4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski: z numerami startowymi dziesięć tysięcy biegaczy


Fot. MCH/ZIS
W niedzielę, 15 października na ulicach Krakowa znów pojawiają się tysiące biegaczy, uczestników 4. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego i „5 dla Kościuszki”. Szczególnym miejscem dla tych atrakcyjnych wydarzeń jest znów TAURON Arena Kraków, w której wyznaczono nie tylko metę obu biegów, ale i bazę imprezy. Zarówno półmaraton, jak i rywalizacja na dystansie 5 km rozpoczną się w pobliżu Areny – na ulicy Stanisława Lema.

– Już wiemy, że w 4. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim wystartuje rekordowa liczba osób. Aż dziesięciu tysiącom biegaczy nadaliśmy numery startowe. Względy organizacyjne, a w szczególności kwestie bezpieczeństwa, spowodowały wyznaczenie takiego limitu, bo chętnych było więcej –powiedział Dyrektor Krzysztof Kowal. – W tym roku pojawiła się także możliwość przebiegnięcia 5 kilometrów, będzie więc w czym uczestniczyć i co oglądać. Nie zabraknie też licznych dodatkowych atrakcji. Prognozy pogody na niedzielę są bardzo obiecujące, ma być ciepło i słonecznie. Bardzo się cieszę, że wspiera nas sponsor tytularny – PZU. Dzięki tej współpracy biegi są coraz lepsze i ściągają do Krakowa coraz więcej startujących.
Dla zilustrowania tego zjawiska dodajmy, że w tym roku 16. PZU Cracovia Maraton ukończyło 5 614 osób, co w tej chwili zapewnia tej imprezie 1. miejsce w ogólnopolskim rankingu. Do mety rekordowego pod każdym względem 11. PZU Biegu Trzech Kopców dotarło 2331 uczestników.
Imponujące statystyki ma również PZU Cracovia Półmaraton Królewski: 16 659 biegaczy, w tym 4 218 kobiet w trzech dotychczasowych edycjach przy systematycznym i bardzo dynamicznym wzroście w każdym kolejnym roku.
– Tych, którzy nie będą w niedzielę biegać, przepraszam za utrudnienia i zapraszam do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronach internetowych ZIS-u, ZIKiT-u, Miasta Krakowa w sprawie zmian w ruchu drogowym, komunikacji miejskiej i proponowanych objazdów – dodał Dyrektor Kowal.
Podczas niedzielnego półmaratonu na trasie pojawią się – jak zwykle – sportowcy niepełnosprawni. Ze względów bezpieczeństwa w 4. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim nie można startować na wózkach, ale do udziału zgłosiło się 26 niedowidzących i 3 niewidomych – poinformował Bogdan Dąsal.
Dużą atrakcją PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego, a tym razem także „5 dla Kościuszki” jest niezwykła sceneria finiszu – w TAURON Arenie Kraków. Już po raz trzeci z rzędu biegacze zakończą zmagania w największej w Polsce, jednej z największych w Europie, hali widowiskowo-sportowej.

Jak wyglądała 3. edycja PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego?


Faworytami niedzielnego półmaratonu są trzykrotny triumfator Cracovia Maraton Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva, Dmytro Łaszyn z Ukrainy i Etiopczyk Mengistu Zelalem oraz Ukrainka Julia Szmatenkoi Polka Anna Szyszka. 
Zorganizowanie jednocześnie dwóch biegów to duże wyzwanie. Nad sprawnym przebiegiem półmaratonu i „5 dla Kościuszki” czuwać będzie 403 przedstawicieli służb mundurowych, nie licząc policjantów. Na trasie znajdzie się też 10 karetek.
– Cała trasa półmaratonu została tak wymyślona, aby utrudnienia były jak najmniejsze. Najdłużej zamknięta będzie nitka wschodnia ulicy Lema – od godziny 6.00 do 18.00. Natomiast nitka zachodnia – od 9.30 do 14.30, podobnie jak wszystkie ścieżki rowerowo-piesze na ulicy Lema i na Bulwarach Wiślanych. Zrobiliśmy wyjątki dla publicznej komunikacji miejskiej i na przykład na Alei Pokoju tramwaje będą jeździć aż do godz. 10.30. I tak samo będzie na Alei Jana Pawła II – przekazał Andrzej Batko.
Bieg „5 dla Kościuszki” objęli patronatem Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Krakowie Walter Braunohler i Konsul Generalny Republiki Francuskiej w Krakowie Frédéric de Touchet.