Grzegorz Gajdus w podcaście „42, 195 FM”. To solowy projekt byłego naczelnego bieganie.pl

„42,195 FM” to nowa pozycja na mapie podcastów dedykowanych biegaczom. Za projekt odpowiedzialny jest Kuba Pawlak, którego głos znany był miłośnikom słuchowisk o tematyce sportowej, za sprawą współpracy z bieganie.pl. Redaktor prężnie rozpoczął już jednak nagrywanie solowej audycji, której kolejnym gościem był ostatnio drugi maratończyk na polskiej liście all-time – Grzegorz Gajdus.

Słuchaj podcastu:

13-letni maratończyk 

Grzegorz Gajdus swój pierwszy maraton pokonał już w wieku 13 lat. Pochodzący z małej miejscowości Skórcz chłopiec, skuszony wizją zobaczenia stolicy przekonał swojego nauczyciela od WF-u, aby ten zabrał go na Maraton Pokoju. Ku zaskoczeniu niepokorny młodzian zostawił swojego opiekuna w pokonanym polu, a wbiegając na metę, zlokalizowaną na Stadionie X-lecia zatrzymał się na kilka chwil w bramie, aby nabrać sił na spektakularny finisz.

W dzisiejszych czasach trzynastolatkiem biegnącym maraton mogłaby zainteresować się zapewne opieka społeczna jednak w tamtych latach chłopiec otrzymał wyróżnienie na szkolnym apelu, co dało mu motywację do dalszych treningów. O tym że było warto, może świadczyć fakt iż Grzegorz Gajdus został późniejszym rekordzistą Polski na królewskim dystansie, a lepszy od niego w tabelach jest tylko aktualny rekordzista Henryk Szost.

Gajdus przebył długą drogę od chłopca, który na pierwszy trening biegowy poszedł w lakierkach, swetrze i z brzęczącą klamrą od paska u spodni, po 4-krotnego mistrza Polski, zawodnika wymienianego w szerokim gronie faworytów maratonu nowojorskiego czy londyńskiego, aż po olimpijczyka i trenera kadry narodowej. 

Kenijski ślad

Jednym z najważniejszych przystanków w jego karierze była Kenia. To właśnie w światowej kolebce biegów długich, jak sam twierdzi, nauczył się czym był prawdziwy trening. W podcaście opowiada między innymi o porannych 30-kilometrowych rozbieganiach bieganych zaledwie na jednym bananie, 20 kilometrowych podbiegach, które odtwarzał w polskich warunkach w Szklarskiej Porębie oraz grupie i wyciszeniu, jakie są w jego ocenie ważnymi składowymi sukcesu biegacza. 

Więcej o historii Grzegorza Gajdusa, jego filozofii i charakterystycznym dla podcastów 42,195 FM “mięsku treningowym” dowiecie się słuchając najnowszego odcinka.

red