18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski idzie na rekord

Dzisiaj (14 marca) w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się konferencja prasowa przed 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim. W programie imprezy znajduje się półmaraton oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na 10 dni przed zawodami na listach startowych obu dystansów jest już prawie 20 tysięcy osób.

Wiosna startuje w Warszawie! Takie hasło tradycyjnie promuje Półmaraton Warszawski, który w tym roku cieszy się rekordowym zainteresowaniem. Coraz więcej wskazuje na to, że 24 marca w stolicy padnie rekord frekwencji.

– W tym roku czeka na nas zupełnie nowa trasa i rekordowa edycja. Przed pandemią Półmaraton Warszawski sięgał 12-13 tysięcy uczestników. Dzisiaj na listach mamy blisko 14 tysięcy zapisanych biegaczy. Liczba zgłoszeń razem z New Balance Biegiem Na Piątkę to prawie 20 tysięcy – poinformował dziennikarzy Marek Tronina, prezes Fundacji “Maraton Warszawski”.

Nadal można dołączyć do grona biegaczy, którzy 24 marca przywitają wiosnę na sportowo. Zapisy prowadzone są na stronie rejestracja.maratonwarszawski.com

Tygodniami żyje się tym biegiem, jest to coś innego niż bieganie na bieżni czy nawet w zawodach. Tutaj można biegać dla siebie, ale też dla innych, w większym celu. Każdy może sam podjąć decyzję, czym jest dla niego bieganie – mówił z przekonaniem Adam Kszczot, wielokrotny medalista mistrzostw Europy, halowych mistrzostw Europy, mistrzostw świata oraz halowych mistrzostw świata, ambasador marki Nice To Fit You.

Pobiegną po medale Mistrzostw Polski i rekordy życiowe

Podczas 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego odbędą się 33. PZLA Mistrzostwa Polski w Półmaratonie. To wyróżnienie dla stolicy i zapowiedź wielkich emocji. Na liście startowej znajduje się prawie sześćdziesiąt nazwisk, a wśród nich m.in. Mateusz Kaczor z życiówką 1:03:31 oraz Monika Jackiewicz (1:10:39), walcząca o kwalifikacje na półmaraton na zbliżające się Mistrzostwa Europy w Rzymie.

fot. Maciej Krüger

Kaczor to aktualnie najszybszy polski maratończyk z realnymi szansami na udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. W lutym w Sewilli uzyskał rekord życiowy 2:09:34, który zarazem jest trzecim najlepszym wynikiem w polskich tabelach wszech czasów. W Warszawie zawodnik RLTL Optima Radom biegał półmaraton już przed rokiem. Z czasem 1:05:16 zajął wtedy osiemnaste miejsce.

Moja forma jest stabilna. Po maratonie podtrzymuję ją, chcę poprawiać swoje wyniki. W tamtym roku byłem bardziej wyeksploatowany, ale nie bałem się ruszyć z czołówką. Trochę za szybko pobiegłem pierwsze 5 km (14:28 – przyp. red.) i potem za to zapłaciłem. Ale i tak dobiegłem jako pierwszy z Polaków i jako pierwszy Europejczyk – mówił Mateusz Kaczor, który wydaje się głównym pretendentem do zdobycia tytułu mistrza Polski w półmaratonie.

Oprócz obecności czempionatu, wyjątkowy jest także jubileusz związany z trasą. Po dokładnie 10 latach linia startu znów znajdzie się na moście Poniatowskiego, po jego praskiej stronie.

Jak zapewniają organizatorzy, trasa sprzyja szybkiemu bieganiu. Poprowadzi wzdłuż Alei Jerozolimskich w stronę Ronda De Gaulle’a. Następnie zawodnicy pobiegną w stronę Żoliborza, aż do Placu Wilsona. Później Gwiaździstą dostaną się na Wybrzeże Gdyńskie i dotrą na Most Gdański.

Po przeprawieniu się na drugą stronę Wisły biegacze będą przemierzać Pragę-Południe Wybrzeżem Helskim oraz ulicami Okrzei, Jagiellońską i Zamoyskiego aż do błoni PGE Stadionu Narodowego, gdzie znajdować się będzie meta.

New Balance Bieg na Piątkę dla amatorów i starych wyjadaczy

Wraz z 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim 24 marca wystartuje również New Balance Bieg na Piątkę. O godzinie 9:30, biegacze rozpoczną zmagania na moście Poniatowskiego, dalej trasa poprowadzi wzdłuż Alei Jerozolimskich aż do Ronda De Gaulle’a – piątkowicze przetrą szlaki półmaratończykom. Na rondzie biegacze zrobią nawrotkę. Wybrzeżem Szczecińskim oraz ulicą Siwca skierują się w stronę mety usytuowanej na błoniach PGE Narodowego.

fot. Jan Nyka

Po raz kolejny sponsorem tytularnym imprezy została marka Nationale-Nederlanden, dla której obecność w wydarzeniu jest ważną  aktywnością w obszarze promocji profilaktyki i zdrowego stylu życia. Marka od lat angażuje się w wydarzenia biegowe w Polsce i za granicą.

Przede wszystkim promujemy profilaktykę. Bieganie mamy już w DNA oraz we krwi i to widać. Każdy powinien spróbować swoich sił, bo to nie jest sport dla elity, tylko dla każdego, kto chce biegać i tym samym zadbać o swoje zdrowie – mówiła Karolina Dzwonnik-Jankowska, Ekspertka ds. marketingu i komunikacji w Nationale-Nederlanden Polska.

Marką wspierającą 18. Nationale Nederlanden Półmaraton Warszawski jest także Nice To Fit You.

Wspieramy osoby aktywne w ramach naszego programu “Smak sportowej pasji”, głównie biegaczy, dlatego już kolejny raz jesteśmy sponsorem biegów Fundacji Maraton Warszawski. O sportowców dbamy zapewniając im smaczną i dobrze zbilansowaną dietę, w tym jesteśmy ekspertami i na tym znamy się najlepiej – podkreśliła Sylwia Ramos-Wójcik, brand managerka Nice To Fit You.

Firma zaangażowała ekspertów od biegania, którzy stworzyli drużynę ambasadorów marki. To trenerzy Adam Kszczot, Robert Korzeniowski i Aleksandra Guzik. Wszyscy za tydzień wystartują w w warszawskim biegu.

#BiegamDobrze nakręca

W ramach zapisów na 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg na Piątkę, biegacze mieli możliwość wybrania charytatywnej ścieżki #BiegamDobrze. Fundacja „Maraton Warszawski” współpracuje z 11 organizacjami dobroczynnymi, które można wesprzeć zakładając specjalną zbiórkę. Zachęcając bliskich i znajomych do wpłat, można otrzymać prestiżowy „pomarańczowy” numer startowy i uczynić ze swojego biegu coś więcej, niż tylko wyścig.

fot. Maciej Krüger

– Pokochaliśmy tę imprezę za charytatywny charakter, ponieważ w jednym łączy pasję do biegania z chęcią do pomagania. Chcemy wspierać biegaczy, wolontariuszy, sportowców oraz fundacje. Dofinansujemy najwyższe zbiórki #BiegamDobrze na dystansie półmaratońskim, które wspierają potrzebujących – odpowiednio w kwotach 5, 10, 15 tysięcy złotych. Biegamy nie tylko dla siebie, ale też dla innych. Fajna energia nakręca wszystkich do pomagania – tłumaczyła  Marta Pokutycka-Mądrala, dyrektorka komunikacji korporacyjnej, rzeczniczka prasowa Nationale-Nederlanden.

Podczas konferencji prasowej poinformowano, że w tym roku łączna suma wszystkich zbiórek w #BiegamDobrze przekroczyła już 540 tysięcy złotych.

100 lat maratonu w Polsce

W tym roku obchodzimy wyjątkowy jubileusz, setną rocznicę pierwszego biegu na dystansie maratonu w Polsce. Zawody zostały rozegrane 2 listopada 1924 roku w Rembertowie, a przystąpiło do nich ośmiu zawodników – zaś do mety dotarło tylko trzech. Mistrzem został Stefan Szelestowski, który całą trasę pokonał w czasie 3:13:10

Z okazji okrągłych urodzin Fundacja „Maraton Warszawski” jako inicjator obchodów zamierza promować bieganie na królewskim dystansie.

100 lat później, my czujemy się odpowiedzialni za pielęgnowanie tradycji biegania. Przygotowaliśmy specjalne wydarzenia z okazji 100-lecia, zaczęła działać strona stulecia, na której przedstawione zostaną tegoroczne wydarzenia. Dla nas zwieńczeniem 100-lecia będzie 46. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski. Zaraz po 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim zaczynamy akcję związaną z obchodami 100-lecia i możemy zapowiedzieć, że będzie się działo – zapowiedział Marek Tronina.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”, red

fot. w nagłówku Sportografia.pl