Dzisiaj 70. ORLEN Memoriał Kusocińskiego na Stadionie Śląskim. Wystartuje Natalia Kaczmarek!

W sobotę (18 maja) na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się 70. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego, czyli pierwsze wielkie wydarzenie lekkoatletyczne wiosny w Polsce. Na starcie zobaczymy zawodników z całego świata, a także krajową czołówkę z Natalią Kaczmarek, wicemistrzynią świata na 400 m na czele. Początek zawodów zaliczanych do cyklu World Athletics Continental Tour Silver o godzinie 16:00.

W ubiegłym roku mityng pamięci Kusego odbył się na początku czerwca, tym razem został przesunięty na wcześniejszy termin. Wynika to ze ścisku w kalendarzu lekkoatletycznym – w dniach 7-12 czerwca w Rzymie zorganizowane zostaną mistrzostwa Europy, poza tym równolegle odbywają się imprezy z cyklu Diamentowej Ligi. Śląski mityng cieszy się dużym zainteresowaniem lekkoatletów, bowiem szukają startów w prestiżowych zawodach, podczas których mogą walczyć o minima oraz punkty rankingowe pozwalające startować w europejskim czempionacie.

Zmotywowana Kaczmarek

Kibice, którzy przybędą w sobotę na Stadion Śląski będą mogli zobaczyć inauguracyjny w tym sezonie start wielkiej mistrzyni rzutu młotem Anity Włodarczyk, dla której ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego będzie pierwszym przystankiem w drodze do paryskich igrzysk. Na bieżni do wielkiego biegania wróci Sofia Ennaoui, która w Chorzowie wystartuje na dystansie 800 metrów.

Pierwszego w sezonie letnim startu przed polską publicznością nie może doczekać się także wicemistrzyni świata w biegu na 400 metrów Natalia Kaczmarek. Zawodniczka Marka Rożeja w zeszłym roku na Stadionie Śląskim uzyskała czas 49.48, który w polskich tabelach historycznych ustępuje jedynie rekordowym biegom Ireny Szewińskiej (49.28).

fot. Marek Biczyk/PZLA

– Stadion Śląski jest dla mnie szczęśliwym miejscem. Tutaj przed rokiem ustanowiłam rekord życiowy. Bieżnia w Kotle Czarownic jest naprawdę szybka. Mam nadzieję, że podczas sobotniego startu w Memoriale Kusocińskiego znowu dam sobie oraz kibicom dużo radości. Spoglądając na listy startowe widzę, że do Chorzowa przyjedzie duża grupa świetnych biegaczek. To też gwarancja dobrego biegania. Taka mocna obsada bardzo motywuje – przyznaje Natalia Kaczmarek.

Poważny sprawdzian dla polskiej reprezentacji

Memoriał Janusza Kusocińskiego to jeden z najstarszych nieprzerwanie rozgrywanych mityngów lekkoatletycznych na świecie. Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1954 roku w Warszawie, a jedną z inicjatorek ich zorganizowania była brązowa medalistka olimpijska z Berlina oszczepniczka Maria Kwaśniewska. Przez siedem dekad na mityngu pobito dziesiątki rekordów świata, Europy oraz Polski, a na starcie pojawiali się zawsze największe gwiazdy lekkoatletyki.

Patron mityngu – Janusz Kusociński – to mistrz olimpijski z 1932 roku w biegu na 10 000 metrów. Był jednym z największych sportowców przedwojennej Polski. Jako patriota włączył się w obronę kraju we wrześniu 1939 roku. Więzień Pawiaka, w 1940 roku został zamordowany przez hitlerowców w Palmirach pod Warszawą.

fot. Tomasz Kasjaniuk/PZLA

– Nasz mityng będzie takim pierwszym poważnym sprawdzianem lekkoatletycznej reprezentacji Polski w sezonie olimpijskim. Przed nami miesiące wielkich wydarzeń sportowych. Najpierw mistrzostwa Europy w Rzymie, potem zmagania olimpijskie w Paryżu. Wcześniej, bo już w sobotę, Memoriał Janusza Kusocińskiego. Patron mityngu był w 1932 roku mistrzem olimpijskim i zapewniamy, że zawodnicy startujący w sobotę na Stadionie Śląskim będą w mistrzowskiej dyspozycji – powiedział dyrektor wydarzenia Sebastian Chmara na konferencji prasowej przed 70. ORLEN Memoriałem Janusza Kusocińskiego.

Jak przyznaje szef mityngu, przed laty znakomity wieloboista, sobotnie popołudnie będzie naładowane pozytywnymi sportowymi doznaniami.

– Istotą sportu jest rywalizacja. Wydaje mi się, że jedną z najciekawszych będzie ta pomiędzy pięciokrotnym mistrzem świata w rzucie młotem Pawłem Fajdkiem i młodym kanadyjskim mistrzem tej konkurencji Ethanem Katzbergiem. Ciekawie będzie na bieżni bo zobaczymy gwiazdy niedawnych World Athletics Relays z Natalią Kaczmarek i Justyną Święty-Ersetic na czele. Cieszę się też, że na Memoriale wystartuje oszczepniczka Majka Andrejczyk, która prezentuje dobrą i równą formę. Jej rywalką będzie mistrzyni Europy Greczynka Dzenggo – informuje dyrektor mityngu.

Na stadionie i w telewizji

Początek zawodów zaliczanych do cyklu World Athletics Continental Tour Silver w sobotę, 18 maja po godzinie 16:00. Bilety na 70. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego można nabyć w kanałach sprzedażowych ebilet.pl. W dniu zawodów wejściówki będzie można nabyć w kasach Stadionu Śląskiego. Zawody od godziny 18:00 pokaże TVP Sport.

Dla kibiców, którzy przyjdą na Stadion Śląski w Chorzowie przygotowano także dodatkowe atrakcje. Przed obiektem powstanie miasteczko świętującego w tym roku 10-lecie programu młodzieżowego PZLA Lekkoatletyka dla Każdego. Obok wyrośnie także stoisko Narodowego Centrum Kultury, które zaprosi wszystkich do strefy Narodowego Programu Czytelnictwa.

Źródło: PZLA, red

fot. w nagłówku Tomasz Kasjaniuk/PZLA