Ruszyły zapisy na 6. PKO Białystok Półmaraton!

Właśnie ruszyły zapisy na 6. edycję PKO Białystok Półmaraton, największy i najbardziej utytułowany bieg uliczny na Podlasiu i w całej Polsce wschodniej, który odbędzie się 13 maja 2018 roku. Organizatorzy przygotowali 4 000 miejsc startowych dla uczestników półmaratonu, a kolejne 1 000 osób będzie mogło pobiec w biegu towarzyszącym – City Run 5k. 

PKO Białystok Półmaraton to jedna z najszybciej rozwijających się imprez biegowych w Polsce. Mimo swojej kilkuletniej dopiero historii, zgarnął już trzy nagrody: dla najlepszego półmaratonu w Polsce w kategorii półmaratonów dużych (powyżej 1000 uczestników), dla najlepszego biegu organizowanego w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, oraz zwyciężył w rankingu biegów masowych z ilością uczestników powyżej 1000. Co najważniejsze, w parze z nagrodami idą także świetne recenzje samych uczestników tej dwudniowej imprezy. Bo PKO Białystok Półmaraton to nie tylko bieg na dystansie ponad 21 kilometrów, ale prawdziwe biegowe święto, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Od najmłodszych fanów biegania poczynając. 

Wszystko zaczyna się od sobotniego Biegu Śniadaniowego, w którym udział mogą wziąć wszyscy chętni, a tzw. tempo konwersacyjne sprzyja zwiedzaniu miasta. Po południu okazję do ścigania dostają najmłodsi, którzy mocno dopingowani i wspierani przez swoich rodziców rywalizować mogą na kilku dystansach, odpowiednio dostosowanych do wieku uczestników. 

Główne wydarzenie budzące emocje wśród uczestników i kibiców ma miejsce dzień później, gdy z dziedzińca Pałacu Branickich rusza białostocki półmaraton. Podczas pierwszej edycji na starcie biegu stanęło 600 osób, tegoroczną edycję ukończyło już 2634 zawodników, co oznacza wzrost frekwencji o 56% w porównaniu do 2016 roku, gdy linię mety osiągnęło 1686 biegaczy. 13 maja 2018 roku w 6. PKO Białystok Półmaratonie będzie mogło wystartować 4 000 zawodników, gdyż limit na taką liczbę osób ustanowili organizatorzy. I choć miejsc startowych będzie więcej niż w roku ubiegłym, raczej nie warto czekać z zapisami na ostatnią chwilę. Białostocka „połówka” z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, które dodatkowo napędza fakt, że PKO Białystok Półmaraton od swojej drugiej edycji jest wśród biegów zaliczanych do Korony Półmaratonów Polskich. 

Korona Półmaratonów Polskich to 10 biegów w całej Polsce, spośród których należy pobiec 5 w roku kalendarzowym. Aby otrzymać Koronę biegacze muszą ukończyć: 

  • co najmniej jeden z czterech półmaratonów: PZU Półmaraton Warszawski, PKO Poznań Półmaraton, PKO Wrocław Nocny Półmaraton, PZU Cracovia Półmaraton Królewski;
  • co najmniej jeden z trzech półmaratonów: PKO Białystok Półmaraton, Półmaraton Słowaka (Grodzisk Wlkp.), Półmaraton Philipsa (Piła);
  • co najmniej jeden z trzech półmaratonów: Gdynia Półmaraton, Toyota Półmaraton Wałbrzych, Bieg Lechitów (Gniezno);

PKO Białystok Półmaraton to również, poza biegiem głównym na dystansie 21,097 km, bieg towarzyszący na dystansie 5 km – City Run 5k oraz biegi dla dzieci, Junior City Run na dystansach od 100 m do 1 km.  

Fundacja Białystok Biega, nieprzerwanie od 2011 roku, jest organizatorem biegów w Białymstoku i na Podlasiu. W ciągu 5 lat metę biegów organizowanych przez Fundację przekroczyło ponad 17,5 tys biegaczy.

Zapisy internetowe na 6. PKO Białystok Półmaraton trwają na stronie online.datasport.pl

Regulamin 6. PKO Białystok Półmaraton

Regulamin City Run 5k

Fot. Krzysztof Karpiński