Prawie 8 tys. zapisanych na 33. Bieg Powstania Warszawskiego

Już niemal 8 tys. osób zapisało się na 33. Bieg Powstania Warszawskiego, który odbędzie się w sobotę, 27 lipca. Będzie to druga impreza w cyklu Warszawskiej Triady Biegowej, która upamiętni wydarzenia 1944 roku. Zapisy wciąż trwają, w puli zostało jeszcze około 3,6 tys. miejsc.

Każdy uczestnik, który przekroczy metę, otrzyma pamiątkowy medal. Projekt łączy w sobie elementy nawiązujące do Powstania Warszawskiego oraz do Igrzysk Olimpijskich. Na awersie widnieje symbol – rzeźba znaku Polski Walczącej z Kopca Powstania Warszawskiego. Na rewersie zobaczycie nawiązanie do rozpoczynających się niebawem Igrzysk. Płonący po obu stronach ogień to jednocześnie płomień trawiący miasto, znak pamięci o poległych, jak i ogień olimpijski.

#OlimpijczycyWPowstaniu

33. Bieg Powstania Warszawskiego, kultowy stołeczny bieg, ma swój motyw przewodni – „Olimpijczycy W Powstaniu”. W ramach wybranego na ten rok tematu przybliżane zostaną postaci, które zostawiły swój ślad zarówno w historii sportu, jak i w stołecznym zrywie niepodległościowym. Na kontach organizatorów na Instagramie publikowane są tematyczne odcinki przybliżające sylwetki powstańców.

Zachęcam wszystkich miłośników biegania do zapisów na tegoroczny Bieg Powstania Warszawskiego. W tym roku atmosfera będzie wyjątkowo podniosła, bo nie dość, że obchodzimy okrągłą 80. rocznice bohaterskiego zrywu warszawianek i warszawiaków, to zawody biegowe upamiętniające to historyczne wydarzenie, przypadają na czas Igrzysk Olimpijskich. W związku z tym na pamiątkowych medalach, które wręczymy uczestnikom, pojawi się motyw olimpijski. Tak by uhonorować tych, którzy nie tylko walczyli o medale, ale i o wolność – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

#BiegamDobrze dla Bohaterów

#BiegamDobrze dla Bohaterów to akcja charytatywna, w której wspieramy Powstańców – podopiecznych Stowarzyszenia Monopol Warszawski, zgromadzonych wokół Domu Powstańców Warszawskich. To grupa najmłodszych uczestników Powstania.

W tym roku już po raz trzeci zbieramy środki, które wesprą zdrowie i poprawią komfort życia Bohaterów. W poprzednich dwóch edycjach, dzięki wpłatom uczestników zebrano niemal… 30 tys. złotych! Fundusze pozwoliły na zakup okularów korekcyjnych, wózków inwalidzkich, chodzików, ciśnieniomierzy i aparatów słuchowych. Zbiórkę może założyć każda osoba mająca numer startowy na bieg.

Dla tych, którzy na zbiórce zgromadzą co najmniej 300 zł, przygotowano upominki – bilety wstępu do warszawskich instytucji kultury.

Dzięki #BiegamDobrze dla Bohaterów możemy w namacalny sposób wesprzeć uczestników wydarzeniach z 1944 roku. Obok pielęgnowania pamięci o historycznych wydarzeniach, chcemy zadbać również o ludzi i w ten sposób wyrazić naszą wdzięczność i szacunek. Uczestnicy łączą bieganie z pomaganiem i patriotyzmem, to piękny moment – mówi Magda Skrocka, dyrektor Warszawskiej Triady Biegowej “Zabiegaj o Pamięć”.

Wciąż można dołączyć

Bieg na 5 km rozpocznie się o godz. 20:30, zaś start biegu na 10 km przewidziany jest na 21:15. Biegacze zmierzą się z wybranymi dystansami na nowych trasach. Zapisy trwają na rejestracja.maratonwarszawski.com. Dostępnych jest jeszcze około 3,6 tys. miejsc

W Biegu Powstania można wziąć udział także wirtualnie – z dowolnego miejsca na świecie. Wirtualna edycja wydarzenia rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 3 sierpnia. Uczestnicy mogą pobiec wybrany dystans w dogodnym dla siebie dniu. Dla biegaczy „wirtualnych” przygotowano odrębną klasyfikację oraz trzy rodzaje pakietów.

Warto zabiegać o pamięć

33. Bieg Powstania Warszawskiego będzie drugim tegorocznym wydarzeniem w cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” organizowanej wspólnie przez Fundację „Maraton Warszawski” i Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Serię tworzą poza tym Bieg Konstytucji 3 Maja oraz zaplanowany na 11 listopada Bieg Niepodległości.

Źródło: Fundacja „Maraton Warszawski”

fot. w nagłówku Piotr Dymus