56. Bieg Westerplatte tydzień później niż planowano

Znamy już datę tegorocznej edycji najstarszego biegu ulicznego w Polsce. 56. Bieg Westerplatte dla Niepodległej wystartuje 23 września, tydzień później niż pierwotnie zakładali organizatorzy. W tym roku dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości wydarzenie zyskało okolicznościową symbolikę zawartą w logo biegu. Taka też będzie trasa, która obrazuje drogę od wojny do wolności. Start nastąpi na Westerplatte, zaś metę uczestnicy przekroczą przy Europejskim Centrum Solidarności.

Zapisy do imprezy wystartują już wkrótce, ale warto już dziś zaplanować sobie w niej udział. Organizatorzy wydarzenia – Gdański Ośrodek Sportu oraz Radio Gdańsk – przewidzieli 4000 miejsc startowych. Start tradycyjnie będzie zlokalizowany na Westerplatte, u stóp pomnika upamiętniającego polskich obrońców Wybrzeża września 1939 roku. Po drodze do mety, biegacze pokonają m.in. nową kładkę na Ołowiance. Sama meta znajdzie się przy Europejskim Centrum Solidarności! Trasa 10-kilometrowego biegu będzie posiadała atest PZLA.

Mapa Bieg Westerplatte

Bieg Westerplatte to jeden z najstarszych biegów na tym dystansie. Historia biegu, którego pomysłodawcą był wieloletni dziennikarz Radia Gdańsk Jerzy Gebert, sięga 1963 roku.  Do lat 70-tych bieg miał formułę sztafety ulicznej, którą z czasem skrócono do biegu na 10 kilometrów. Od 47. edycji Biegu Westerplatte w 2009 roku, wprowadzono zwyczaj nagradzania medalami wszystkich uczestników biegu. Historię imprezy tworzy także dwóch szczególnych zawodników. Mieszkający w Olsztynie Kazimierz Podolak (78 lat), który uczestniczył we wszystkich edycjach Biegu Westerplatte. Z kolei sopocianin Jacek Bandurski (82 lata) ma za sobą pięćdziesiąt startów w tej imprezie.

W ubiegłorocznej edycji Biegu Westerplatte liczba uczestników była rekordowa i wyniosła 3448 osób. Zwyciężył Marek Kowalski z czasem 31:08. Wśród pań najszybciej na mecie zameldowała się Aleksandra Brzezińska, która 10-kilometrową trasę pokonała w czasie 34:16.

Zapisy do 56. Biegu Westerplatte ruszą niebawem, a więcej szczegółów można dowiedzieć się na stronie: biegwesterplatte.pl.

 

mat.pras