Ewa Swoboda na podium w Diamentowej Lidze. Dobry bieg Polki w mieście igrzysk

Ewa Swoboda zajęła trzecie miejsce w biegu na 100 metrów na mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu, który odbył się dzisiaj (7 lipca). W generalnym sprawdzianie przed igrzyskami Polka uzyskała czas 11.16, ale z mocnym wiatrem wiejącym prosto w twarz. W pokonanym polu zostawiła faworyzowaną Szwajcarkę Mujingę Kambundji.

Swoboda przyjechała na Diamentową Ligę do stolicy Francji zaraz po wygranym finale mistrzostw Polski na 100 m (11.11), po którym narzekała na warunki pogodowe. Wcześniej w Rzymie z wynikiem 11.02 wywalczyła tytuł wicemistrzyni Europy. Nic dziwnego, że w Paryżu miała apetyt na szybkie bieganie w granicach 11 sekund. Okazało się jednak, że wiatr dzisiaj wiał jeszcze mocniej niż w Bydgoszczy.

Walczyła z wiatrem i rywalkami

Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych Polka ruszyła z animuszem i zdołała objąć prowadzenie. Jednak w końcówce opadła z sił i dała się wyprzedzić Patrizii van der Weken z Luksemburga (11.06) oraz Gambijce Ginie Mariam Bass Bittaye (11.09). Ostatecznie Swoboda uzyskała wynik 11.16, który przy czołowym wietrze wynoszącym 2 m/s na pewno nie odzwierciedla możliwości podopiecznej Iwony Krupy.

Polka okazała się szybsza od Mujingi Kambundji. Utytułowana Szwajcarka uzyskała czas 11.22.

Rekord Polski coraz bliżej

Rekord życiowy Ewy Swobody na 100 m od ubiegłego roku wynosi 10.94 i jest o jedną setną sekundy gorszy od rekordu kraju Ewy Kasprzyk z 1986 roku.

red

fot. w nagłówku Diamond League AG for Diamond League AG