Gwiazdy światowej lekkoatletyki na Memoriale Kamili Skolimowskiej

Ronnie Baker, Pierre Ambroise Bosse, Christian Taylor i Robert Harting – to kolejne potwierdzone gwiazdy Memoriału Kamili Skolimowskiej, który już 22 sierpnia odbędzie się na chorzowskim Stadionie Śląskim. Podczas mityngu w sportowy sposób uhonorowane zostanie także 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wstęp na zawody jest bezpłatny.

USA to od lat potęga lekkoatletyczna, a zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych zawsze budzą podziw i szacunek na stadionach całego świata. Niemal dokładnie 60 lat po legendarnym meczu lekkoatletycznym Polska – USA (1-2 sierpnia 1958 roku) wielu znakomitych amerykańskich lekkoatletów wystartuje na Memoriale Kamili Skolimowskiej. W ostatnich dniach swój start w Chorzowie potwierdzili Ronnie Baker i Christian Taylor.

Bieg na 100 metrów zawsze rozpala w kibicach wielkie emocje. Chociaż sama rywalizacja trwa zaledwie ok. 10 sekund to pasjonuje miliony fanów na całym świecie. Kibice na Stadionie Śląskim będą świadkami  wspaniałego pojedynku jednych z najszybszych ludzi świata, w którym były rekordzista globu Jamajczyk Asafa Powell zmierzy się z najszybszym obecnie na świecie – współliderem tabel – Ronnie Bakerem z USA. Ich pojedynek z pewnością zelektryzuje kibiców, którzy mają szansę zobaczyć w Chorzowie bieg, który zakończy się rezultatem poniżej 10 sekund.

Ronnie Baker

Łączenie konkurencji nie jest w obecnej lekkoatletyce zbyt częste, tym większy szacunek należy się sportowcom, którzy czynią to z powodzeniem. Do tego grona zalicza się Christian Taylor. Ten dwukrotny mistrz olimpijski (Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016) i trzykrotny złoty medalista mistrzostw świata (2011, 2015, 2017) w trójskoku znakomicie czuje się też… w biegu na 400 metrów. I właśnie w tej konkurencji zobaczymy go w Chorzowie. Na dystansie jednego okrążenia Taylor legitymuje się również sukcesami międzynarodowymi – ma na koncie złote medale w biegu sztafetowym z mistrzostw świata juniorów (Bydgoszcz 2008) oraz festiwalu IAAF World Relays (Nassau 2014). Jego rekord życiowy w trójskoku (18.21) to drugi rezultat w historii światowej lekkoatletyki, ale na 400 metrów przy jego nazwisku także widnieje doskonały wynik – 45.07. Tak szybko biegał już w tym roku, więc na doskonałej bieżni Stadionu Śląskiego może pokusić się o poprawienie „życiówki”.

Interesująco zapowiada się także bieg na 800 metrów. Kibice z pewnością pamiętają niespodziewany triumf na tym dystansie Francuza Pierre-Ambroise Bosse na mistrzostwach świata w Londynie. Wtedy na podium stanął także Adam Kszczot. Obu nie zabraknie 22 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Obok nich na linii startu pojawi się także były mistrz Europy oraz obecny halowy wicemistrz świata na 1500 metrów Marcin Lewandowski.

Polscy fani lekkoatletyki pamiętają jak w 2009 roku Robert Harting w ostatnim rzucie odebrał Piotrowi Małachowskiemu tytuł mistrza świata. Po tamtych berlińskich zawodach pojedynki naszego asa i Niemca niejednokrotnie przyprawiał o ciarki sympatyków Królowej Sportu. Teraz Harting żegna się z kibicami – start w Chorzowie będzie jego ostatnim konkursem w karierze na polskiej ziemi. Z pewnością gościnny nie będzie w nim Małachowski – nasz dwukrotny wicemistrz olimpijski docenia klasę rywala, ale sam będzie chciał odnieść triumf przed polską widownią.

Memoriał Kamili Skolimowskiej to kolejne ważne lekkoatletyczne wydarzenia rozgrywane na Stadionie Śląskim. Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie lokalnego samorządu, z województwem śląskim na czele.

– Stadion Śląski to dziś bez wątpienia najlepsze miejsce, by móc gościć gwiazdy lekkiej atletyki. Piękna bieżnia, znakomite zaplecze i doping kilkudziesięciu tysięcy gardeł są w stanie stworzyć nieprawdopodobny klimat. Przetarcie mamy już za sobą i jestem pewien, że mogą tu być organizowane największe imprezy lekkoatletyczne na świecie, a Memoriał Kamili Skolimowskiej zagości tu na stałe. Wiemy na pewno, że decyzja o wzbogaceniu stadionu o funkcję lekkoatletyczną była bardzo dobrym posunięciem, a dzięki takim imprezom Stadion Śląski znów jest na ustach wszystkich i nawiązuje do swojej legendy – powiedział Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

Prezes spółki Stadion Śląski Krzysztof Klimosz także jest przekonany, że mityng upamiętniający najmłodszą polską mistrzynię olimpijską na stałe wpisze się w kalendarz największych wydarzeń lekkoatletycznych rozgrywanych na chorzowskim gigancie.

–  Królowa Sportu ponownie zagości na Stadionie Śląskim. Już za niespełna miesiąc na arenie głównej zaprezentują się najlepsi lekkoatleci świata. Myślę, że po niesamowicie udanym lekkoatletycznym otwarciu obiektu w czerwcu podczas 64. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego, który przyniósł trzy najlepsze wyniki na świecie, chęć ponownego dopingowania znakomitym zawodnikom jest jeszcze większa. Wierzę, że Memoriał Kamili Skolimowskiej dostarczy nam również wielu wspaniałych emocji i rekordowych wyników – powiedział Krzysztof Klimosz.

W szczególny sposób organizatorzy postanowili uhonorować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jubileuszowi poświęcone będą biegi kobiet i mężczyzn na dystansie… 100 metrów.

Obok Ronniego Bakera, Pierre’a Ambroise Bosse, Christiana Taylora i Roberta Hartinga w mityngu wystąpią także inne gwiazdy światowej lekkoatletyki, m.in. Shelly-Ann Fraser-Pryce, Danił Łysienko, Andrius Gudžius, Piotr Lisek, Asafa Powell, Tom Walsh, Caster Semenya, Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki czy Justyna Święty-Ersetic.

Justyna Święty-Ersetic

Memoriał Kamili Skolimowskiej odbędzie się 22 sierpnia na Stadionie Śląskim, początek zmagań o godzinie 16:00.

Imprezie głównej towarzyszyć będzie także Lekkoatletyczny Piknik Integracyjny. Przy bramie nr 4 Stadionu Śląskiego w godz. 15: 00 – 18:00 na całe rodziny czekać będzie mnóstwo atrakcji zlokalizowanych w kilku strefach. Piknik będzie miał charakter integracyjny, przybliżający rywalizację sportową osób z niepełnosprawnościami. Nie zabraknie też animacji dla najmłodszych oraz fachowych porad dietetyków w strefie zdrowia. Uczestnictwo we wszystkich aktywnościach jest bezpłatne.

W godz. 10:00-12:00 na Stadionie Śląskim rozegrany zostanie także Mały Memoriał Kamili Skolimowskiej. Juniorzy rywalizować będzie w biegach na 100m i 100m ppł, rzutach dyskiem, młotem i oszczepem, skokach wzwyż, w dal i o tyczce oraz w pchnięciu kulą na tej samej arenie, na której kilka godzin później wystartują gwiazdy światowej lekkoatletyki.

źródło: www.fundacjakamili.pl