PZLA rusza z kampanią #zacznijodlekkiej skierowaną do młodzieży

#zacznijodlekkiej to nowy projekt wskrzeszony do życia przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. – Chcemy zbudować swoisty hub wiedzy o sporcie dzieci i młodzieży oraz pokazać, że przygodę od sportu najlepiej zacząć od lekkiej atletyki – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Kampania #zacznijodlekkiej to kolejny projekt krajowej centrali lekkoatletycznej, który ma związek z promocja lekkoatletyki wśród najmłodszych adeptów sportu. Twarzą kampanii jest m.in. Natalia Kaczmarek, wicemistrzyni świata w biegu na 400 m.

– W tym roku nasz sztandarowy program „Lekkoatletyka dla każdego!” świętuje jubileusz 10-lecia istnienia. Natomiast my na nim nie poprzestajemy. Od dwóch lat organizujemy zakrojony na szeroką skalę projekt Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich. W planach mamy kolejne interesujące akcje, których celem jest zachęcenie dzieciaków do trenowania lekkoatletyki – mówi Sebastian Chmara.

Dla młodego sportowca oprócz samych treningów ważnym elementem powinna być również dbałość o odpowiednio zbilansowaną dietę, dlatego też od samego początku z programem Ldk! mocno związany jest partner strategiczny, czyli firma Nestlé Polska. Programy młodzieżowe PZLA od lat wspiera również Grupa ORLEN.

fot. Tomasz Kasjaniuk

Lekkoatletyka najlepsza na początek

Teraz Polski Związek Lekkiej Atletyki postanowił pójść dalej. Celem jest zbudowanie w społeczeństwie świadomości, że u podstaw wszystkich sportów znajduje się lekkoatletyka. Stąd pomysł nowej kampanii, która pokaże, że lekkoatletyka jest najlepszą dyscypliną pierwszego wyboru dla młodych ludzi.

– Naszym celem jest zbudowanie pod hasłem #ZacznijOdLekkiej pewnego rodzaju centrum wiedzy. Już pierwsze skojarzenie ma pokazywać, że u podstaw wszystkich sportów jest lekkoatletyka. Że to od niej najlepiej zacząć przygodę ze sportem – tłumaczy Chmara.

Jak wskazuje prof. dr hab. Janusz Iskra z katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, lekkoatletyka to sport, który mogą uprawiać wszyscy i hasło #ZacznijodLekkiej doskonale się z tym faktem komponuje.

fot. Tomasz Kasjaniuk

– Lekkoatletyka to szansa dla każdego na przygodę ze sportem. I dla dryblasów i dla tych, którzy mają nieco nadwagi. To zabawa dla dzieci, ale też rekreacja dla rodziców, a nawet dziadków. Ten sport można uprawiać w zasadzie przez cały rok. Najważniejsze jest jednak to, że mówiąc o lekkoatletyce trzeba pamiętać, że jest podstawą większości dyscyplin sportu – podkreśla profesor Iskra.

Ideą nowego przedsięwzięcia jest także zapewnienie dopływu nowych talentów do programu „Lekkoatletyka dla Każdego!”.

– Musimy myśleć perspektywicznie. Nasze gwiazdy, które przyniosły Polsce tyle medali nie będą młodsze. Szukamy ich następców, chcemy dzieciaki zarażać miłością do lekkiej atletyki. Pokazać im, że to fajna i kreatywna dyscyplina sportu. Mówimy im po prostu #ZacznijOdLekkiej i dąż do sukcesów – konkluduje Chmara.

Źródło: PZLA

fot. Paweł Skraba