Nie żyje Irena Szewińska. Żegnamy najwybitniejszą polską lekkoatletkę

W piątek wieczorem zmarła Irena Szewińska, była lekkoatletka, siedmiokrotna medalistka olimpijska. Miała 72 lata. Była wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Była legendą, nie tylko polskiego, ale i światowego sportu.

Irena Szewińska zmarła w wieku 72 lat. Smutną informację przekazał jej mąż – Janusz Szewiński. – Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale ostatnio dobrze się czuła. Niedawno była przecież na Pikniku Olimpijskim – Szewińskiego cytuje Polska Agencja Prasowa. Odeszła najwybitniejsza polska zawodniczka, która wywalczyła aż siedem medali igrzysk olimpijskich. Żaden z polskich sportowców nie może się pochwalić takimi osiągnięciami. Trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale – wszystkie zdobyte w latach 1964-1976. Poza tym aż dziesięć rekordów świata: na 100, 200 i 400 metrów, oraz 4×100 metrów. Co ciekawe, rekord na 400 metrów (49.28) jest nadal najlepszym wynikiem w historii polskiego sportu. Mimo, że padł podczas igrzysk w Montrealu, w lipcu 1976 roku. Prawie 42 lata temu!

Irena Szewińska czterokrotnie była wybierana najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i czterokrotnie zajmowała drugie miejsce. W 1974 roku agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na świecie.

Po zakończeniu kariery sportowej w 1980 roku aż do 2009 roku zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (była prezesem w latach 1997-2009). Zasiadała również w Radzie IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych), była członkiem PKOL i MKOL. W 2016 roku Irena Szewińska jako pierwsza przedstawicielka sportu odebrała Order Orła Białego, czyli najwyższe polskie odznaczenie.