„Biegowe Podcasty” z szefem Silesia Marathonu. „Dzisiaj bym już tego nie zrobił”

Gościem czterdziestego odcinka „Biegowych Podcastów” jest Bohdan Witwicki, prezes Fundacji Silesia Pro Active, która stoi za największą imprezą biegową na Śląsku, czyli Silesia Marathonem. W rozmowie z Marcinem Dulnikiem opowiedział m.in. jak narodził się ten bieg i zdradził sporo smaczków związanych z jego organizacją. Nie zabrakło również tematu sytuacji w biegowej branży i ostatnich zmian w Koronie Maratonów Polskich i Koronie Polskich Półmaratonów.

Słuchaj podcastu:

Bohdan Witwicki to jeden z najbardziej zaangażowanych szefów imprez biegowych w Polsce. To maratończyk, trener lekkiej atletyki, prawdziwy pasjonat sportu. Silesia Marathon to jego dziecko. Gdy o nim opowiada świecą mu się oczy, mocno się ożywia i widać, jak bardzo zależy mu na tym, aby największy śląski bieg się rozwijał.

Gdy w 1983 roku w wieku 18 lat w Warszawie przebiegł swój pierwszy maraton, sam z pewnością nie miał pojęcia, że wywrze on taki wpływ na jego życie, a w w przyszłości stanie się źródłem jednej z jego największych zawodowych pasji.

Uwaga! Dyrektor na trasie

Witwicki pokonał w karierze kilkadziesiąt biegów na królewskim dystansie w, tym ten, o którym marzył rozpoczynając tę przygodę – z Maratonu do Aten. W 2005 roku z zespołem jak sam mówi, „porwał się z motyką na słońce” i zorganizował Silesia Marathon z trasą prowadzącą przez cztery ślaskie miasta – Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów. – Dzisiaj bym już tego nie zrobił – mówił w studiu „Biegowych Podcastów”.

Teraz Silesia Marathon to jedna z największych imprez biegowych w Polsce, w ramach której odbywa się maraton, półmaraton i ultramaraton na dystansie 50 km.

Siedemnaście razy Bohdan Witiwcki jako dyrektor biegu czuwał nad tym, aby na Śląsku bezpiecznie biegać mogli inni. Podczas nagrania podcastu biegowe.pl po raz pierwszy zdradził, że w tym roku oczywiście przygotuje imprezę, ale w dniu maratonu stanie po drugiej stronie.

1 października po raz pierwszy w życiu wystartuje w swoim ukochanym biegu – Silesia Marathonie. Śmieje się, że jego trasa zrobiona jest pod niego, bo projektując ją korzystał z własnych obserwacji najlepszych imprez maratońskich na świecie.

Warto posłuchać

Zachęcamy do wysłuchania tej ciekawej, inspirującej rozmowy z człowiekiem, który żyje bieganiem jak mało kto. Z tego odcinka podcastu biegowe.pl dowiesz się m.in.:

– skąd Bohdan Witwicki wziął się w bieganiu,
– jak organizuje się bieg, którego trasa prowadzi przez cztery różne miasta,
– jak liczny zespół przygotowuje imprezę,
– jak wygląda struktura uczestników Silesia Marathonu,
– jak szef Silesia Półmaratonu ocenia decyzję o wykluczeniu tego biegu z Korony Polskich Półmaratonów,
– czy Silesia Marathon był gotów dołączyć do Korony Maratonów Polskich w miejsce Wrocław Marathonu,

„Biegowych Podcastów” możecie słuchać m.in. w serwisach SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts. Odcinki nagrywamy w Studiu PLAC przy ul. Ordynackiej 9/23 w Warszawie.

red