Udany jubileusz 45. PKO Półmaratonu Szczecin

Ponad 3 tys. biegaczy wzięło udział w jubileuszowym 45. PKO Półmaratonie Szczecin, który odbył się w niedzielę (1 września). Najwięcej, bo prawie 2,2 tys. wybrało dystans 21,097 km, pozostali ścigali się na trasie o długości 10 km. Bieg główny wygrali Tomasz Kozłowski i Iwona Żukowska.

Wypełnili miasto endorfinami

Organizatorzy 45. PKO Półmaratonu Szczecin promując bieg zapowiadali, że stolica Pomorza Zachodniego wypełni się endorfinami. Słowa dotrzymali, bowiem szczecińskie ulice zalała rzeka biegaczy. Dopisała pogoda, było słonecznie, ale na szczęście nieupalnie.

Trasy biegów zostały wytyczone w ścisłym centrum Szczecina – od Jasnych Błoni, przez Wały Chrobrego, które uczestnicy obiegali dołem i górą oraz park Żeromskiego. Pętla miała długość 10 km.

Już od kilku lat w Szczecinie obowiązuje innowacyjny model zapisów, który nie wymusza konieczności wyboru dystansu.

– Zawodnicy nawet na samym biegu mogą zdecydować docierając do 9 km, czy chcą przbiec dystans półmaratonu, czy wolą skręcić na metę 10 km. Nadal są sklasyfikowani, mają wynik, a także medal. Albo biegną dalej na 21 km – mówił na konferencji prasowej przed biegiem Marcin Paprocki, dyrektor 45. PKO Półmaratonu Szczecin.

Kto wygrał?

Jako pierwszy do mety 45. PKO Półmaratonu Szczecin dobiegł Tomasz Kozłowski, który uzyskał wynik 1:10:52. Wyprzedził Damiana Kabata (1:12:00) i Piotra Lesieckiego (1:14:38). Wśród kobiet najlepsza była Iwona Żukowska (1:26:11) przed Agatą Kosztowny (1:26:15) i Zuzanną Modzelewską (1:29:18).

W biegu na 10 km tryumfowali Radosław Helon (33:35) i Agata Prokop (39:43). Na kolejnych miejscach podium wśród mężczyzn uplasowali się Arian Chodor (35:57) i Kamil Markiewicz (36:02), a wśród kobiet Paulina Grzegórzek (40:30) i Sylwia Racinkowska (41:52).

Łącznie w imprezie wzięło udział ponad 3 tys. uczestników. Do mety półmaratonu dotarło 2188 osób, o 904 więcej niż przed rokiem. Bieg na 10 km ukończyło 964 zawodników.