Prawie 165 tysięcy uczestników loterii Maratonu Nowojorskiego

Organizatorzy Maratonu Nowojorskiego poinformowali wczoraj (28 marca), że otrzymali niemal 165 tysięcy zgłoszeń do loterii, w której rozlosowano pulę około 7 tysięcy miejsc na bieg zaplanowany na 3 listopada 2024 roku. Na linii startu stanie również około 14 tysięcy biegaczy, którzy uzyskają pakiety zbierając pieniądze na rzecz organizacji charytatywnych. Łącznie w maratonie weźmie udział ponad 50 tysięcy osób.

Kto miał szczęście w loterii?

Zapisy do loterii przyjmowane były od 28 lutego do 21 marca. 165 tysięcy zgłoszeń to drugi najwyższy wynik w historii Maratonu Nowojorskiego. Większym zainteresowaniem losowanie cieszyło się jedynie w 2020 roku, gdy bieg świętował jubileusz 50-lecia. Chętnych wtedy było ponad 185 tysięcy biegaczy z całego świata. Z kolei w ubiegłym roku liczba ta oscylowała w granicach 128 tysięcy.

Warto zauważyć, że jeszcze w 2016 roku w loterii uczestniczyło trochę ponad 82 tysiące osób, a przepustkę na start maratonu w Nowym Jorku otrzymywał niemal co czwarty chętny. W trakcie minionych ośmiu lat, z dwuletnią przerwą na Covid, liczba zapisanych do losowwania uległa podwojeniu.

Wczoraj z puli 165 tysięcy zgłoszeń organizatorzy wybrali jedynie około 4% szczęśliwców, co odpowiada liczbie około 7 tysięcy miejsc na listopadowy maraton.

Nowością w tym roku jest specjalne losowanie (Second-Chance Drawing) dla członków New York Road Runners. Odbyło się wczoraj i wzięło w nim udział ponad 17 tysięcy osób, które spełniły kryteria i złożyły wniosek o udział w głównej loterii. Tą drogą pakiety startowe trafiły do około 700 członków NYRR.

Miliony dolarów od biegaczy charytatywnych

Biegacze, którzy nie mieli szczęścia w losowaniu mogą dołączyć do programu charytatywnego. Uczestniczy w nim prawie 600 organizacji pozarządowych, które dysponują łącznie około 14 tysiącami miejsc na maraton. Aby otrzymać jedno z nich trzeba zebrać minimum około 3 tysiące dolarów.

fot. depositphotos.com

W 2023 roku charytatywni biegacze pozyskali łącznie 61,3 miliona dolarów, to rekord w historii biegu. Od momentu powstania w 2006 roku, oficjalny program charytatywny Maratonu Nowojorskiego zgromadził już kwotę ponad 520 milionów dolarów, którą wsparł ponad tysiąc organizacji non-profit na całym świecie. Przed jego oficjalnym rozpoczęciem, w latach osiemdziesiątych, Maraton Nowojorski służył jako platforma do zbierania pieniędzy przez indywidualnych biegaczy filantropów.

Loteria i program charytatywny to niejedyne drogi do zdobycia pakietu na Maraton Nowojorski. Miejsca trafiają również do uczestników programu 9+1 NYRR, finiszerów biegów wirtualnych NYRR, biegaczy z minimami czasowym, a także którzy mają na końcu ukończonych 15 lub więcej edycji nowojorskiego biegu. Część pakietów dystrybuowana jest przez sieć tour operatorów (w Polsce to RAZEvent ze Szczecina), a także przekazywana sponsorom maratonu takim jak np. New Balance.

Jedyny w swoim rodzaju

Maraton Nowojorski to jeden z największych biegów na świecie, z pewnością najbardziej medialny. 3 listopada moście Verrazzano-Narrows Bridge stanie ponad 50 tysięcy zawodników z całego świata. Bieg jak zwykle poprowadzi przez pięć dzielnic Nowego Jorku. Zacznie się na Staten Island, a następnie zawodnicy mijać będą Brooklyn, Queens i Bronx. Meta tradycyjnie znajdzie się w Central Parku zlokalizowanym na Manhattanie.

TCS New York City Marathon należy do prestiżowego cyklu Abbott World Marathon Majors, który skupia również biegi w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie i Chicago.

red

fot. w nagłówku depositphotos.com