Swoboda, Święty-Ersetic, Szymański i spółka gotowi na ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego

Już w sobotę, 18 maja Stadionem Śląskim ponownie zawładną lekkoatleci. Wielki zlot światowych gwiazd szykują tam organizatorzy jubileuszowej edycji ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego. – Zapraszamy zawodników światowego formatu, którzy będą gwarantem znakomitego poziomu sportowego – zapewnia Sebastian Chmara, dyrektor wydarzenia.

Organizowany po raz 70. Memoriał Janusza Kusocińskiego od lat przyciąga na start największe gwiazdy światowej lekkoatletyki. Nie inaczej będzie w tym sezonie.

– Wystartuje u nas wielu świetnych zawodników światowego formatu. Oni są gwarantem znakomitego poziomu sportowego. Oczywiście nie zabraknie polskich gwiazd. Będzie Piotrek Lisek w skoku o tyczce, na 100 metrów pobiegnie ulubienica kibiców Ewa Swoboda, na 400 metrów wystartuje Justyna Święty-Ersetic – zapowiada Sebastian Chmara z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Włodarczyk rozpoczyna sezon, Szymański gotowy na pojedynek

Jedną z najważniejszych konkurencji memoriału będzie rzut młotem kobiet. Na liście startowej tej konkurencji znalazły się czwarta zawodniczka mistrzostw świata Azerka Hanna Skydan, czwarta na igrzyskach w Tokio Francuzka Alexandra Tavernier. Polscy kibice będą czekać na pierwszy w sezonie start supergwiazdy tej konkurencji, czyli Anity Włodarczyk.

– Anita Włodarczyk to zawodniczka, której w zasadzie nie trzeba przedstawiać. Trzy złote medale olimpijskie, osiem złotych krążków mistrzostw Europy i świata, rekord świata. Gwiazda światowego formatu rozpocznie olimpijski sezon właśnie podczas 70. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego – mówi Chmara.

fot. Marek Biczyk

Dużo emocji czekać będzie też na bieżni. Jedną z bardziej interesujących konkurencji będzie na niej bieg na 110 metrów przez płotki. Polscy płotkarze należą do europejskiej czołówki – przed rokiem w finale mistrzostw Europy w hali biegali Krzysztof Kiljan oraz Jakub Szymański, który sezon halowy 2024 zakończył z kolei rekordem kraju i finałem mistrzostw świata.

– Już nie mogę doczekać się rywalizacji na Kusocińskim. To będzie kolejna szansa na bieganie ze światową czołówką. Będzie przecież wicemistrz świata z hali w Glasgow Włoch Lorenzo Simonelli, renomowany Francuz Pascal Martinot-Lagarde, czyli mistrz Europy z 2018 roku. Mnie cieszy też pojedynek z Sashą Zhoyą, z którym rywalizowałem już jako junior gdy zdobywał mistrzostwo świata, a ja brąz w kategorii U20 – mówi przed Kusocińskim płotkarz Jakub Szymański. 

Będą walczyć o minima

Termin tegorocznego ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego został dostosowany do kalendarza międzynarodowego. Start na Stadionie Śląskim umożliwi walkę o minima na najważniejsze imprezy sezonu 2024.

– Nigdy w historii Memoriał Kusocińskiego nie był organizowany na tak wczesnym etapie sezonu. Ten rok jest jednak specyficzny, w czerwcu są mistrzostwa Europy. Zawodnicy szukają zatem startów już w połowie maja. My dajemy szansę na start w dobrych warunkach i możliwość walki o godne punkty do rankingu World Athletics – tłumaczy współorganizujący wydarzenie Tomasz Majewski.

Zaliczany do cyklu World Athletics Continental Tour Silver jubileuszowy 70. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego będzie pierwszym międzynarodowym mityngiem lekkoatletycznym o tak wysokiej randze rozgrywanym w Polsce w sezonie 2024.

Jeden z najstarszych mityngów na świecie

Memoriał Janusza Kusocińskiego to jeden z najstarszych nieprzerwanie rozgrywanych mityngów lekkoatletycznych na świecie. Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1954 roku w Warszawie, a jedną z inicjatorek ich zorganizowania była brązowa medalistka olimpijska z Berlina oszczepniczka Maria Kwaśniewska. Przez siedem dekad na mityngu pobito dziesiątki rekordów świata, Europy oraz Polski, a na starcie pojawiali się zawsze największe gwiazdy lekkoatletyki.

Patron mityngu – Janusz Kusociński – to mistrz olimpijski z 1932 roku w biegu na 10 000 metrów. Był jednym z największych sportowców przedwojennej Polski. Jako patriota włączył się w obronę kraju we wrześniu 1939 roku. Więzień Pawiaka, w 1940 roku został zamordowany przez hitlerowców w Palmirach pod Warszawą.

Początek zawodów na Stadionie Śląskim 18 maja po godzinie 16:00. Bilety na 70. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego są już nabywać w kanałach sprzedażowych ebilet.pl.

Źródło: PZLA

fot. Tomasz Kasjaniuk