Beatrice Chebet mistrzynią olimpijską na 5000 m!

Sprinterski finisz wyłonił zwyciężczynię rozegranego dzisiaj w Paryżu olimpijskiego finału biegu na 5000 m. Została nią Kenijka Beatrice Chebet, która wyprzedziła swoją rodaczkę Faith Kipyegon i broniącą tytułu Sifan Hassan z Holandii. Kipyegon krótko cieszyła się ze srebrnego krążka, bo po zawodach została zdyskwalifikowana. Jej miejsce na podium zajęła Włoszka Nadia Battocletti.

Od początku finał na 5000 m odbywał się pod dyktando zawodniczek z Afryki. To one podkręcały tempo i w końcówce stworzyły kilkuosobową grupę, która walczyła o medale.

Obrończyni mistrzowskiego tytułu z Tokio Sifan Hassan trzymała się z tyłu i dopiero na trzy okrążenia przed metą zaczęła przesuwać się do przodu. Zdołała zabrać się z prowadzącą grupą, gdy zawodniczki włączyły czwarty bieg i pobiegły co sił w nogach na ostatnie koło. Chebet i Kipyegon były jednak poza zasięgiem Holenderki i sprawę mistrzowskiego tytułu Kenijki mogły rozwiązać między sobą.

Zacięta walka o złoto

Metodą okazał się sprinterski pojedynek zdecydowanie wygrany przez Beatrice Chebet. 24-latka uzyskała 14:28.56 i wyprzedziła Kipyegon. Trzecia na metę wpadła Sifan Hassan (14:30.61).

Po biegu obie Kenijki świętowały z flagami, ale szybko okazało się, że Kipyegon została zdyskwalifikowana za potrącenie w trakcie zawodów Etiopki Gudaf Tsegay. Skorzystała na tym Włoszka Nadia Battocletti, która ma podwójne powody do radości, bo nie tylko wskoczyła na podium, ale z wynikiem 14:31.64 pobiła rekord kraju.

Warto wspomnieć, że przed Holenderką Hassan jeszcze dwa olimpijskie starty – na 10 000 m (9 sierpnia) i w maratonie (11 sieprnia).

Aktualizacja [06.08.2024]

Decyzję sędziów oprotestował sztab reprezentacji Kenii. Po rozpatrzeniu odwołania dyskwalifikacja Faith Kipyegon została cofnięta, a zawodniczka została przywrócona na drugie miejsce. Tym samym Hassan została przesunięta z powrotem na trzecią lokatę, a Włoszka Battocletti powróciła na pozycję tuż poza podium. Kipyegon to złota medalistka na 1500 m z Rio de Janeiro i Tokio.

Pierwszy medal olimpijski Chebet

Dla Beatrice Chebet to pierwszy medal igrzysk olimpijskich. Kenijka ma w dorobku srebrny i brązowy medal mistrzostw świata na 5000 m, a także złoto za uliczny bieg na dystansie 5 km. Należą do niej dwa rekordy świata – na 10 000 m (28:54.14) i na 5 km (14:13).