Słoneczny 19. Silesia Półmaraton. Faworyt nie zawiódł

Szwed David Nilsson i Anna Pawlikowska zwyciężyli w 19. Silesia Półmaraton, który odbył się dzisiaj (1 maja) na ulicach Katowic. Warunki rywalizacji były wymagające ze względu na wysoką temperaturę i mocno święcące słońce. Do mety biegu dotarło 1863 zawodników.

O godzinie 10:00 ze Strefy Kultury w Katowicach wystartowali uczestnicy 19. Silesia Półmaratonu i 4. Biegu Bohaterów na 5 km, który był okazją do świętowania 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Zawodnicy pierwszego z biegów mieli na sobie żółte koszulki, a drugiego błękitne. Dzięki temu biegacze ułożyli na starcie flagę w barwach Śląska.

Trasa półmaratonu prowadziła przez Dolinę Trzech Stawów i Nikiszowiec, a meta została zlokalizowana przy NOSPR, czyli siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Na uczestników czekały trzy punkty z wodą na 7,12 i 18 kilometrze.

Szwed zwycięzcą

Od początku prowadzenie objął David Nilsson, faworyt biegu, który w swojej karierze uczestniczył m.in. w mistrzostwach świata oraz mistrzostwach Europy. Na 10 km zanotował wynik 33:17, a kroku Szwedowi próbował dotrzymać Patryk Pawłowski biegnący ze stratą 21 sekund.

fot. Łukasz Sobala / PressFocus

W drugiej części dystansu lider jednak zwiększył przewagę do 1,5 minuty i ostatecznie wygrał z wynikiem 1:09:07. Czas 37-latka jest przeciętny, ale warto wziąć pod uwagę wymagające warunki atmosferyczne i fakt, że zwycięzca zaledwie dwa tygodnie temu ukończył Maraton Bostoński.

Drugie miejsce utrzymał Pawłowski (1:10:39), a trzecią lokatę wywalczył Mateusz Pawełczak (1:13:53).

Dowiozła zwycięstwo

Wśród kobiet walkę o zwycięstwo w 19. Silesia Półmaratonie stoczyły Anna Pawlikowska i Barbara Pawełczak. Konsekwentnie prowadziła ta pierwsza z kilkunastoma sekundami przewagi. Kielczanka dowiozła zwycięstwo z wynikiem 1:24:06.

fot.Łukasz Sobala / PressFocus

Pawełczak finiszowała 24 sekundy później. Podium uzupełniła Aleksandra Ferdek (1:33:49).

W towarzyszącym półmaratonowi 4. Biegu Bohaterów najlepszy okazał się Bartosz Jarczok (18:55), a wśród kobiet z wynikiem 20:18 zwyciężyła Sylwia Indeka.

red

fot. w nagłówku Łukasz Sobala / PressFocus