Trościanka wicemistrzem świata juniorów w dziesięcioboju

Po czwartym dniu rozgrywanych w Peru lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów cieszymy się ze zdobycia srebrnego medalu przez Huberta Trościankę, który z wynikiem 8230 punktów pobił własny rekord Polski U20. W finale biegu na 100 m przez płotki piąte miejsce zajęła Zuzanna Zając.

Trościanka utrzymał drugie miejsce, które zajmował po pierwszym dniu zmagań dziesięcioboistów. Polak w drodze po tytuł wicemistrza świata w Limie pobił trzy rekordy życiowe – na 400 m (47.24), 1500 m (4:24.41) i skoku w dal (7.27 m).

Poza zasięgiem wszystkich był Czech Tomas Järvinen, który wygrał z wynikiem 8425 punktów poprawił rekord mistrzostw. Tryumfował w pięciu z dziesięciu dyscyplin, a do rekordu świata juniorów zabrakło mu zaledwie 10 punktów. Trzecie miejsce wyszarpał Holender Florian Florian Vriezen z łączną notą 7820 punktów.

Krzysztof Grochowski, nasz jedyny reprezentant w finale skoku w dal, zakończył zmagania na siódmym miejscu. Polak zaczął konkurs od skoku na odległość 7.53, później poprawił się na 7.57. Złoto wywalczył Chorwat Roko Farkaš (8.17), srebro Serb Luka Bošković (7.93), a brąz Australijczyk Mason McGroder (7.80).

Zając piąta, Wiernicka dwunasta

Zuzanna Zając jako piąta zameldowała się na mecie finałowego biegu na 100 m przez płotki. 17-latka uzyskała wynik 13.48. Wygrała Jamajka Kerrica Hill, która jako jedyna z finalistek uzyskała czas poniżej 13 sekund – 12.99. Na podium wskoczyły również Chorwatka Mia Wild (13:15) i Delta Amidzovski (13:24). Tym samym Australijka wywalczyła w Limie swój drugi medal. W drugim dniu mistrzostw wygrała konkurs  w skoku w dal.

W biegu na 3000 m reprezentująca barwy RKS-u Łódź Zuzanna Wiernicka robiła co mogła, ale nie zdołała złapać kontaktu z grupą liderek. Finiszowała z wynikiem 9:25.35, który dał jej dwunaste miejsce. Mistrzynią świata juniorek została Etiopka Aleshign Baweke z czasem 8:50.32. Wyprzedziła Kenijkę Marion Jepngetich (8:52.37) i swoją rodaczkę Martę Alemayo (8:53.64).

Gadajska w finale, trzy sztafety również

Pewny awans do jutrzejszego finału biegu na 400 m przez płotki wywalczyła Wiktoria Gadajska. Rekordzistka Polski w półfinale zanotowała wynik 57.19, który jest jej czwartym najlepszym czasem w karierze.

Druga z naszych płotkarek – Aleksandra Suchenek – po uzyskaniu czasu 58.46 i zajęciu piątej lokaty w trzecim biegu półfinałowym nie awansowała do kolejnej rundy.

Do finałów awansowały trzy z czterech polskich sztafet. Jutro o medale powalczą sprinterki w biegu rozstawnym 4 x 100 metrów oraz panowie i panie na dystansie 4 x 400 metrów.

Po czterech dniach lekkoatletycznych mistrzostw świata U20 w Peru dorobek medalowy biało-czerwonych to dwa srebrne krążki i jeden brązowy. W klasyfikacji medalowej Polska zajmuje osiemnaste miejsce. Dzisiaj ostatni dzień czempionatu.

Źródło: PZLA, World Athletics, red