8. Półmaraton im. Janusza Kusocińskiego pod dyktando Mołdawian i Ukraińców

Mykola Gorbusko i Olesia Smowzenko z Mołdawii zwyciężyli 8. Półmaraton im. Janusza Kusocińskiego, który wczoraj odbył się na trasie z Błonia do Borzęcina Dużego. W czołówce dobiegło aż trzech zawodników z Ukrainy. Najszybszym Polakiem był Andrzej Radzikowski, zawodnik LKS Olymp Błonie, reprezentant Polski w biegach Ultra,  jedyny Polak który wygrał Spartathlon. Bieg ukończyło 519 biegaczy, czyli o 47 więcej niż w ubiegłym roku.

Tegoroczna edycja imprezy odbywała się przy upalnej pogodzie, ale organizatorzy przygotowali na trasie liczne punkty z wodą oraz kurtyny.

Podwarszawski półmaraton co roku wygrywają biegacze z zagranicy. Nie inaczej było w tym roku. Polacy nie liczyli się w walce o czołowe lokaty. O zwycięstwo walczył Mołdawianin oraz silna grupa Ukraińców. Ostatecznie bieg z czasem 1:12:17 wygrał Mykola Gorbusko z Mołdawii, który o prawie pół minuty wyprzedził ubiegłorocznego tryumfatora biegu, Andrzeja Starzyńskiego z Ukrainy. Trzeci był jego rodak Michaiło Iveruk, który osiągnął czas 1:13:41. Pierwszym Polakiem na mecie był Andrzej Radzikowski sklasyfikowany na 5. miejscu ze stratą 7 minut do zwycięzcy.

Wśród kobiet bezkonkurencyjna była Mołdawianka Olesia Smowzenko z wynikiem 1:22:22. Jako druga prawie 2 minuty później do mety dobiegła Andżelika Dzięgiel. Podium uzupełniła Antonina Biała z czasem 1:25:52.

Półmaraton prowadzący drogami Powiatu Warszawskiego Zachodniego od 8 lat upamiętnia Janusza Kusocińskiego. Mistrz olimpijski z Los Angeles z 1932 roku w biegu na 10 000 m w latach młodości „Kusy” był mieszkańcem Ołtarzewa położonego w pobliżu Ożarowa Mazowieckiego.