Letni Bieg Piastów

W dniach 25-26 sierpnia w Jakuszycach w Szklarskiej Porębie odbędzie się 6. Letni Bieg Piastów. Impreza organizowana na ulubionych trasach biegaczy, z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. W ramach Letniego Biegu Piastów odbędą się trzy biegi na dystansach – 11, 22 i 50 km oraz wyścigi dla dzieci na krótkich dystansach i marsz nordic-walking. Limit uczestników wypełniły już listy startowe najdłuższych biegów, wolne miejsca zostały jeszcze w biegu na dystansie 11 km. 

Mówi się, i słusznie, że biegać można wszędzie. Są jednak miejsca ulubione przez biegaczy, a jednym z takich miejsc jest z pewnością Szklarska Poręba i okolice. Wyczynowcy, ale też i amatorzy, są tu obecni praktycznie przez cały rok, poprawiając kondycję i wydajność organizmu na obozach kondycyjnych. Budowaniu formy sprzyja specyficzny klimat i świetne trasy, na których zimą można spotkać narciarzy biegowych. Tam właśnie od 1976 roku odbywa się słynny Bieg Piastów – największy w Polsce bieg narciarski. Na tych samych trasach, w sezonie letnim od 2013 roku organizowany jest Letni Bieg Piastów. Zawody w których mogą wziąć udział biegający na różnym poziomie. Początkowo w jego programie były dwa biegi na około 10 i 21 km, w trzeciej edycji wprowadzono maraton, przekształcony po roku w ultramaraton na dystansie 50 km.

Malownicze trasy

Obecnie Letni Bieg Piastów składa się z trzech biegów na dystansach – 11, 22 i 50 km, poprowadzonych szutrowymi drogami malowniczych Gór Izerskich. Mocną stroną zawodów jest piękna trasa w Górach Izerskich ze startem i metą w Jakuszycach w obrębie Szklarskiej Poręby. Obejmuje ona tereny od Szklarskiej Poręby do Świeradowa-Zdroju, biegnące niedaleko takich miejsc, jak Schronisko Orle, Zakręt Śmierci i Granicznik przy Izerze. To właśnie te piękne i malownicze widoki zaprezentował w klipie do swojego biegowego utworu „Poświęcenie” Jacek MEZO Mejer.

Dla każdego coś miłego

W ramach Letniego Biegu Piastów odbywają się także wyścigi dla dzieci na krótkich dystansach. Najmłodsi mogą się sprawdzić w dwóch krótkich biegach: Wyprawie Zuchów i Biegu Przedszkolaka. Podczas imprezy odbędzie się także rekreacyjny marsz nordic walking, przebiegający trasą Jakuszyckiej Jedenastki. Rekreacyjny, czyli bez rywalizacji, wyników i nagród dla najszybszych.

Letni Bieg Piastów

To duży atut, bowiem możliwość wyboru wielu dystansów, od biegów dziecięcych aż do ultramaratonu sprawia, że Letni Bieg Piastów to impreza nie tylko dla doświadczonych biegaczy. Tutaj poradzi sobie każdy amator aktywnego trybu życia, bez względu na wiek czy płeć. Efektem jest rosnąca z roku na rok frekwencja. Listy startowe najdłuższych biegów są już wypełnione do ostatniego miejsca, a wolne pakiety startowe pozostały jeszcze w biegu na dystansie 11 km oraz w biegach dziecięcych. Uczestników byłoby z pewnością jeszcze więcej, bo chętnych by pobiec w Letnim Biegu Piastów nie brakuje, ale organizatorów ograniczają przepisy dotyczące ochrony środowiska.

Letni Bieg Piastów to nie tylko bieg

Podczas Letniego Biegu Piastów organizatorzy przygotowali nie tylko sportową rywalizację, ale także zaplanowali czas na aktywny wypoczynek. Po sportowych emocjach na Polanie Jakuszyckiej odbędzie się ogromny piknik, podczas którego nie zabraknie dobrego jedzenia, relaksu w strefach chilloutu oraz zabaw dla dzieci prowadzonych przez animatorów. Odbędzie się także koncert wrocławskiej grupy Me, Myself and I. Swoją strefę przygotuje także Partner Letniego Biegu Piastów – PKP Intercity, które przygotowało wiele atrakcji. Postarało się o lornetki, dzięki którym będzie można oglądać okolicę ze strefy chillout (na tarasie stanowiska PKP Intercity w Jakuszycach), atrakcje w strefie dla dzieci (mega klocki, słomki konstrukcyjne, warsztaty plastyczne), zawody hula-hup, mega twister, rodzinne przeciąganie liny, jak również atrakcje w strefie dla dorosłych – bieżnie i orbitrek, dystrybutor z wodą i kubeczki, zdrowe przekąski, gadżety dla uczestników zawodów i warsztatów.

Warto więc odwiedzić Polanę Jakuszycką i wypoczywając, w aktywny sposób spędzić ostatni weekend sierpnia.

Program zawodów:

25 sierpnia, sobota:

  • godz. 9 start Jakuszyckiego Ultramaratonu
  • godz. 10 start Jakuszyckiego Półmaratonu
  • godz. 10:20 Wyprawa Zucha

26 sierpnia, niedziela:

  • godz. 10 start Jakuszyckiej Jedenastki
  • godz. 10:20 start Rekreacyjnego Marszu Nordic Walking
  • godz. 10:30 Bieg Przedszkolaka

Więcej informacji na stronie www.bieg-piastow.pl

 

GD

Fot. Bieg Piastów