10K Parking Relay czyli 10 km pod dachem

10K Parking Relay
Już 6 stycznia odbędzie się kolejna edycja rozgrywanego od 2014 roku nietypowego biegu 10K Parking Relay. Areną zmagań biegaczy jest podziemny parking CH Arkadia w Warszawie, a zawody odbywają się w formule biegu sztafetowego 5×2 km, gdzie jedno okrążenie liczy 1 kilometr. Drużyna, której uda się poprawić rekord trasy, może wzbogacić się o 2000 złotych. 
6 stycznia w Święto Trzech Króli w jednym z największych centrum handlowych w Polsce pojawi się kilkaset osób z całego kraju, ale zamiast robienia zakupów będą biegać po poziomie -1 podziemnego parkingu stołecznej Arkadii. W takim nietypowym miejscu rozgrywany jest jedyny w Polsce bieg sztafetowy na dystansie 10 kilometrów pod dachem. Każda drużyna składa się z pięciu zawodników, z których każdy ma do pokonania dwie 1 kilometrowe pętle prowadzące po podziemnym parkingu. Taka formuła zawodów jest niezwykle widowiskowa oraz emocjonująca, choćby w strefie zmian, gdzie najczęściej toczy się walka o późniejszą dobrą pozycję na trasie. Miejsce rozgrywania biegu z kolei zapewnia suchą i bezpieczną nawierzchnię a uczestnikom nie grożą opady śniegu lub deszczu, o co w środku zimy przecież nie trudno. Gorzej jest za to z temperaturą, bowiem pomimo iż impreza rozgrywana jest pod dachem, na parkingu jest średnio o 3 stopnie cieplej niż na zewnątrz. 
Trasa 10K Parking Relay
Trasa biegu charakteryzuje się niezbyt długimi prostymi odcinkami oraz ostrymi, choć dość szerokimi zakrętami. Sucha i stabilna betonowa nawierzchnia pozwala na szybkie ściganie a formuła sztafety dodatkowo podnosi poziom rywalizacji. Podczas najbliższej edycji 10K Parking Relay organizatorzy przygotowali specjalną nagrodę dla drużyny, której uda się poprawić rekordowy wynik wynoszący 28 min. 29 sek. a został ustanowiony 6 stycznia 2015 r. przez zespół „Nike Szybcy i Wściekli” w składzie Kuba Wiśniewski, Jakub Nowak, Emil Dobrowolski, Michał Kaczmarek i Bartosz Nowicki. Średnie tempo rekordowego wyniku wynosi więc 2:51/km.
10K Parking Relay to jednak nie tylko sportowa rywalizacja na wysokim poziomie, ale chyba przede wszystkim doskonała okazja do świetnej biegowej zabawy w fajnej atmosferze i na unikalnej trasie. Na potrzeby biegu tworzone są więc drużyny w składzie dobranych przyjaciół i znajomych, ale coraz częściej także biegowe zespoły korporacyjne, dla których udział w sztafecie 10K Parking Relay daje możliwość integracji oraz nauki wspólnego działania. 
  
Drużyny rejestrujące się do zawodów deklarują przybliżony czas w jakim będą chciały pokonać 10 kilometrowy dystans i na tej podstawie organizatorzy dokonują podziału drużyn na dwie serie. W pierwszej serii startują zespoły teoretycznie wolniejsze, a w drugiej szybsze. Limit czasu na pokonanie trasy przez 5-osobową drużynę wynosi 60 minut. Zawodnicy mogą startować w więcej niż jednej drużynie, ale nie mogą biec więcej niż na jednej zmianie w danym zespole. W 10K Parking Relay może wystartować 120 drużyn, a zmiany w składach można dokonywać do 4 stycznia. Na chwilę obecną zgłoszonych jest 76 zespołów, wśród których najszybszy zadeklarowany czas wynosi 30:50.   
Więcej informacji oraz zapisy, na stronie www.10kparkingrelay.pl

Fot. Andrzej Chomczyk