17. PZU Cracovia Maraton coraz bliżej. Zmiana trasy i specjalne treningi

 

17. PZU Cracovia Maraton odbędzie się 22 kwietnia. Na 100 dni przed imprezą organizatorzy poinformowali o zmianach, jakie czekają uczestników. Najważniejsze informacje to zmiana dotychczasowej trasy, przedłużenie zapisów na preferencyjnych warunkach oraz organizacja specjalnych, bezpłatnych treningów przygotowujących do maratonu i pozostałych biegów Królewskiej Triady Biegowej.
 
Ubiegłoroczny PZU Cracovia Maraton pod względem frekwencji znalazł się na drugiej pozycji wśród wszystkich maratonów w Polsce, więcej zawodników pobiegło tylko w Poznaniu.  Wszystko wskazuje na to, że liczba 5 615 finiszerów z poprzedniej edycji zostanie w tym roku pobita, ponieważ już w tej chwili na liście startowej widnieje ponad 5 200 zapisanych biegaczy. Jak poinformował Dyrektor 17. PZU Cracovia Maraton – Krzysztof Kowal, do 31 stycznia przedłużono przyjmowanie zapisów do maratonu na bardzo atrakcyjnych warunkach. Opłata startowa wynosi 70 zł dla osób indywidualnych, natomiast dla 10-osobowych zespołów – 400 zł (plus 40 zł za każdą kolejną osobę z drużyny).
Szczegółów trasy, na której 22 kwietnia przyjdzie rywalizować biegaczom nie podano, ale już wiadomo, że maraton odbędzie się na jednej pętli. Start oraz meta biegu pozostaną na krakowskim Rynku Głównym, a na trasie ponownie znajdzie się Nowa Huta. Ten odcinek znajdował się już w biegach organizowanych w latach 2005 – 2013. Organizatorzy liczą, że przygotowanie trasy biegu w standardzie maratońskim, czyli na jednej pętli, ułatwi startującym zawodnikom osiąganie lepszych wyników oraz pomoże w poprawieniu rekordu Cracovia Maratonu.

Imprezę skrócono z trzech dni do dwóch. W sobotę, 21 kwietnia, na Błoniach Krakowskich staną na starcie uczestnicy Cracovia Maraton na Rolkach i Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego, a wokół Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana będą biegać najmłodsi, w czterech kategoriach wiekowych, w Mini Mini Cracovia Maraton. W tym dniu również, późnym wieczorem przewidziano Bieg Nocny na 10 km, ze startem i metą na Rynku Głównym, a nazajutrz, w niedzielę, 22 kwietnia – 17. PZU Cracovia Maraton, tradycyjnie także z udziałem osób niepełnosprawnych.
Osiąganie przez zawodników lepszych wyników ma umożliwić nie tylko nowa trasa, ale także organizacja specjalnych treningów prowadzonych przez doświadczonych i utytułowanych trenerów z krakowskiego AWF-u. Od niedzieli 21 stycznia kadra trenerska w składzie: Joanna Gradek, Maria Sławik, Kamila Hayder, Grzegorz Sudoł – olimpijczyk w chodzie, Konrad Rembiasz oraz Wacław Mirek prowadzić będzie zajęcia przygotowujące biegaczy.

Co ważne, treningi odbywać się będą co tydzień przez cały rok, więc ich uczestnicy będą mieli możliwość budowania swojej formy nie tylko na zbliżający się 17. PZU Cracovia Maraton, ale także na pozostałe biegi wchodzące w skład Królewskiej Triady Biegowej: PZU Cracovia Półmaraton Królewski oraz Bieg Trzech Kopców. – Każdy powinien być świadomy czekającego go wysiłku na trasie maratonu. Jest czas, żeby się do startu odpowiednio przygotować – podkreślił Dariusz Kaczmarski, koordynator grupy trenerów. – Zapraszam na pierwsze zajęcia 21 stycznia, o godzinie 10:00 w okolicach TAURON Areny Kraków. Będziemy trenować w Parku Lotników Polskich i na Bulwarach Wiślanych. Jesteśmy także gotowi do prowadzenia treningów w języku angielskim – dodaje.Prowadzenie treningów w języku angielskim ma przyciągnąć coraz więcej zagranicznych biegaczy startujących w krakowskich imprezach, a PZU Cracovia Maraton ma ambicję pozostać najbardziej międzynarodowym biegiem w Polsce. W poprzednich edycjach imprezy udział wzięli biegacze z 55 krajów. Do tegorocznego maratonu zapisało się już 540 zagranicznych zawodników, co stanowi 10% wszystkich potencjalnych uczestników. Największą grupę obcokrajowców stanowią biegacze z Wielkiej Brytanii, za nimi są Francuzi oraz Ukraińcy.

 
źródło: ZIS Kraków
Fot. Łukasz Zawadzki/ZIS