29. Bieg Niepodległości – zostało tylko tysiąc miejsc

Kończą się miejsca na 29. Bieg Niepodległości w Warszawie. Organizatorzy przygotowali 18 000 pakietów, a na liście startowej jest już zapisanych 17 000 biegaczy. To ostatni dzwonek dla tych, którzy chcą pobiec w prawdopodobnie największym biegu ulicznym w Polsce w historii. Do tej pory najwięcej osób ukończyło Półmaraton Warszawski w 2015 roku, gdy na mecie zameldowało się 12 958 osób.
Rejestracja do 29. Biegu Niepodległości wystartowała dokładnie o północy z 6 na 7 października. Dziś organizatorzy poinformowali o sprzedaży 17 000 pakietów, a to oznacza, że wkrótce wypełni się limit 18 tysięcy miejsc i zapisy zostaną zamknięte. Tym samym, istnieje duża szansa na ustanowienie nowego, ogólnopolskiego rekordu frekwencji. Szacując, że nawet jeśli na starcie biegu nie stawi się 10 procent spośród zapisanych osób, w biegu weźmie udział ok. 16 000 biegaczy.

Opłacone pakiety można odbierać już od jutra (19 października) do 10 listopada w biurze zawodów zlokalizowanym w sali im. Stefana Kisielewskiego w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od strony ul. Marszałkowskiej). W dniach 10 i 11 listopada pakiety startowe wydawane będą wyłącznie dla zawodników spoza Warszawy. W pakiecie startowym uczestnicy znajdą numer startowy i pamiątkową koszulkę. Po przekroczeniu linii mety każdy zawodnik otrzyma pamiątkowy medal, napój, posiłek regeneracyjny i dyplom do pobrania ze strony internetowej.
Jak co roku start biegu będzie miał miejsce u zbiegu ulicy Stawki oraz al. Jana Pawła II. Biegacze wystartują o symbolicznej godzinie 11.11. Kilka minut wcześniej na trasę wyruszą zawodnicy poruszający się na wózkach z napędem pośrednim oraz aktywnych, a na końcu linię startu przekroczą zawodnicy nordic walking. Podobnie jak w latach minionych trasa biegu poprowadzona została al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi i ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości. Biegacze oraz zawodnicy na wózkach nawrócą w prawo na wysokości ul. Rakowieckiej. Zawodnicy nordic walking, którzy mają do pokonania krótszą trasę (6,5 kilometra) nawrócą na wysokości ul. Koszykowej.
Rekord trasy należy do Arkadiusza Gardzielewskiego, który w 2011 roku pokonał ją w czasie 29:26. Najszybszą kobietą warszawskiego Biegu Niepodległości jest Iwona Lewandowska z wynikiem 33:15 uzyskanym w 2014 roku.
Najbardziej charakterystycznym elementem biegu jest „żywa flaga”, złożona z biegaczy w białych i czerwonych koszulkach.
By znaleźć się na liście startowej wystarczy wypełnić elektroniczny formularz rejestracyjny dostępny na stronie www.aktywnawarszawa.waw.pl
Organizatorem wydarzenia jest Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa.