudowaliśmy w naszym regionie kujawsko-pomorskim przez te kilka dekad, organizując różne imprezy światowe, europejskie. Od biegów przełajowych, przez mistrzostwa świata juniorów, przez mistrzostwa Europy drużynowe. Zdobyliśmy wcześniej mistrzostwa Europy, mamy jedne z najlepszych mitingów na świecie i teraz światowa federacja doceniła naszą ciężką pracę – podkreśla dodając, że  Bydgoszcz będzie wkrótce gospodarzem jubileuszowych, 100. lekkoatletycznych mistrzostw Polski, które odbędą się w czerwcu na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka.

68. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski wspierają Miasto Toruń i samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a organizatorem jest Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki. Bilety na halowe mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce już w sprzedaży na stronie eBilet.pl.

Źródło: KPZLA

fot. w nagłówku Paweł Skraba