World Athletics rozbija bank. Przekaże 10 milionów dolarów na nagrody!

Światowa federacja World Athletics poinformowała dzisiaj, że sezon lekkoatletyczny w 2026 roku zakończy zupełnie nowa impreza pod nazwą World Athletics Ultimate Championship. Wezmą w niej udział wyłącznie najlepsi sportowcy, którzy walczyć będą o wielkie pieniądze – pula nagród wyniesie aż 10 milionów dolarów! Mistrzostwa będą odbywać się co dwa lata, gospodarzem pierwszej edycji będzie Budapeszt.

World Athletics Ultimate Championship będzie miało formułę trzydniowego wydarzenia (11-13 września 2026). W programie zawodów znajdą się m.in. biegi sprinterskie, średnio i długodystansowe, sztafety, skoki i rzuty. Wieczorne sesje będą trwać maksymalnie trzy godziny i będą wypełnione półfinałami i finałami dla dyscyplin biegowych oraz sesjami finałowymi dla dyscyplin technicznych.

W mistrzostwach weźmie udział 8-16 najlepszych lekkoatletów na świecie w każdej dyscyplinie m.in. mistrzowie świata, mistrzowie olimpijscy i zwycięzcy Diamentowej Ligi.  Selekcja oparta będzie głównie na światowych rankingach. Sportowcy będą reprezentować swoje drużyny narodowe. Łącznie impreza zgromadzi blisko 400 zawodników z około 70 krajów.

Łączna pula nagród wyniesie 10 milionów dolarów, a zwycięzcy poszczególnych konkurencji zainkasują po 150 tys. dolarów – najwięcej w historii lekkiej atletyki.

Budapeszt gospodarzem

Rolą gospodarza pierwszej edycji World Athletics Ultimate Championship podobno zainteresowanych było wiele miast, jednak światowa federacja wybrała Budapeszt, który miał przedstawić najlepszą ofertę. Niestety w komunikacie światowa federacja nie podaje, jakie miasta ubiegały się o prawo do organizacji imprezy.

Przypomnijmy, że stolica Węgier w ubiegłym roku była gospodarzem Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce.

fot. Depositphotos.com

– Mając wśród uczestników tylko najlepszych z najlepszych i przechodząc od razu do fazy półfinałowej i finałowej szybko wywrzemy presję na sportowców zainteresowanych zdobyciem tytuł mistrzowskiego – uważa Sebastian Coe, prezydent World Athletics. – World Athletics Ultimate Championship będzie pełne akcji i emocji dla fanów i ustanowi nowy standard dla wydarzeń lekkoatletycznych. Dzięki obecności największych gwiazd lekkiej atletyki będzie to wydarzenie, które trzeba będzie obejrzeć – przekonuje.

Mają być innowacje

Z kolei CEO World Athletics Jon Ridgeon zapowiada, że World Athletics Ultimate Championship ma być miejscem, w którym światowa federacja będzie wprowadzać innowacje w zasadach rozgrywania lekkoatletycznych konkurencji. Głównymi celami ma być stopniowe odchodzenie od tradycyjnych modeli i pozyskanie szerszej widowni oraz otwarcie się na młodszych odbiorców.

– Będziemy się mocno koncentrować na publiczności telewizyjnej, z celem dotarcia do jak największej liczby osób na świecie. Chcemy także poprawić wrażenia widzów, zarówno w domu, jak i na stadionie, więc zastanawiamy się, jakie innowacje w konkurencjach można wprowadzić. Wszystkie zostaną z wyprzedzeniem dokładnie przetestowane – zapewnia Jon Ridgeon, CEO World Athletics.

Źródło: World Athletics

fot. Depositphotos.com