Nocny Bieg Świętojański z ciekawą obsadą

Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim to trzecia z czterech tegorocznych odsłon największego cyklu biegów ulicznych na Pomorzu. Na listy startowe gdyńskiego biegu zapisało się prawie 4500 osób. Start biegu głównego na dystansie 10 kilometrów zaplanowano dziś na 23:59. Marsz nordic walking rozpocznie się dwie godziny wcześniej.

Klimat sportowej fiesty

Obchody święta ulicy Świętojańskiej w sportowym stylu to już gdyńska tradycja. W tym roku gotowość startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim zgłosiło prawie 4 500 osób, z czego ponad 4100 wystartuje w biegu głównym. Zapisy w centrum handlowym Riviera zostały zakończone 20 czerwca, ale wciąż można dołączyć do biegu.

W dniu biegu organizator przewidział dodatkowe 150 pakietów startowych do biegu głównego (opłata 100 zł w gotówce) oraz 100 do marszu nordic walking (opłata 50 zł w gotówce). Będzie można zakupić je w biurze zawodów, które znajdować się będzie w Hali Gier Gdyńskiego Centrum Sportu przy ul. Olimpijskiej 5/9.

Z kolei miasteczko zawodów oraz start usytuowano w okolicach Gdynia Areny, a więc tam gdzie 12 miesięcy temu. Przypomnijmy, że w zeszłym roku niepowtarzalny klimat imprezy przyciągnął na start biegu na 10 km 4249 zawodników, z których najszybsi okazali się Joseph Mumo Mutwanthei z Kenii oraz Ukrainka Olga Skrypak.

Trasa na medal

Wówczas po raz pierwszy w historii PKO Grand Prix Gdyni trasa zahaczyła o Witomino, przez co uczestnicy Nocnego Biegu Świętojańskiego musieli zmierzyć się z wymagającym podbiegiem ulicą Kielecką. Zawodnik, który najszybciej upora się z „Premią Górską” otrzyma 2500 zł. Trasa w porównaniu z poprzednim rokiem nie uległa zmianie.

Tradycyjnie, po przekroczeniu linii mety, uczestnicy otrzymają wyjątkowy medal. Tym razem będzie to trofeum zdobione trójwymiarową makietą Gdyńskiego Centrum Filmowego. Przypomnijmy, że nagrody tegorocznego cyklu przedstawiają obiekty wzniesione w dekadzie, do których odnoszą się nazwy poszczególnych biegów.

Biegowe gwiazdy na starcie

Jednym z faworytów Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim bez wątpienia jest Tomasz Grycko, który nazywany jest „dominatorem” gdyńskiego cyklu, co udowodnił wygrywając tegoroczną inaugurację. Zagrozić mogą mu m. in. Łukasz Kujawski – zwycięzca Biegu Europejskiego, a także Marcin Chabowski, wielokrotny mistrz Polski w biegach na 10 km. Zamieszać w czołówce mogą również Etiopczyk Mengistr Zelalem – triumfator dwóch ostatnich edycji PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu, Emil Dobrowolski, czwarty zawodnik Otwartych Mistrzostw Polski w biegu ulicznym na dystansie 5 km czy Błażej Brzeziński, który przed rokiem zwyciężył w 39. PZU Maratonie Warszawskim.

Tomasz Grycko
Tomasz Grycko

Kwestie zwycięstwa wśród pań powinny rozstrzygnąć między sobą: Aleksandra Brzezińska, Ewelina Paprocka oraz Agnieszka Gortel-Maciuk. Wysoką formę zasygnalizowała szczególnie ta ostatnia, która jako pierwsza kobieta zjawiła się na mecie  6. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu. Nie należy również przekreślać szans Katarzyny Pobłockiej oraz jej starszej siostry Kamili Pobłockiej-Dobrowolskiej.

Pobiegnij dla Dominika i Szymonka

Podczas Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim będzie można połączyć sportową pasję z ideą dobroczynności. Gorąco zachęcamy do przyłączenia się do akcji charytatywnej na rzecz Dominika i Szymonka. Pierwszy z nich ma 23-lata. Choruje na dziecięce porażenie mózgowe i wymaga rehabilitacji. Jest podopiecznym Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Z kolei sześcioletni Szymonek ma wiele ciężkich chorób, które powodują konieczność m.in. tlenoterapii, żywienia pozajelitowego. Niezbędne są specjalistyczne badania, które pozwolą na dalsze leczenie chłopca.

Aby pomóc, wystarczy z biura zawodów odebrać kartę z napisem „biegnę dla Dominika i Szymonka”, przyczepić ją do koszulki i dotrzeć do mety. Do akcji charytatywnego mogą dołączyć uczestnicy wszystkich zawodów organizowanych w ramach Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim.

 

mat.pras

Fot. gdyniasport.pl