CITY TRAIL dobiegł do mety

W miniony weekend (23-24 marca) we Wrocławiu i Katowicach zakończyła się sportowa część półrocznego sezonu ogólnopolskiego cyklu biegów przełajowych CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. To największe biegowe wydarzenie organizowane w lasach i parkach w Polsce. W edycji 2023/2024 wzięło udział ponad 10 tysięcy osób, z czego blisko 25% stanowiły dzieci i młodzież.

Biegi CITY TRAIL odbywają się w formule Grand Prix. Jeden sezon to łącznie 50 biegów na przełajowych, 5-kilometrowych trasach, w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu.

Aby cieszyć się z pamiątkowego medalu oraz brać udział w rywalizacji w klasyfikacji generalnej trzeba ukończyć minimum trzy biegi. Medale rozdawane są podczas ostatnich biegów oraz dodatkowo – w dniu oficjalnych podsumowań sezonu, które odbywają się oddzielnie w każdej lokalizacji. Takie wydarzenia odbędą się jeszcze w Olsztynie, Trójmieście, Wrocławiu i Katowicach. Ostatnie z nich – katowickie zaplanowane jest na 4 kwietnia i to ten dzień będzie ostatecznym finałem sezonu 2023/2024.

Wrocław

Na mecie sobotniego biegu głównego we Wrocławiu zameldowało się 411 osób, natomiast w zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 191 młodych sportowców. Zwycięstwo na dystansie 5 km odnieśli Dariusz Boratyński (z czasem 14:44) i Lena Pajęcka (z wynikiem 18:16). To właśnie najszybszy w sobotę – Darek Boratyński jest triumfatorem klasyfikacji generalnej. Wśród kobiet najskuteczniejszą zawodniczką edycji jest druga tym razem – Kinga Pietras.

Zwyciężczyni zawodów – zaledwie 17-letnia Lena Pajęcka – to zawodniczka, która swoje pierwsze biegowe kroki stawiała właśnie podczas CITY TRAIL – w zawodach dla dzieci i młodzieży. Wtedy nie miała sobie równych – wygrywała tak z dziewczętami, jak i chłopcami w swojej kategorii wiekowej. Po kilku latach wróciła na trasę CITY TRAIL – tym razem w wydaniu dla „dorosłych” – na dystans 5 km.

– Mój trener regularnie przyjeżdża do Lasu Osobowickiego na zawody ze swoim dzieckiem, ale dotąd nie byłam przekonana do startu, bo 5 km to dla mnie długi dystans. Na ten moment skupiam się na 400 m, a docelowo będę biegać 800 m. Wczoraj postanowiłam jednak, że tym razem nie odpuszczę i pobiegnę w CITY TRAIL. Jestem zaskoczona wygraną, a jednocześnie bardzo się cieszę, bo biegło mi się naprawdę dobrze – mówi Lena Pajęcka, zwyciężczyni sobotniego biegu CITY TRAIL, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski.

Oficjalne zakończenie edycji we Wrocławiu odbędzie się 3 kwietnia (środa) we wrocławskim Sklepie Biegacza.

Katowice

Niedzielne zawody w Katowicach były jednocześnie finałowym biegiem całego ogólnopolskiego cyklu. Zawody odbyły się w kapryśnej pogodzie – na zmianę padał śnieg, deszcz i świeciło słońce. Na mecie biegu głównego zameldowało się 296 osób, natomiast w zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 85 młodych sportowców.

Zwycięstwo na dystansie 5 km odnieśli Gabriel Kuropatwa (z czasem 15:37) i Karolina Tyman (z wynikiem 19:30). To właśnie najszybszy w niedzielę Gabriel Kuropatwa jest triumfatorem klasyfikacji generalnej. Wśród kobiet najskuteczniejszą zawodniczką edycji jest nieobecna tym razem – Agnieszka Gortel-Maciuk.

– Walka o wygraną w cyklu miała się stoczyć dzisiaj między mną a Dawidem Maliną. Niestety Dawid nie pojawił się na starcie, ale mimo to chciałem walczyć o jak najlepszy wynik, by mocno zakończyć ten piękny sezon. Jestem bardzo zadowolony, bo nie tylko wygrałem w klasyfikacji końcowej, ale też zrobiłem bardzo satysfakcjonujący mnie progres – na przestrzeni pięciu miesięcy poprawiłem swój czas na tej trasie o ponad minutę. Oby te starty „oddały” podczas biegów górskich, które są moimi docelowymi imprezami w sezonie – podkreśla Gabriel Kuropatwa, zwycięzca cyklu CITY TRAIL w Katowicach w edycji 2023/2024

Oficjalne zakończenie edycji w Katowicach odbędzie się 4 kwietnia (czwartek) w katowickim Sklepie Biegacza.

Organizatorem biegów w cyklu CITY TRAIL  jest Fundacja Krok do Natury, a sponsorem tytularnym imprezy jest Nationale-Nederlanden.

Źródło: Fundacja Krok do Natury