12. PZU Bieg Trzech Kopców już w niedzielę

Tegoroczny, 12. PZU Bieg Trzech Kopców w Krakowie odbędzie się już w najbliższą niedzielę i może przynieść rekordową frekwencję. Wszystko przez zwiększenie limitu uczestników do 3 tysięcy osób. W zeszłym roku na mecie zameldowało się 2330 biegaczy, co jest najlepszym wynikiem w historii imprezy. Tempo zapisów na tegoroczną edycję było ekstremalnie szybkie, wszystkie 3 tysiące miejsc startowych znalazło swoich nabywców po 5 godzinach od otwarcia rejestracji. W ramach imprezy rozegrane zostaną Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim. 

PZU Bieg Trzech Kopców to jedyny w Polsce bieg górski, który rozgrywany jest w centrum dużego miasta. Uczestnicy mają do pokonania ok. 13-kilometrową trasę prowadząca przez trzy krakowskie wzniesienia: Kopiec Krakusa, Kopiec Kościuszki oraz Kopiec Piłsudskiego. Po drodze mijają m.in. Rynek Podgórski, Kładkę im. o. Bernatka, Bulwary Wiślane, czy Las Wolski. Część trasy wiedzie ścieżkami o nieutwardzonej nawierzchni. Ze względu na zróżnicowanie terenu, impreza zaliczona jest jako bieg „anglosaski” (różnica poziomów sięga 160 metrów), w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, gdzie trasa w przeważającej części tylko się wznosi. Limit na pokonanie trasy wynosi 2 godziny. Od 2007 roku w ramach imprezy organizowane są Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim.

Bieg Trzech Kopców - mapaWszędzie na trasie można się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę, ale również urokliwe krajobrazy i naturalną przyrodę. Walory imprezy sprawiają, że cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem wśród biegaczy. W 2017 roku, ustalony ze względu na ograniczoną pojemność trasy na 2800 osób limit startujących, został wyczerpany w ciągu 5 dni od uruchomienia zapisów internetowych. W tym roku organizatorzy biegu zwiększyli limit do 3 000 uczestników, który wyczerpany został po zaledwie 5 godzinach od rozpoczęcia zapisów.

Zawody wchodzą w skład Królewskiej Triady Biegowej. Uczestnicy którzy ukończą wszystkie biegi wchodzące w jej skład czyli PZU Bieg Trzech Kopców, PZU Cracovia Półmaraton Królewski, oraz rozegrany już PZU Cracovia Maraton, na koniec sezonu otrzymają statuetki i dyplomy.

mat pras.