David Nilsson wystartuje w 19. Silesia Półmaratonie

Bierze udział w największych imprezach na świecie, a jego rekord życiowy w półmaratonie to imponujące 1:01:40. O kim mowa? O Davidzie Nilssonie, który 1 maja stanie na starcie 19. Silesia Półmaratonu. – Biegacza z tak wysokiej półki na naszych zawodach jeszcze nie było – komentują organizatorzy ogłaszając start Szweda.

David Nilsson to doświadczony, 37-letni zawodnik, który w swojej dotychczasowej karierze uczestniczył m.in. w mistrzostwach świata oraz mistrzostwach Europy. Szwed jest wielokrotnym medalistą kraju w biegach długodystansowych, wygrywał mistrzostwa m.in. na 10 km (2020) i w maratonie (2021). Startuje chętnie za granicą, głównie w Czechach, Hiszpanii, Japonii, Niemczech i USA.

Mocny na półmaratonie

Można powiedzieć, że półmaraton to dla Nilssona koronny dystans. Na początku ubiegłego roku w Osace uzyskał wartościowy wynik 1:02:00, a niewiele wolniej pobiegł w kwietniu w Berlinie – 1:02:41. Rekord życiowy Szweda pochodzi z 2020 roku i wynosi 1:01:40. Właśnie z takim czasem zameldował się na mecie mistrzostw świata w Gdyni.

fot. Frankie Fouganthin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

O Nilssonie było głośno kilka lat temu, także w polskich mediach. Biegacz walczył o udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio, stosując dość nietypową metodę. Jego sponsorem został duński browar. Nilsson przekonywał, że „złocisty napój” pomaga mu w uzyskiwaniu dobrych rezultatów.

– Wieczorem przed zawodami wypijam nawet do czterech piw. Zauważyłem pozytywny efekt. Według moich dietetyków piwo zawiera dużo węglowodanów. Przed startem czuję się rozluźniony – mówił w wywiadzie z „Aftonbladet” w 2020 roku.

Silesia Półmaraton coraz bliżej

Nilsson z pewnością będzie głównym faworytem do zwycięstwa 19. Silesia Półmaratonie, którego trasa zostanie wytyczona ulicami Katowic. Sercem biegu będzie katowicka Strefa Kultury, w którym znajdzie się start i meta zawodów. To miejsce położone niedaleko siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Pierwszy wystrzał startera rozlegnie się w środę, 1 maja o godzinie 10:00.

Do startu w półmaratonie w stolicy Górnego Śląska szykuje się już ponad 2,6 tysiąca zawodników. Dodatkowe 2,1 tysiąca weźmie udział w Biegu Bohaterów, który uczci 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Źródło: Silesia Pro Active, red

fot. w nagłówku Patrik Nylin, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons