Mistrzostwa Europy Masters w maratonie rozstrzygnięte

Jakub Gorzelańczyk i Ewa Jagielska wygrali bieg ramach Mistrzostw Europy Masters w maratonie, który odbył się dzisiaj (23 marca) w Toruniu. Tytuły mistrzowskie rozdano w siedmiu kategoriach wiekowych. Zawody ukończyło prawie 500 uczestników z 27 krajów świata.

Samotny bieg Gorzelańczyka

Masters to kategoria wiekowa lekkoatletów, którzy ukończyli 35. rok życia. Regulamin Mistrzostw Europy dopuszczał jednak możliwość startu zawodników młodszych rywalizujących w kategorii Open. W Toruniu takich biegaczy było 23, wśród nich 33-letni Jakub Gorzelańczyk, który zdecydowanie wygrał dzisiejszy maraton. Polak po samotnym biegu dotarł do mety z wynikiem 2:23:10.

Jako drugi z czasem 2:27:00 finiszował Wojciech Kopeć, który zadziwiająco szybko regeneruje się po maratońskich startach. Zaledwie sześć dni temu ukończył bieg w Seulu z czasem 2:23:27, a na początku marca Tokyo Marathon z rezultatem 2:27:08.

– Trasa prosta i nudna z jednym znacznym podbiegiem około 1 km poprowadzona na dwóch pętlach. Na biegu czułem się mega dobrze, dlatego pierwszą pętlę pobiegłem po około 3:25, jednak na drugiej już odczułem mięśniowo mój maraton, który przebiegłem sześć dni temu w Seulu – napisał Wojciech Kopeć w mediach społecznościowych.

Jak sam zapowiedział, w tym roku ma zamiar skompletować wszystkie sześć maratonów zaliczanych do prestiżowego cyklu Abbott World Marathon Majors (Tokio, Boston, Londyn, Berlin, Chicago, Nowy Jork). Oznacza to, że w kwietniu Kopeć pobiegnie maraton tydzień po tygodniu – 15 kwietnia w Bostonie i 21 kwietnia w Londynie. W Toruniu 37-latek cieszył się z Mistrzostwa Europy Masters w kategorii M35.

Trzecie miejsce w dzisiejszym biegu zajął Maciej Miereczko (2:27:14), który jednocześnie wywalczył tytuł w kategorii M40.

Mistrzami Europy Masters w kolejnych kategoriach wiekowych zostali: Grzegorz Kujawski – M45 (2:28:29), Czech Martin Frelich – M50 (2:39:43), Niemiec Miguel Molero-Eichwein – M55 (2:36:32), Brytyjczyk Greg Penn – M60 (2:58:28), Niemiec Martin Rapp – M65 (2:56:08), Andrzej Balicki – M70 (3:24:24), Stefan Dobak – M75 (4:13:09), Szwed Åke Jonson – M80 (4:55:05).

Jagielska pierwsza na mecie

Bieg w Toruniu ukończyło 97 kobiet. Najlepsza okazała się Ewa Jagielska, która uzyskała wynik 2:41:50 i zdobyła Mistrzostwo Europy Masters w kategorii K40. Wyprzedziła kolejną na mecie Norweżkę Anne Jorunn Hodne (2:53:56) i Irlandkę Catherine O Connor (2:56:11), która jednocześnie wywalczyła tytuł wśród 45-latek.

W trzech kategoriach wiekowych tryumfowały Irlandki: Dee Collins w K35 (2:57:35), Catherine O’Connor w K45 (2:56:11) oraz Mary Slocum K60 (3:10:41). Poza tym Francuzka Ingrid Lopergolo wygrała w kategorii K50 (2:57:11), a Brytyjka Susan McDonald w K55 (3:03:42).

W kategorii K65 najlepsza była Jolanta Brzeska (4:46:14), w K70 Włoszka Annamaria Galbani (4:53:48), Marta Mikołajczyk w K75 (4:51:13), a Aleksandra Raczyńska zwyciężyła w kategorii K85 (6:21:18).

Kolejne Mistrzostwa Europy w Maratonie Masters odbędą się 6 września 2025 roku w Finlandii.