Ultra emocje w Karpaczu. Ruszają Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim

W niedzielę odbędzie się Ultramaraton Górski 3xŚnieżka=1xMont Blanc, podczas którego rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim. W imprezie wystartuje 1000 zawodników, w tym 134 biegaczy z 20 państw świata, którzy rywalizować będą o tytuły mistrzowskie. Do pokonania będą mieli dystans 36 km z przewyższeniem 2110 metrów. Składająca się z dwóch pętli trasa biegu prowadzi z centrum Karpacza na Śnieżkę i z powrotem. Start zawodów o godzinie 9:00.

Tegoroczny Ultramaraton Górski 3xŚnieżka=1xMont Blanc będzie areną rywalizacji Mistrzostw Świata w Długodystansowym Biegu Górskim. Czempionat wraca do Polski po pięciu latach przerwy, bowiem po raz pierwszy o tytuły najlepszych zawodników na świecie w długodystansowym biegu górskim w naszym kraju walczono w 2013 roku. Wtedy gospodarzem MŚ była Szklarska Poręba a zawody odbyły się w ramach Maratonu Karkonoskiego. W tym roku 1000 zawodników stanie na starcie w Karpaczu, by zmierzyć się ze Śnieżką, najwyższym szczytem Karkonoszy. Uczestnicy biegu mają do wyboru trzy dystanse: 17 km, 36 km i 55 km. Podczas biegu na średnim dystansie 36 km odbędą się zawody w randze Mistrzostw Świata, w których wystartuje 134 zawodników (59 kobiet i 75 mężczyzn) z 20 państw świata. W tym gronie są zawodnicy m.in. z Kanady, USA, Argentyny, Włoch, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Danii czy Niemiec. Jest również 11-osobowa reprezentacja Polski.

Trasa biegu

Trasa biegu prowadzi z deptaku w centrum Karpacza, gdzie zlokalizowano start i metę zawodów, kamienistymi szlakami Karkonoskiego Parku Narodowego na Śnieżkę. Po zdobyciu najwyższego szczytu Karkonoszy zawodnicy zbiegają z powrotem do centrum Karpacza i rozpoczynają drugą pętlę, ale już innym szlakiem. Limit czasu na pokonanie trasy podczas MŚ wynosi 5 godzin. W biegu open udział weźmie 1000 zawodników, choć zainteresowanie imprezą było kilkukrotnie większe. Chętnych do startu w Ultramaratonie Górskim 3xŚnieżka=1xMont Blanc było ponad 4 tysiące osób, jednak na większą liczbę startujących nie pozwalają przepisy Karkonoskiego Parku Narodowego. Trzeba też pamiętać, że impreza odbywa się na otwartych szlakach, a więc podczas biegowej rywalizacji toczyć się będzie normalny ruch turystyczny.

Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim

Faworyci do medali

Żelaznymi faworytami do zwycięstwa są Włosi, którzy rokrocznie walczą o najwyższe miejsca na podium. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw, które odbyły się na ich terenie, całkowicie zdominowali rywalizację zdobywając złote medale indywidualnie oraz drużynowo. Najlepszymi górskimi biegaczami długodystansowymi na świecie zostali Francesco Puppi i Silvia Rampazzo. Włoszka w niedzielę stanie na starcie w Karpaczu by bronić tytułu, jednak zabraknie jej kolegi z reprezentacji, który w tym roku miał inne plany startowe. W składzie reprezentacji Italii jest jednak mistrz Świata z 2016 roku, Alessandro Rambaldini (przed rokiem piąty).

Na starcie zobaczymy także wicemistrza sprzed roku, Szwajcara Egli Pascala czy też Amerykanina Tayte Pollmanna, który w ubiegłym roku zajął czwarte miejsce. Wśród kobiet pobiegnie brązowa medalistka sprzed roku, Rumunka Denisa Dragomir, czwarta Słowenka Petra Tratnik oraz Brytyjka Victoria Wilkinson (piąta przed rokiem).

Reprezentacja Polski

W składzie naszej reprezentacji zabraknie mocnych ogniw, jakimi bez wątpienia są Marcin Świerc, Magdalena Łączak, Natalia Tomasiak czy Bartosz Gorczyca. Marcin Świerc, który jest ambasadorem Ultramaratonu Górskiego 3xŚnieżka=1xMontBlanc, podczas ubiegłorocznych mistrzostw zajął 8 miejsce, najlepsze z Polaków. W tym roku w terminie czempionatu zaplanował jednak start w The North Face Lavaredo Ultra Trail. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Natalii Tomasiak, która weźmie udział w legendarnym Monte Rosa Skymarathon.

Nie znaczy to jednak, że ekipa biało-czerwonych nie ma żadnych szans powalczyć o dobre rezultaty. Wręcz przeciwnie, możemy liczyć na spore emocje związane z występem naszych reprezentantów. W 11-osobowym składzie polskiej ekipy wystartuje 6 kobiet i 5 mężczyzn. Wśród pań zobaczymy Dominikę Stelmach, Edytę Lewandowską, Paulinę Wywłokę, Katarzynę Solińską, Katarzynę Golbę i Mirosławę Witowską. W składzie panów znaleźli się: Bartłomiej Przedwojewski, Krzysztof Bodurka, Marcin Rzeszótko, Rafał Klecha i Kamil Leśniak. Atutem naszych zawodników z pewnością będzie znajomość trasy, na której rozegrano ubiegłoroczne Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu Górskim. Złote medale MP zdobyli wówczas Dominika Stelmach i Bartłomiej Przedwojewski.

Klasyfikacja Open

W sobotę, dzień przed zawodami, odbędzie się uroczysta Ceremonia Otwarcia Mistrzostw Świata i przywitanie zawodników. Zawodnicy rywalizujący w MŚ na trasę biegu z deptaka w Karpaczu wyruszą w niedzielę o godz. 9:00, a 20 minut później wystartują uczestnicy biegu otwartego. Rywalizacje toczyć będą się na trzech dystansach:

  • MINI o długości 17 km, przewyższeniu +/-1000m. Uczestnicy zdobędą Śnieżkę 1 raz a limit czasu wynosi 10  godzin. Ukończenie biegu zapewnia 1 punkt ITRA/UTMB
  • ŚREDNI o długości 36,2 km, przewyższeniu +/- 2110m. Uczestnicy zdobędą Śnieżkę 2 razy a limit czasu wynosi 7 godzin. Ukończenie biegu zapewnia 2 punkty ITRA/UTMB
  • ULTRA o długości 55 km, przewyższeniu +/- 3000m. Uczestnicy zdobędą Śnieżkę 3 razy a limit czasu wynosi 10 godzin. Ukończenie biegu zapewnia 3 punkty ITRA/UTMB

Dekoracja zwycięzców oraz ceremonia zamknięcia: godz. 20:00, w miejscu startu/mety

Więcej informacji znaleźć można na stronie 3razysniezka.pl

GD

Fot. BikeLife