Wanyonyi z rekordem świata w biegu na milę na ulicy

Podczas dzisiejszego wydarzenia adizero Road to Records w Herzogenaurach Kenijczyk Emmanuel Wanyonyi pobił rekord świata w biegu na milę na ulicy. Tuż za jego plecami finiszował dotychczasowy rekordzista Amerykanin Hobbs Kessler.

Wanyonyi to specjalista od biegu na 800 metrów. Właśnie na dystansie dwóch okrążeń wywalczył srebrny medal mistrzostw świata w Budapeszcie, a także wygrał w ubiegłym roku w finale Diamentowej Ligi.

Wejście smoka

Dzisiaj w Niemczech 19-letni Kenijczyk postanowił zadebiutować na 1 milę na ulicy i już w pierwszym starcie poprawił rekord świata ustanowiony w październiku ubiegłego roku na Mistrzostwach Świata w Biegach Ulicznych w Rydze przez Hobbsa Kesslera z USA (3:56.13). Do mety Wanyonyi dotarł z wynikiem 3:54.56 i wyprzedził Amerykanina, który finiszował z czasem 3:56.18. Trzecie miejsce zajął Ryan Mphahlele z RPA (3:56.45).

Wśród kobiet bieg na 1 milę wygrała Kenijka Nelly Chepchirchir (4:31) przed Addison Wiley z USA (4:32) i Brytyjką Alexandrą Bell (4:33).

Bieg na milę mężczyzn poprzedził rzadko rozgrywany bieg na 800 metrów na ulicy, który wygrał Marco Arop, mistrz świata na tym dystansie na stadionie. 25-letni Kanadyjczyk uzyskał wynik 1:45 i o sekundę okazał się lepszy od Amerykanina Bryce Hoppela. Na trzecim miejscu uplasował się Ben Pattison z Wielkiej Brytanii (1:47).

Szybka Agnes Ngetich

Szczególnie ważny był bieg na 10 km kobiet, ponieważ trzy lata temu właśnie podczas wydarzenia w Herzogenaurach rekord świata na tym dystansie ustanowiła Agnes Tirop (30:01). Miesiąc później Kenijka została zamordowana prawdopodobnie przez swojego męża. Dzisiaj naprawdę niewiele brakowało, aby ten rekord wymazała z tabel jej rodaczka Agnes Ngetich. Kenijka wpadła na metę z wynikiem 30:03.

Źródło: World Athletics

fot. w nagłówku David Ramos/Getty Images for adidas