Widzieliśmy buty, w których Tigist Assefa pobiła rekord świata. Kosztują 500 dolarów

Podczas targów expo przed 128. Maratonem Bostońskim marka adidas zorganizowała błyskawiczną sprzedaż butów ADIZERO Adios Pro Evo 1, w których w ubiegłym roku na maratonie w Berlinie Etiopka Tigist Assefa ustanowiła rekord świata 2:11:53. Sprzedaż trwała tylko 60 minut i objęła 60 par. Każda kosztowała 500 dolarów, czyli równowartość prawie 2,5 tys. zł. Gdy dotarliśmy na miejsce dostępna już była tylko jedna.

Tigist Assefa jest największą faworytką tegorocznego TCS London Marathonu. W zapowiedziach przed biegiem Etiopka zapewnia, że jest w szczytowej formie i chce wygrać bieg, a także zaatakować rekord świata kobiet, który od 2017 roku należy do Kenijki Mary Keitany (2:17:01).

W Londynie kobiety i mężczyźni biegają osobno, dlatego w niedzielę będzie szansa na pobicie rekordu świata. W realizacji tego celu biegaczki wspierać będą pacemakerzy.

O zwycięstwo jednak Assefie nie będzie łatwo, bo w stawce są znakomite zawodniczki, wśród nich m.in. Kenijki Ruth Chepngetich, czwarta najszybsza kobieta wszech czasów (2:14:18) i aktualna mistrzyni olimpijska Peres Jepchirchir, a także Etiopka Yalemzerf Yehualaw, zwyciężczyni TCS London Marathon z 2022 roku.

Etiopka już potwierdziła, że w niedzielę w Londynie wystąpi w butach ADIZERO Adios Pro Evo 1, w których we wrześniu ubiegłego roku pobiła rekord świata (2:11:53). Zmiażdżyła wtedy poprzedni najlepszy wynik Brigid Kosgei z 2019 roku (2:14:04).

W ubiegłym tygodniu podczas wizyty na targach expo przed 128. Maratonem Bostońskim mieliśmy okazję trzymać w ręku ten model. Poniżej dzielimy się naszymi wrażeniami.

ADIZERO Adios Pro Evo 1 – co to za buty?

ADIZERO Adios Pro Evo 1 to najbardziej innowacyjny but do biegania w historii adidasa. Waży zaledwie 138 g i jest aż o 40% lżejszy niż jakakolwiek inna startówka, kiedykolwiek stworzona przez tę markę.

Trzeba przyznać, że czuć to wyraźnie, gdy weźmie się tego buta do ręki. Jest superlekki i bardzo minimalistyczny.  Niską wagę ADIZERO Adios Pro Evo 1 zawdzięczać ma wykorzystaniu najbardziej innowacyjnych materiałów, w tym lżejszej i bardziej sprężystej pianki Lightstrike Pro Evo wytwarzanej w procesie formowania bez kompresji. Dzięki temu udało się nie tylko zredukować wagę buta, ale również uzyskać większy zwrot energii przy kontakcie stopy z podłożem.

ADIZERO Adios Pro Evo 1 oferuje nową geometrię podeszwy. Projektanci postawili na konstrukcję w kształcie kołyski, która obejmuje 60% długości buta. To rozwiązanie ma na celu wyzwolić pęd do przodu i poprawić ekonomię biegu. Drop w tym modelu adidas, a więc różnica między wysokością pięty i przodostopia wynosi 5 mm (39 mm tył/ 34 mm przód).

Cholewka w modelu ADIZERO Adios Pro Evo 1 jest minimalistyczna i mocno prześwitująca. Ma dwa zadania – dobrze trzymać stopę i gwarantować możliwie najlepszą wentylację powietrza.

Największe zaskoczenie wywołuje jednak widok podeszwy zewnętrznej, która całkowicie jest pozbawiona bieżnika. To gładka powierzchnia wykonana ze specjalnej gumy Continental. Zdaniem adidasa zapewnia biegaczom optymalną przyczepność.

Gdzie można kupić te buty?

Buty ADIZERO Adios Pro Evo 1 nie są dostępne w otwartej sprzedaży. Co jakiś czas adidas udostępnia krótkie serie. Buty kosztują 500 dolarów (około 2,5 tys. zł). Mimo wysokiej ceny w Bostonie szybko znaleźli się chętni na 60 par, które trafiły do sprzedaży.

red