W Białymstoku przebiegną w sztafecie 100 km na tartanowej bieżni. Dla Niepodległej

6 października w Białymstoku w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości odbędzie się wyjątkowa sztafeta. Wszyscy jej uczestnicy łącznie pokonają 100 kilometrów…po bieżni stadionu lekkoatletycznego. – Takiej sztafety w Polsce chyba jeszcze nie było. Każdy zawodnik przebiegnie jedynie 400 m. Oznacza to, że będziemy musieli zrobić 250 zmian! To będzie wyzwanie! – cieszy się Grzegorz Kuczyński, szef Fundacji Białystok Biega, organizator wydarzenia.

Jeden cel i jedna drużyna

W wydarzeniu weźmie udział tylko jedna sztafeta. Ten wyjątkowy bieg to nie wyścig, wszyscy pobiegną tylko w jednym celu. Sztafeta będzie składała się z indywidualnych zawodników lub drużyn, w których zawodnicy pokonują jedno okrążenie stadionu, czyli dystans 400m. Zawodników może być wielu, nawet 20, ale pałeczka będzie tylko jedna.

Sztafeta łącznie musi przebiec 250 okrążeń stadionu, co daje 100 km. Istotne jest to, aby bieg sztafety był ciągły, bez jakichkolwiek przerw. Czas poszczególnych zmian nie będzie rejestrowany, a jedynie czas łączny wszystkich 250 zmian.

– Jeżeli chcesz przebiec 400m samodzielnie – bardzo proszę! Jeżeli chcesz pokonać ten dystans z całą rodziną, przyjaciółmi, znajomymi z pracy – i chcecie przebiec go wspólnie, super! Jedno okrążenie będzie Wasze. Jedna osoba będzie biegła z pałeczką, a pozostali uczestnicy będą jej dumnie towarzyszyli. Po zakończeniu biegu każdy z uczestników wpisze się do pamiątkowej, wielkiej księgi. Wszak taka uroczystość może być raz na 100 lat! – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

Ile to kosztuje?

Każdy uczestnik sztafety ponosi koszty opłaty wpisowej, która wynosi 1 zł. Startujący w drużynie zapłacą po złotówce za każdego zawodnika. Rejestrując się do sztafety uczestnicy będą mogli wybrać orientacyjną godzinę startu. Jednak z uwagi na to, że bardzo trudno będzie przewidzieć, czas startu poszczególnych zmian, organizatorzy apelują do uczestników, aby byli na stadionie przynajmniej na godzinę przed planowanym początkiem ich biegu.

Organizatorami sztafety 100 km na 100-lecie jest Polskie Radio Białystok, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Fundacja Białystok Biega.

Zapisy do sztafety ruszą 1 września. Więcej szczegółów znajduje się na stronie internetowej.

red.