Maraton w Barcelonie. Abraham Tadese śrubuje rekord Szwajcarii

Niedzielny Zurich Marató Barcelona wygrał reprezentant Szwajcarii Abraham Tadesse, który z wynikiem 2:05:01 ustanowił nowy rekord trasy biegu, a także poprawił należący do niego rekord kraju. Wsród kobiet tryumfowała Etiopka Degitu Azimeraw ocierając się o najlepszy wynik w historii imprezy.

Warunki do biegania w Barcelonie w niedzielę były niemal idealne. Jak czytamy w komunikacie organizatorów, w chwili startu maratonu o godzinie 8:30 temperatura oscylowała wokół 10 stopni Celsjusza, wilgotność wynosiła 57%, a niebo było zachmurzone. Biegacze ruszyli na trasę tradycyjnie przy dźwiękach katalońskich muzyków Xaviego Ducha i Patricii Paisal, którzy wykonali utwór „Barcelona” Montserrat Caballé i Freddiego Mercury’ego.

Wiek to tylko liczba

Kluczowy dla losów rywalizacji mężczyzn okazał się 35 kilometr, gdy doświadczony 41-letni Abraham Tadese oderwał się od dwóch innych zawodników i samotnie pomknął do mety. Finiszował z czasem 2:05:01 i zdołał o 5 sekund poprawić rekord trasy ustanowiony w ubiegłym roku przez Mariusa Kimutai.

– Chciałem ponownie wygrać w Barcelonie i udało mi się. Wygrałem półmaraton w tym mieście w 2015 roku, a dziś, dziewięć lat później i w wieku prawie 42 lat, mogę zapewnić, że nic nie jest niemożliwe. Wiek to tylko liczba. Udało mi się ustanowić rekord trasy, ale chciałbym wrócić tutaj, aby spróbować ukończyć ten maraton w 2 godziny i 4 minuty – powiedział Abraham Tadesse, zwycięzca Zurich Marató Barcelona 2024.

Radość urodzonego w Erytrei reprezentanta Szwajcarii była ogromna, bowiem uzyskał wynik lepszy o 9 sekund od własnego rekordu kraju, który nabiegał w 2023 roku na trasie maratonu w Berlinie. W barwach Helwetów Tadese startuje od 2014 roku, wcześniej aż 10 lat ubiegał się o przyznanie szwajcarskiego obywatelstwa.

Jako drugi do mety niedzielnego maratonu w Barcelonie dotarł Kenijczyk Collins Kipkurui Kipkorir (2:06:44), a trzeci był jego rodak Edmond Kipngetich (2:07:21).

Etiopskie podium wśród kobiet

W kategorii kobiet najlepsza okazała się Degitu Azimeraw, która finiszowała z wynikiem 2:19:52. Do wyrównania ubiegłorocznego rekordu trasy Etiopce zabrakło zaledwie 8 sekund. Na drugim miejscu bieg ukończyła jej rodaczka Shuko Genemo Wote (2:21:35), a trzecia sklasyfikowana została również Etiopka, Meseret Dinke Meleka (2:22:58).

Do 30 kilometra wszystkie biegaczki z podium biegły razem, później Azimeraw podjęła skuteczną ucieczkę i ostatnie 12 km pokonała samotnie.

Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się wygrać w Barcelonie. Bardzo podobała mi się trasa. Spróbuję powtórzyć ten sukces w przyszłym roku. Myślę, że można tutaj biegać jeszcze szybciej. Następnym razem chciałabym pobić rekord trasy – powiedziała Degitu Azimeraw.

Tegoroczny Zurich Marató Barcelona ukończyło ponad 16 tysięcy biegaczy. Organizatorzy podkreślają, że aż 25% uczestników stanowiły kobiety, a 57% startujących przyjechało do stolicy Katalonii z innych krajów.