Udany powrót PKO Gdynia Półmaratonu. Za rok odbędzie się w innym terminie

W sobotni wieczór (18 maja) odbył PKO Gdynia Półmaraton 2024, który powrócił do kalendarza po kilku latach przerwy. Do mety biegu głównego dotarło 3514 zawodników, a jako pierwsi finiszowali Krzysztof Gosiewski i Aleksandra Jakubiec. Już wiadomo, że w 2025 roku półmaraton w Gdyni odbędzie się prawie miesiąc wcześniej – w weekend 25-27 kwietnia.

PKO Gdynia Półmaraton po raz pierwszy został zorganizowany w formule wieczornej, ze startem o godz. 20:30, dzięki czemu większość zawodników ostatnie kilometry pokonywało już po zmroku.

Na trasie biegu można było m. in. zobaczyć pokazy ognia, usłyszeć szanty i spotkać gdyńskie cheerleaderki. Na mecie zlokalizowanej na Skwerze Kościuszki biegaczy witał Damian Bąbol, kolorowe światła i muzyka, która dodawała jeszcze sił na ostatnich metrach.

fot. Karolina Misztal-Świderska

Samotny bieg zwycięzcy i życiówka tryumfatorki

– Jeszcze nigdy nie miałem okazji startować w takich warunkach. Kibice naprawdę dopisali, dopingowali niemal na całej trasie – powiedział Krzysztof Gosiewski, zwycięzca PKO Gdynia Półmaratonu 2024, który w sobotni wieczór nie oglądał się za siebie i po objęciu prowadzenia krótko po starcie zdecydował się na samotny bieg. Ta strategia dała mu ostatecznie zwycięstwo z czasem 1:06:39.

Drugi na mecie Grzegorz Kujawski finiszował z wynikiem 1:08:45, a podium w rywalizacji mężczyzn uzupełnił Litwin Justinas Čekanauskas (1:10:41).

Wśród kobiet triumfowała Aleksandra Jakubiec, która finiszując z czasem 1:23:46 ustanowiła swój nowy rekord życiowy. Zaledwie 14 sekund do zwyciężczyni straciła druga na mecie Natalia Krupińska, a na trzecim stopniu podium stanęła Marta Kalinowska-Biegała z wynikiem 1:27:36.

fot. Karolina Misztal-Świderska

– Jestem bardzo zadowolona. Biegło się fantastycznie, pogoda sprzyjała. Pasuje mi też taki profil trasy, gdzie jest trochę pod górę, trochę z górki – podsumowała swój start Aleksandra Jakubiec, triumfatorka PKO Gdynia Półmaratonu 2024.

W rozgrywanym równolegle PKO Gdynia 5K, czyli biegu na dystansie 5 km, najszybsi okazali się Szymon Gumkowski i Yuliia Veremchuk (Ukraina).

Gdynia ma większe ambicje

Jak podali organizatorzy, we wszystkich biegach rozgrywanych w ramach tegorocznego PKO Gdynia Półmaratonu uczestniczyło prawie 5 tysięcy zawodników. Zadowolenia z frekwencji nie ukrywa dyrektor imprezy.

– To dla nas dobry start po przerwie, ale ambicje są jeszcze większe. Chciałbym, by za dwa lata, na 100-lecie Gdyni w półmaratonie pobiegło ponad 10 tysięcy osób – podkreśla Michał Drelich z agencji Sport Evolution.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest PKO Bank Polski, który w ramach programu „PKO Biegajmy Razem” wspólnie z uczestnikami PKO Gdynia Półmaratonu wsparł leczenie 15-letniego Eryka, cierpiącego na dziecięce porażenie mózgowe. Chłopiec przed startem życzył powodzenia wszystkim zawodnikom, a następnie jako wolontariusz wręczał im medale po przekroczeniu mety.

Źródło: Sport Evolution