Za nami finał Nestle Cup. Młodzieżowa lekka atletyka królowała we Włocławku

To było niezwykłe święto młodzieżowego sportu – w weekend we Włocławku odbył się finał Nestle Cup 2024, czyli wielkie zakończenie sezonu świętującego w tym roku jubileusz programu upowszechniania królowej sportu „Lekkoatletyka dla Każdego!”. – Była fajna atmosfera, wszystko było nieprzewidywalne i był ten dreszcz emocji – mówił po zawodach jeden z ich uczestników Filip Kuśmierczyk z Łosic.

Dwudniowe zawody były dla setek młodych adeptów lekkiej atletyki szansą na przeżycie wielkiej sportowej przygody. Wyjątkowa atmosfera, rywalizacja oraz możliwość spotkania gwiazd dla wielu z nich była pierwszym zetknięciem z ogromną i przeprowadzaną na wysokim poziomie organizacyjnym imprezą. Jak zauważał podczas weekendowych zawodów wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara projekt nadal się rozwija, a jego niegdysiejsi uczestnicy dziś szykują się do olimpijskiego startu w Paryżu.

– W tym roku przekroczyliśmy barierę miliona uczestników projektu Lekkoatletyka dla każdego. Jego podstawową funkcją jest oczywiście upowszechnianie, ale jak się okazuje skutkiem ubocznym, pozytywnym skutkiem, jest to, że wiele z tych osób pozostaje w sporcie. Pia Skrzyszowska, czy Klaudia Kazimierska to takie dobre przykłady. One są już olimpijkami, mają minima na Paryż. Zaczynały swoją przygodę na zajęciach LDK, a za chwilę może pobiegną w finałach olimpijskich – mówi Sebastian Chmara.

We Włocławku młodych uczestników finału dopingowali nie tylko koledzy, czy trenerzy, ale też wielkie sławy lekkiej atletyki. Na Kujawy przyjechał między innymi czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski. Podkreślał on znaczenie takich zawodów oraz ich wpływ na dalszy sportowy rozwój uczestników.

– Dzieci przyjechały tutaj z całej Polski. Spotkały rówieśników i rywali. Dotykają miejsca, tartanu, na którym odbywały się mistrzostwa Polski. Są niesamowicie zainspirowane. Poprzez taki przykład budujemy wyobraźnię. Na stadionie jest podium, na które każdy może wejść i dostąpić zaszczytu jak wielcy mistrzowie – podkreślał Robert Korzeniowski.

Warto zacząć od lekkiej

Wybitny chodziarz przyznawał też, że w myśli idei #zacznijodlekkiej przeprowadzanie takich wydarzeń ma zachęcać do uczestnictwa w zajęciach programu Lekkoatletyka dla Każdego oraz mobilizować do dalszej pracy w sporcie.

– Celem program jest edukacja poprzez sport. To pozwala lepiej sprawować się w życiu, mieć dobre zachowania społeczne i być świadomym diety, higieny życia – przypomina Korzeniowski.

Dla samych uczestników start we Włocławku był zwieńczeniem wielomiesięcznych treningów i przygotowań, które odbywali w ramach prowadzonych w całym kraju. Start na profesjonalnym stadionie i imprezie, której oprawa nie odbiegała od seniorskich mistrzostw Polski, czy wielkich mityngów była dla nich wielkim przeżyciem.

– Była fajna atmosfera, wszystko było nieprzewidywalne i był ten dreszcz emocji – mówił po zawodach jeden z ich uczestników Filip Kuśmierczyk z Łosic.

Ogólnopolski Finał Lekkoatletyka dla Każdego! Nestle Cup Włocławek 2024 odbył się 22 i 23 czerwca. Organizatorem wydarzenia był Polski Związek Lekkiej Atletyki. Sponsorami Nestle oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Współorganizatorami i partnerami zostały miasto Włocławek, LKS Vectra Włocławek oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od dekady projekt wspiera Nestle Polska.

Źródło: PZLA