Rudzki Półmaraton Industrialny po raz czwarty

Rozegrany w sobotę 28 lipca IV Rudzki Półmaraton Industrialny zgromadził na starcie blisko 900 uczestników. Nocne zmagania odbyły się w trzech kategoriach: bieg na dystansie półmaratonu, bieg na 8,6 km oraz rywalizacja nordic walking na 8,6 km i bieg w… japonkach. Najszybszym zawodnikiem na dystansie 21,095 km był Abderrahim Elasri, a wśród kobiet triumfowała Zita Kascer. W tym roku po raz pierwszy w czteroletniej historii rudzkiej imprezy start i meta tych zawodów zlokalizowane zostały na nowoczesnym stadionie lekkoatletycznym przy ul. Czarnoleśnej, który otwarty został w ubiegłym roku. 

– Trasa była bardzo fajna, choć wymagająca. Dobra dla osób, które już trenują. Podbiegi były krótkie i to sprzyjało biegaczom, choć jeśli ktoś nie trenuje podbiegów, to mógł mieć dzisiaj ogromne problemy z pokonaniem tych uniesień. Z drugiej strony, dzisiejsza wysoka temperatura nie sprzyjała biciu rekordów – mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer, który pobiegł na dystansie 8,6 km. – Po tej imprezie, jak co roku, wyciągniemy wnioski, by jak najlepiej przygotować się do przyszłorocznych zawodów. Mogę jednak zapewnić wszystkich, że kolejny półmaraton też odbędzie się na tym obiekcie. Wszyscy nasz stadion chwalą. Możemy być dumni, że w Rudzie Śląskiej mamy taką perełkę – podsumował.

W rywalizacji na dystansie półmaratońskim udział wzięło 567 osób. Najszybsi wśród mężczyzn byli Abderrahim Elasri (1:10:27) przed Ruslanem Savchukiem (1:10:38) oraz Laszlo Gregorem (1:11:21). Wśród kobiet jako pierwsza na mecie zameldowała się Zita Kascer (1:20:06) przed Katsiaryną Ptashuk (1:21:21) oraz Csillą Pap (1:24:15). Najszybsi panowie na dystansie biegowym 8,6 km to Marcin Ciepłak (28:44), Tomasz Wójcik (29:50) oraz Musiiatchenko Dmytro (30:08). Najlepiej wśród pań pobiegły Vareriia Zinenko (30:53), Michalina Mendecka (32:21) oraz Wiktoria Klębowska (32:53). W biegu na krótszym dystansie udział wzięło 183 zawodników.

Wśród wielbicieli nordic walking, którzy sprawdzili się na dystansie 8,6 km, najszybszy wśród panów był Eugeniusz Gembala (54:02), wśród kobiet z kolei linię mety jako pierwsza przekroczyła linię mety rudzianka Joanna Kołodziej (58:20).

Imprezie biegowej, jak co roku, towarzyszyły biegi dla dzieci. Nowością był bieg w japonkach, który zastąpił dotychczasowy bieg w szpilkach. Pierwszy do mety „w klapkach” dobiegł długoletni biegacz Adam Jagieła. – Pierwszy raz w życiu miałem japonki na nogachMyślałem, że 100 m przed metą spadną mi z nóg, ale wytrzymały. Tak naprawdę bardziej niż nad prędkością skupiłem się na tym, by tych japonek nie zgubić. Myślę, że w normalnych klapkach byłoby łatwiej – mówił.

Rudzki Półmaraton Industrialny

W tej niecodziennej rywalizacji wzięła też między innymi udział rudzianka Anna Youssef. – Początkowo myślałam o półmaratonie, jednak ostatecznie zdecydowałam się na ten bieg. Wiedziałam, że będzie dużo z tego radości – mówiła. – Niestety moich japonek nie wymieniałam od 10 lat i dzisiaj zawiodły. Po czterech krokach wypadł zaczep i jeden klapek poszybował do góry. Udało mi się jednak opanować sytuację i dobiegłam – dodała z uśmiechem. Pani Annie towarzyszyła dziś jej córka Anna, która wzięła udział w biegu dziecięcym na 800 m. – Biegam regularnie, uczęszczam do klasy sportowej i trenuję na „Pogoni”. Pierwszy medal zdobyłam w roku 2012 i tak to się potoczyło. Zamierzam rozwijać się sportowo, dążyć do celu, ale wiem, że czeka mnie długa podróż. Jestem myślami ze wszystkimi dzisiejszymi zawodnikami i życzę im dużo szczęścia – mówiła.

Rudzki Półmaraton Industrialny

Start i meta biegu zlokalizowane zostały na stadionie lekkoatletycznym. Trasa półmaratonu składała się z 5 pętli i przebiegała m.in. przez rynek w Nowym Bytomiu. Podobnie, jak we wcześniejszych latach, posiada ona atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Pełne wyniki IV Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego

 

źródło i foto: UM Ruda Śląska