Gardzielewski i Jagielska mistrzami Polski w półmaratonie!

Arkadiusz Gardzielewski oraz Ewa Jagielska zostali złotymi medalistami 26. Mistrzostw Polski w Półmaratonie, które zostały dziś rozegrane podczas Półmaratonu PHILIPS Piła. Gardzielewski na mecie wyprzedził Dawida Malinę oraz Roberta Głowalę. Jagielska okazała się szybsza od Olgi Kalendarovej-Ochal i Aleksandry Lisowskiej.

26. Mistrzostwa Polski w Półmaratonie rozegrane zostały dziś w Pile, podczas Półmaratonu Philips’a. Od samego startu wraz z prowadzącą dwójką Kenijczyków „zabrał się” Arkadiusz Gardzielewski, już na 5 kilometrze zyskując nad pozostałymi zawodnikami bardzo dużą przewagę. Pojawiło się pytanie, czy zawodnik Śląska Wrocław wytrzyma tak szybkie tempo i nie „zapłaci” za nie, w dalszej części dystansu.

Jak się później okazało, Gardzielewski taką taktykę opłacił dość przeciętnym czasem (01:05:32), jednak co najważniejsze, nie oddał zwycięstwa do samej mety, zostając Mistrzem Polski w Półmaratonie.

Wynik, jaki osiągnąłem w Pile jest słaby. Zaryzykowałem jednak na początku biegu trzymając się Kenijczyków, za co później słono zapłaciłem. Czasami tak bywa – powiedział świeżo upieczony mistrz Polski.

Dla Gardzielewskiego był to trzeci złoty medal MP w tym roku, po mistrzostwie w biegach przełajowych z Jeleniej Góry i mistrzostwie na 10 000 metrów z Rybnika.

Walka o kolejne medale rozstrzygnęła się na ostatnich kilkuset metrach. Ostatecznie na drugim miejscu podium zameldował się Dawid Malina (01:07:09) zdobywając srebrny medal, brązowym medalistą został Robert Głowala (01:07:17) wyprzedzając czwartego Pawła Ochala (01:07:40).

Dziś w Pile startowałem już po raz szósty, pięć razy miałem medal. Tym razem się nie udało, ale to świadczy też o tym, że idzie młodość, która teraz wspina się tak, jak ja się wspinałem kilkanaście lat temu i próbuje uciekać. Ja się nie poddaję, wiem że jeszcze mogę swoje pobiegać i prawdopodobnie za rok też przyjadę powalczyć o jak najwyższe miejsca – powiedział Paweł Ochal.

Zwycięzcą 27. Międzynarodowego Półmaratonu PHILIPS Piła został Kimayo Hillary Kiptum Maiyo (01:03:27) wyprzedzając swojego rodaka Mwangi Joel Maina (01:03:51)

Pasjonująca walka o medale MP rozegrała się w rywalizacji pań. Jeszcze na 20 km grupa zawdniczek biegła razem, a o kolejności na podium rozstzygnął długi finisz. Ostatecznie Mistrzynią Polski w Półmaratonie została Ewa Jagielska (01:17:15) wyprzedzając drugą na mecie Olgę Kalendarovą-Ochal o zaledwie dwie sekundy (01:17:17). Brązową medalistką Mistrzostw Polski w Półmaratonie została Aleksandra Lisowska (01:17:26).

– Przez większą część dystansu prowadziłam, widziałam jednak, że Jagielska może być bardzo mocna i dlatego nie wyrwałam się do przodu. Możliwe, że zapłaciłam tym, ale musiałam zaryzykować. Ewa była na finiszu żywsza, mnie po prostu zabrakło prostej. Chyba to drugie miejsce w Pile jest mi pisane – powiedziała Olga Kalendarowa-Ochal.

Zadecydowała oczywiście końcówka. Ja tej końcówki jeszcze nie mam, nie weszłam jeszcze na te szybsze prędkości. Oczywiście wygrała najszybsza z nas, Ewa Jagielska popisała się największą szybkością na finiszu i zasłużenie wygrała – powiedziała nam Aleksandra Lisowska.

Triumfatorką 27. Półmaratonu PHILIPS Piła została Stellah Barsosio z Kenii, która z czasem 01:11:09 ustanowiła nowy rekord trasy pilskiego półmaratonu, poprawiając poprzedni o ponad minutę! Drugą zawodniczką na mecie była Kenijka Christine Oigo (01:15:29).