KS Podlasie Białystok trzecią drużyną Europy w przełajach!

W rozgrywanych w portugalskiej miejscowości Albufeira 56. Klubowych Mistrzostwach Europy w Biegach Przełajowych trzecie miejsce zajęła drużyna KS Podlasie Białystok. Polki w składzie: Anna Gosk, Katarzyna Jankowska, Aleksandra Brzezińska i Paulina Mikiewicz-Łapińska, rywalizowały w biegu na dystansie 6 090 metrów. Tytuł mistrzowski obroniły zawodniczki Sporting Clube de Portugal, a drugie miejsce zajęły Hiszpanki z klubu Bilbao Atletismo Santutxu. Indywidualnie zwyciężyła reprezentantka gospodarzy Fancy Cherono przed Daisy Jeptoo Kimeli z tureckiego Kasimpasa Spor Kulübü Dernegi. Najszybszą z Polek była Anna Gosk, która do mety dobiegła siódma.

Podobnie jak przed rokiem, Klubowy Puchar Europy w Biegach Przełajowych odbył się w Portugalii, tym razem jednak gospodarzem imprezy była miejscowość Albufeira. Podczas zawodów rywalizowano w kategoriach U20 i seniorów. W tej ostatniej na starcie wśród najlepszych 14 drużyn w Europie stanęły zawodniczki KS Podlasie Białystok, które przed rokiem zajęły czwarte miejsce.

Rywalizacja pań odbywała się na dystansie 6 090 metrów, a tempo biegu od początku dyktowały… zawodniczki z Afryki. Już na pierwszych metrach na prowadzenie wyszła Daisy Jeptoo Kimeli, Kenijka reprezentująca turecki klub Kasimpasa Spor Kulübü Dernegi. Tuż za nią biegła kolejna Kenijka, Fancy Cherono ze Sportingu Clube de Portugal. Prowadzącą dwójkę biegaczek z Afryki próbowała ścigać grupa pięciu zawodniczek, na czele której biegła Anna Gosk.

Polka przez większą część dystansu dyktowała tempo grupy pościgowej, ale przewaga uciekającej Jeptoo Kimeli rosła. Pomiar czasu po przebiegnięciu 2 450 metrów wskazywał 16 sekund straty, a kolejny po pokonaniu 4 270 metrów już 25 sekund. Na domiar złego, słabnącej pościgiem Gosk zaczęły uciekać kolejne rywalki. Polka była w tym momencie siódma, na trzynastym miejscu biegła Aleksandra Brzezińska, oczko niżej Katarzyna Jankowska a Paulina Mikiewicz-Łapińska zajmowała 27. lokatę. Wirtualna klasyfikacja drużynowa pokazywała, że zawodniczki KS Podlasie Białystok biegną na czwartej pozycji.

Końcówka biegu to pościg Fancy Cherono za prowadzącą Jeptoo Kimeli i sprinterski pojedynek na ostatnich metrach. Górą była Kenijka biegnąca w portugalskich barwach, która na mecie wyprzedziła swoją rodaczkę reprezentującą turecki klub o zaledwie 4 sekundy. Na trzecim miejscu zameldowała się zawodniczka hiszpańskiego klubu Bilbao Atletismo Santutxu, Etiopka Trihas Gebre.

Klubowe Mistrzostwa Europy

Anna Gosk utrzymała wysokie 7. miejsce, finiszując na mecie ze stratą 48 sekund do zwyciężczyni. Pozostałe zawodniczki drużyny z Białegostoku w końcówce przyspieszyły zyskując kilka pozycji, co jak się później okazało, było kluczem do zajęcia miejsca na podium klasyfikacji drużynowej. Ostatecznie Katarzyna Jankowska zajęła 11. miejsce, Aleksandra Brzezińska była 12., a Paulina Mikiewicz-Łapińska finiszowała na 25. miejscu. W biegu wzięło udział 75 zawodniczek z 14 klubów.

Klasyfikację drużynową, podobnie jak przed rokiem, wygrała drużyna gospodarzy – Sporting Clube de Portugal. Drugie miejsce zajęły Hiszpanki z Bilbao Atletismo Santutxu, a trzecią drużyną Europy w przełajach został KS Podlasie Białystok.

Jeszcze bardziej emocjonujący finisz niż w biegu kobiet oglądaliśmy w rywalizacji mężczyzn, gdzie wielkim faworytem był ubiegłoroczny zwycięzca Kenijczyk Davis Kiplangat. Reprezentujący barwy Sportingu Clube de Portugal zawodnik wpadł na metę… razem z Jacobem Kiplimo, Ugandyjczykiem reprezentującym włoski Casone Noceto Club. Obaj zawodnicy uzyskali ten sam czas 29:00, jednak sędziowie przyznali zwycięstwo zawodnikowi z Ugandy. Na trzecim miejscu finiszował Robel Fsiha ze szwedzkiego klubu Spårvägens FK. Klasyfikację drużynową wśród mężczyzn wygrał hiszpański klub Atletismo Bikila, drugie miejsce zajęli Włosi z Casone Noceto Club a trzecie miejsce ubiegłoroczni triumfatorzy –  Sporting Clube de Portugal. Polacy nie startowali.