Im więcej biegania, tym lepsze zdrowie. Tak mówią dane z zegarków Garmin

Z okazja Światowego Dnia Biegania marka Garmin zaprezentowała dane pochodzące z platformy Garmin Connect, które jasno wskazują, że użytkownicy zegarków rejestrujący najwięcej kilometrów tygodniowo otrzymują największe korzyści zdrowotne. Lepiej śpią, mają niższe tętno spoczynkowe i mniej się stresują.

Garmin Connect to platforma dostępna zarówno na komputery stacjonarne jak i smartfony z systemem Android oraz iOS. Umożliwia zarządzanie, analizowanie i udostępnianie danych dotyczących aktywności fizycznej zarejestrowanych za pomocą urządzeń amerykańskiej marki. W 2023 roku firma Garmin raportowała, że liczba aktywnych użytkowników platformy wynosiła około 30 milionów.

Z właśnie udostępnionego raportu wynika, że użytkownicy smartwatchy Garmin, którzy przebiegają do 16 kilometrów tygodniowo, odnotowują średnie wyniki snu na poziomie 72 (na 100), podczas gdy osoby z objętością ponad 80 kilometrów tygodniowo, mają średnią powyżej 75.

To samo dotyczy wskaźnika Body Battery, który pomaga monitorować ogólny poziom energii użytkownika przez cały dzień w skali od 0 do 100. Funkcja ta łączy dane z pomiaru tętna, poziomu stresu, jakości snu i aktywności fizycznej, aby oszacować, jak „naładowany” jest organizm. Biegacze, którzy pokonują do 16 kilometrów tygodniowo, mają średni wynik Body Battery na poziomie 73, podczas gdy ci, którzy przebiegają ponad 80 kilometrów tygodniowo, mają średnią 83.

Raport Garmina wskazuje na to, że osoby, które w ciągu tygodnia pokonują ponad 80 kilometrów, są o prawie 30 procent mniej zestresowani, niż osoby niebiegające.

Jak szybko biegają użytkownicy Garminów? Jak daleko?

Wśród udostępnionych danych znaleźliśmy również ciekawe liczby pokazujące średni dystans pokonany przez użytkowników urządzeń Garmin.

Okazuje się, że w ciągu ostatniego roku (w okresie między 1.04.2023-30.04.2024) biegacze podczas jednego treningu pokonywali średnio 7,4 kilometra. Najdłuższe biegi rejestrowali użytkownicy we Francji – średnio 8,74 kilometra. Polacy z wynikiem 7,5 km załapali się do 20 najaktywniejszych narodowości.

Jak chodzi o tempo biegu, to średnia na świecie wynosi 5 minut i 57 sekund na kilometr. Najszybsi okazali się biegacze z Irlandii – z najszybszą średnią wynoszącą 5 minut i 39 sekund. Polacy w ciągu ostatnich 12 miesięcy byli nieco wolniejsi, ale uzyskali wynik równy średniej (5:57 min/km).

Źródło: Garmin