Nadchodzi Red Bull 400 czyli ściganie na szczyt Wielkiej Krokwi

Już w sobotę, 18 sierpnia na Wielkiej Krokwi w Zakopanem odbędą się inauguracyjne w Polsce zawody z serii Red Bull 400.  Zadaniem blisko 700 uczestników będzie jak najszybszy bieg od podnóża skoczni na jej szczyt. Chociaż dystans do pokonania może wydawać się niewielki, samo wyzwanie jest ogromne. Na starcie w Zakopanem pojawią się m.in. Piotr Łobodziński – Mistrz Świata w bieganiu po schodach, Dominika Wiśniewska-Ulfik, która już stawała na podium Red Bull 400 organizowanych za granicą. Zmaganiom przyglądać będzie się ten, który Wielką Krokiew zna jak własną kieszeń czyli Adam Małysz.  

Polska lokalizacja po raz pierwszy zagości w gronie 17 miejsc na świecie, w których rozgrywana jest seria Red Bull 400. Wybór organizatorów padł na Zakopane i najbardziej znaną polską skocznię narciarską – Wielką Krokiew. Na jej szczyt będzie można wbiec zarówno indywidualnie (400m) jak i w sztafetach (4x100m), ale w każdym przypadku będzie to dla uczestników z pewnością ogromne wyzwanie. Każdy start to droga wyłącznie pod górę, bez chwili wytchnienia. W najbardziej stromym miejscu, nachylenie trasy wynosi ponad 37 stopni! A do tego uczestników obowiązuje limit czasowy na dotarcie na szczyt Wielkiej Krokwi, który wynosi 15 minut.

Red Bull 400

Stroma trasa wyciskająca siódme poty z najwytrwalszych i najbardziej wytrenowanych zawodników nie przestraszyła biegaczy, którzy chętnie wypełnili listę startową, zbliżając się do ustanowionego przez organizatorów limitu 700 uczestników. Wśród zgłoszonych na starcie stanie m.in. Piotr Łobodziński – Mistrz Świata w bieganiu po schodach. Pojawi się również Dominika Wiśniewska-Ulfik, biegaczka górska i specjalistka od biegów po schodach, która na swoim koncie ma już starty w imprezach z cyklu Red Bull 400 organizowanych za granicą. I to starty z sukcesami, bowiem wielokrotnie stawała na podium tej imprezy.

– Można to porównać do biegów po schodach, w których ja też uczestniczę. Jest to taki vertical, choć wydaje mi się, że biegi na skocznie są nawet trudniejsze od biegów po schodach. Jest bardzo stromo i bardzo intensywnie – od samego początku – podzieliła się wrażeniami Dominika Wiśniewska-Ulfik. Zwyciężając w zawodach rozgrywanych w słoweńskiej Planicy stwierdziła – To było najtrudniejsze 400 metrów w moim życiu. Teraz będzie chciała powtórzyć ten sukces na pierwszych zawodach organizowanych w Polsce. – Bardzo lubię biegi na skocznie. Bardzo dobrze się w nich czuję. Oczywiście chciałabym wygrać, ale nawet nie patrzyłam na listę startową i nie wiem, które z moich największych rywalek biorą udział. Moim celem będzie pierwsze miejsce, jednak zobaczymy, jak to wyjdzie. W każdym razie marzy mi się to – powiedziała Dominika Wiśniewska-Ulfik.

Red Bull 400

W walce o niezwykle atrakcyjne nagrody finansowe, najnowszy model trailowych butów biegowych New Balance Trail Summit K.O.M. oraz Land Rovera do dyspozycji na cały weekend, będzie liczyć się siła mięśni, wytrzymałość, szybkość i hart ducha. Ostra walka nie tylko z przeciwnikami, ale także z przewyższeniem i stromizną to coś, w czym warto wziąć udział, ale także coś, co naprawdę warto zobaczyć. Tym bardziej, że pod Wielką Krokwią będzie się działo wiele innych, bardzo ciekawych rzeczy. Przez cały dzień, zawodnikom i kibicom, czas będzie umilał DJ Benito. Każdy będzie mógł się też sprawdzić na przeszkodach przygotowanych przez twórców Runmageddonu.

Rywalizację uczestników w biegu na szczyt Wielkiej Krokwi będzie obserwował ten, który na tą właśnie skocznię przyciągał tysiące Polaków czyli Adam Małysz. Nie zabraknie również Ambasadorki marki Red Bull – Joanny Jóźwik.

Harmonogram Red Bull 400:
  • 12:00 – start imprezy
  • 12:30 – 15:00 eliminacje mężczyzn (10 biegów, kolejność alfabetyczna, start co 15 min)
  • 15:00 – 15:45 eliminacje kobiet (3 biegi)
  • 16:00 – sztafety
  • 16:45 – finał kobiet
  • 17:00 – finał mężczyzn
  • 17:30 – dekoracja zwycięzców
  • 18:00 – zakończenie imprezy

Więcej szczegółów na: www.redbull.pl/400

mat.pras

Fot. RED BULL CONTENT POOL