Battocletti i Ingebrigtsen mistrzami Europy w biegach przełajowych

Włoszka Nadia Battocletti i Norweg Jakob Ingebrigtsen wygrali rywalizację seniorów na 30. SPAR Mistrzostwach Europy w Biegach Przełajowych, które odbyły się w niedzielę (8 grudnia) w tureckiej Altanyi. W zmaganiach kobiet do lat 23 dobrze spisała się Olimpia Breza, która zajęła dziewiąte miejsce. Wśród mężczyzn w tej kategorii jedenasty był Kamil Herzyk.

Potrójna korona Battocletti i Ingebrigtsena

Jakob Ingebrigtsen podczas zawodów w Antalyi zdobył swój trzeci tytuł mistrza Europy w biegach przełajowych seniorów. 24-letni Norweg triumfował na dystansie 7832 m z czasem 22:16, pokonując Włocha Yemaneberhana Crippę (22:24) i Hiszpana Thierry’ego Ndikumwenayo (22:31).

Ingebrigtsen spokojnie kontrolował bieg, a na przedostatnim okrążeniu przyspieszył, zostawiając rywali za sobą.

fot. Maja Hitij/Getty Images for European Athletics

Uwielbiam biegi przełajowe. To coś zupełnie innego niż moje inne starty. Jest w nich coś ekscytującego i wyjątkowego, gdy 100 osób ściga się do pierwszego zakrętu. Trasa była wymagająca taktycznie i technicznie, a kluczowe było mądre zarządzanie energią – powiedział Jakob Ingebrigtsen.

W klasyfikacji drużynowej triumfowali Hiszpanie z 18 punktami, wyprzedzając Belgów (37 pkt) i Brytyjczyków (39 pkt).

24-letnia Nadia Battocletti wygrywając bieg seniorek zdobyła swój trzeci tegoroczny tytuł mistrzowski. Poprzednio wywalczyła złoto na dystansach 10 000 m i 5000 m w czerwcu przed własną publicznością na mistrzostwach Starego Kontynentu w Rzymie.

Dzisiaj Włoszka zwyciężyła z czasem 25:43, wyprzedzając Niemkę Konstanze Klosterhalfen (25:54) i Turczynkę Yasemin Can (25:59).

Dzięki tej wygranej Battocletti została pierwszą kobietą w historii, która zdobyła tytuły mistrzowskie we wszystkich trzech kategoriach wiekowych przełajowych zawodów. Wcześniej triumfowała w U20 (2018, 2019) i U23 (2021, 2022).

fot. Maja Hitij/Getty Images for European Athletics

Włoszki odniosły również historyczny sukces w klasyfikacji drużynowej, zdobywając swój pierwszy złoty medal w tej kategorii. Zdobyły 33 punkty i wyprzedziły Brytyjki (36 pkt) oraz Belgijki (42 pkt).

– To historyczny wyczyn i to jest coś, czego nigdy nie zapomnę – powiedziała Nadia Battocletti po biegu. – Jestem dumna z naszej drużyny, bo biegamy razem od lat i zawsze mogłyśmy na siebie liczyć. To niesamowite uczucie, kiedy wspólnie sięgamy po tak wielki sukces. Wiedziałyśmy, że jesteśmy dobrze przygotowane, ale zdobycie drużynowego złota po raz pierwszy to spełnienie marzeń. Ta chwila pokazuje, jak ważna jest praca zespołowa i wzajemne wsparcie – podkreśliła.

Najlepsza z Polek Zofia Dudek uplasowała się na 33. miejscu (27:07),  a Patrycja Kapała była 42 (27:23).

Udany start Brezy

W kategorii U-23 kobiet Olimpia Breza dobrze rozpoczęła rywalizację na trasie 6 km. Na płaskiej pętli o długości 1,5 kilometra długo utrzymywała się w czołówce, razem z drugą Polką, Julią Koralewską.

fot. Maja Hitij/Getty Images for European Athletics

W drugiej części dystansu Polki zaczęły tracić kontakt z liderkami, ale Breza zdołała finiszować na dziewiątej pozycji z czasem 22:00. Do zwyciężczyni, Phoebe Anderson z Wielkiej Brytanii, straciła 45 sekund. Druga była Hiszpanka Maria Forero (21:21), a trzecia Ilona Mononen z Finlandii (21:24). Koralewska zajęła 24. miejsce (22:25), a Katarzyna Napiórkowska zajęła odległą 61. lokatę (23:25).

Polki uplasowały się na ósmym miejscu w klasyfikacji drużynowej. Wygrały Brytyjki przed Turczynkami i Niemkami.

W biegu młodzieżowców mężczyzn stawkę na początku prowadził Maciej Megier, biegnąc w towarzystwie Kamila Herzyka. Na dalszych kilometrach to drugi z Polaków utrzymał tempo czołówki. Do mety dobiegł na jedenastej pozycji z czasem 18:50. Wygrał faworyt, Brytyjczyk Will Barnicoat z czasem 18:27, który rzutem na taśmę wyprzedził Irlandczyka Nicholasa Griggsa 18:28 i swojego rodaka Davida Stone’a (18:31).

Maciej Megier finiszował na 19. miejscu (19:00), Wiktor Antosz zajął 50. miejsce (19:41), a Adam Bajorski był 62 (20:03). W klasyfikacji drużynowej Polacy uplasowali się na szóstym miejscu. Najlepsi okazali się Brytyjczycy przed Francuzami i Duńczykami.

fot. Maja Hitij/Getty Images for European Athletics

W rywalizacji sztafet mieszanych Polacy w składzie Michał Groberski, Martyna Galant, Magdalena Breza i Filip Rak zajęli szóste miejsce. Szczególnie dobrze spisał się Filip Rak na czwartej zmianie. Polacy uzyskali czas 18:32, tracąc zaledwie 30 sekund do podium. Tytuł mistrzowski zdobyli Włosi, ex aequo z Francuzami i Brytyjczykami.

W biegu juniorów biało-czerwoni byli tylko tłem dla najlepszych. Zwyciężył trenowany przez Tomasza Lewandowskiego Holender Niels Laros (14:07), a na kolejnych miejscach uplasowali się Brytyjczyk George Couttie (14:09) oraz Norweg Andreas Fjeld Halvorsen (14:16). Jakub Abramczyk finiszował na 37. pozycji (14:43), a Krzysztof Zieliński był dopiero 70 (15:14).

fot. Maja Hitij/Getty Images for European Athletics

Wśród kobiet Daria Domżalska zajęła 55. miejsce z czasem 17:36. Wygrała Brytyjka Innes Fitzgerald (15:47) przed rodaczką Jess Bailey (15:58) i Dunką Sofią Thogersen (16:03).

Patrząc na klasyfikacją medalową mistrzostw widać wyraźnie, że potęgą w biegach przełajowych jest Wielka Brytania. Zawodnicy z tego kraju wywalczyli łącznie 12 krążków, w tym 6 złotych, 3 srebrne i tyle samo brązowych. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęli Włosi z 5 medalami (3 złote, 1 srebrny i 1 brązowy), a trzecie Norwegowie, którzy wywalczyli 3 krążki (2 złote i brązowy).

Za rok do Portugalii

Kolejna edycja mistrzostw Europy w biegach przełajowych odbędzie się za rok w Portugalii. W polskim kalendarzu lekkoatletycznym poprzedzą ją mistrzostwa kraju zaplanowane na 22 listopada 2025 roku w Lubinie.

Źródło: PZLA, European Athletics, red

fot. w nagłówku Maja Hitij/Getty Images for European Athletics