40. PZU Maraton Warszawski jak… 40 lat temu

40. PZU Maraton Warszawski już za 10 dni, a wczoraj organizatorzy na specjalnej konferencji prasowej przedstawili szczegóły nadchodzącego wydarzenia. Najistotniejszą zmianą podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji, będzie brak na starcie biegu elity oraz pacemarkerów prowadzących na najlepsze czasy. Maraton Warszawski odbędzie się w stylu… sprzed 40 lat, gdy nie praktykowano zaproszeń dla biegających gwiazd. Wymiar historyczny podkreślą także zaproszeni dotychczasowi zwycięzcy Maratonu Warszawskiego sprzed lat, a także 12 biegaczy, którzy na swoim koncie mają ukończenie wszystkich dotychczasowych 39 biegów. Tegoroczna edycja Maratonu Warszawskiego wystartuje 30 września, a udział w nim weźmie około 8 tysięcy zawodników.

Maraton Warszawski wraca do korzeni

Organizatorzy zapowiadali, że jubileuszowa, 40. edycja PZU Maratonu Warszawskiego będzie wyjątkowa i słowa dotrzymali. Na konferencji prasowej przed biegiem, dyrektor Maratonu Warszawskiego Marek Tronina, przedstawił szczegóły nadchodzącej imprezy. Tegoroczna odsłona stołecznego maratonu mocno nawiązuje do swojej bogatej historii i dało się to odczuć już na samym wstępie konferencji. Zgromadzonym dziennikarzom przedstawiono archiwalny materiał filmowy z pierwszych edycji biegu, funkcjonującego jeszcze pod nazwą Maraton Pokoju. Mieliśmy więc okazję przenieść się do 1979 roku i posłuchać startujących w maratonie górników, mówiących o motywacjach, które skłoniły ich do udziału w biegu. Te zresztą, przez 40 kolejnych lat wiele się nie zmieniły.

– Choć mijają lata i różna była liczba uczestników, to nie zmienia się misja tego biegu. Maraton to wydarzenie, które sprawia, że wiele osób zaczyna myśleć o bieganiu i marzyć o pokonaniu królewskiego dystansu. Bo to zawsze jest nobilitacja – mówił Marek Tronina.

Maraton Warszawski

Największym chyba nawiązaniem do korzeni Maratonu Warszawskiego jest rezygnacja z zaproszenia na bieg tzw. elity oraz narzucających tempo pacemarkerów.  – Chcemy by bieg wyglądał tak, jak kilkadziesiąt lat temu – startują tylko ci, którzy się do niego zgłoszą. Nikomu nie oferujemy wynagrodzenia za start, ba, nie zwracamy nawet kosztów podróży, co przecież w przypadku zawodników zagranicznych jest sporym wydatkiem. Jednak to, że nasza formuła jest inna, nie znaczy, że nie będzie fajnego ścigania. – przekonywał Marek Tronina.

Bohaterowie sprzed lat

Na 40. PZU Maraton Warszawski zaproszono za to bohaterów biegu sprzed lat. Choć nie do wszystkich udało się dotrzeć, już dzień przed biegiem, w biurze zawodów i na Expo pojawią się ci, którzy przez wiele lat tworzyli historię warszawskiego maratonu. Także „12 wspaniałych” czyli biegacze, którzy pokonali wszystkie dotychczasowe edycje maratonu. – Niektórzy z uczestników odbiorą od jednego z nich pakiet startowy w Biurze Zawodów, innym zwycięzca Maratonu Warszawskiego zawiesi na szyi medal jubileuszowego biegu. Mamy nadzieję, że tak jak dla nas, tak dla uczestników czymś niezwykłym będzie znaleźć się jednocześnie obok Błażeja Brzezińskiego, Małgorzaty Sobańskiej, Wiesława Lendy i Jerzego Skarżyńskiego, którzy wygrywali kolejne edycje maratonu na przestrzeni dekad – mówi Magda Skrocka, dyrektor komunikacyjny Maratonu Warszawskiego.

W nagrodę… obraz Hasiora lub Starowieyskiego

Jednym z zaproszonych gości jest Janusz Wąsowski, aktualnie trener Yareda Shegumo, który podczas pierwszej edycji maratonu jako nagrodę otrzymał… obraz. – Zająłem wówczas 10. miejsce, a nagrodami dla czołówki były m.in. obrazy. Starałem się wybrać takie dzieło, na którym będzie coś sensownego widać, bo niektóre były kompletnie niezrozumiałe. Za to jak się okazało, dziś sporo warte – wspominał Janusz Wąsowski. Ostatecznie zdecydował się na obraz autorstwa Jana Chrzana – „Zmierzch”. A warto wspomnieć, że autorami pozostałych obrazów byli m.in Władysław Hasior czy Franciszek Starowieyski, dziś wielkie nazwiska polskiego malarstwa. Także w tym roku, wzorem pierwszych maratonów, oprócz nagród finansowych otrzymają również na mecie dzieła młodych polskich artystów. Kto wie, może za kilkadziesiąt lat te obrazy będą warte krocie?

Janusz Wąsowski - Maraton Warszawski
fot. Leszek Fidusiewicz
#BiegamDobrze

Organizatorzy poinformowali, że do zawodów zapisało się ponad 9 800 biegaczy, a spodziewają się, że w 40. PZU Maratonie Warszawskim wystartuje około ośmiu tysięcy osób. Kolejne cztery tysiące zawodników weźmie udział w biegach towarzyszących, m.in. T-Mobile Bieg na Piątkę. Ponad 974 osoby udział w imprezie połączyły z akcją #BiegamDobrze, organizując zbiórki pieniężne na rzecz 11 organizacji dobroczynnych. Podczas tegorocznej akcji udało się zebrać ponad 480 000 złotych, a najwyższa zbiórka osiągnęła sumę 9 498 złotych. Organizowana od dziesięciu edycji maratonu akcja #BiegamDobrze zebrała w sumie już ponad 3,5 mln złotych.

Kobiety powalczą z mężczyznami o samochód

Przed laty główną nagrodą w Maratonie Warszawskim był Fiat 126p, czyli popularny Maluch. W tym roku nagrodą znów będzie samochód marki Fiat. Rywalizacja o crossover Fiat 500X Mirror będzie miała jednak wyjątkowy charakter. Organizatorzy chcą wyrównać szanse na wygranie głównej nagrody między mężczyznami a kobietami i zdecydowali się zastosować 20-minutowy handicap. Co to oznacza? Otóż wyniki najszybszego maratończyka i najszybszej maratonki 40. PZU Maratonu Warszawskiego zostaną porównane na mecie i jeśli różnica między nimi będzie mniejsza niż 20 minut, wtedy samochód trafi do zwyciężczyni biegu. Jeśli czas pierwszego mężczyzny będzie o ponad 20 minut lepszy niż rezultat pierwszej kobiety, wtedy z nowego pojazdu cieszył się będzie zwycięzca męskiej klasyfikacji.

Maraton Warszawski 2018 - nagroda główna

40. PZU Maraton Warszawski odbędzie się na nowej trasie. Start zlokalizowano na ulicy Konwiktorskiej, a metę na Wybrzeżu Gdańskim, w okolicy Parku Fontann. Po raz pierwszy trasa będzie przebiegać m.in. przez Ogród Zoologiczny. – Trasa w tym roku na pewno jest niezwykła i trochę bardziej zakręcona. Ale z puntu widzenia biegaczy uważam, że to nie ma znaczenia. Są podbiegi na most Gdański ul. Belwederską, ale po każdym takim odcinku jest zbieg i to się trochę wyrównuje – tłumaczył Marek Tronina.

T-Mobile Bieg na Piątkę

Na konferencji pojawił się także Robert Korzeniowski, który zapraszał wszystkich do udziału w biegu w T-Mobile Biegu na Piątkę, imprezie towarzyszącej maratonowi. Jeśli zatem ktoś nie czuje się na siłach, aby przebiec dystans 42,195 km, może jeszcze zapisać się na wspomnianą piątkę. – Cenię zawodowców, ale jeszcze więcej satysfakcji sprawia mi, gdy przekonam do przebiegnięcia chociaż 5 km tych, którzy do tej pory narzekali, że ktoś im blokuje miasto. Kilka razy pokonałem dystans biegnąc z zawodnikami z końcówki biegu i z zaskoczeniem odkryłem, jak wiele fantastycznych rzeczy i emocji można tam znaleźć. Taki jest też mój cel na ten bieg. Nie idę na rekord, chyba że przybitych piątek i zrobionych selfie – mówił Robert Korzeniowski.

PZU Maraton Warszawski

40. PZU Maraton Warszawski odbędzie się 30 września. Obok głównego biegu, odbędą się także zawody na dystansie 5 km – T-Mobile Bieg na Piątkę i Sztafeta Maratońska. W przeddzień Wielkiego Biegu, pod Pałacem Kultury i Nauki, najmłodsi amatorzy sportu wezmą udział w Mini Maratonie Niepodległości na dystansach od 100 do 1918 metrów.

Start królewskiego dystansu zaplanowano punktualnie o godzinie 9:00. Równo z maratończykami na trasę wyruszą także uczestnicy sztafety maratońskiej. O 9:27 wyrusza zawodnicy na wózkach, a 3 minuty po nich wystartują uczestnicy T-Mobile Biegu na Piątkę.

Program 40. PZU Maratonu Warszawskiego
Piątek 28.09.2018 – Pałac Kultury i Nauki

12:00–20:00 – Biuro Zawodów
12:00–20:00 – Expo Sport&Fitness

Sobota 29.09.2018 – Pałac Kultury i Nauki

10:00–20:00 – Biuro Zawodów
10:00–20:00 – Expo Sport&Fitness
12:00-18:00 – Seminaria magazynu BIEGANIE
14:00 – Dekoracja zwycięzców Pucharu Maratonu Warszawskiego
15:00 – Dekoracja liderów akcji #BiegamDobrze
14:00–18:00 – Pasta Party
11:00–17:00 – Mini Maraton Niepodległości, Wielobój dziecięcy

Niedziela 30.09.2018 – ul. Konwiktorska

7:00–9:00 – Przyjmowanie depozytów
8:30 – Rozgrzewka Calypso Fitness
8:57 – Start zawodników na wózkach inwalidzkich
9:00 – Start 40. PZU Maratonu Warszawskiego
9:00 – Start Sztafety Maratońskiej
9:27 – Start zawodników na wózkach inwalidzkich
9:30 – Start T-Mobile Biegu na Piątkę

Multimedialny Park Fontann

ok. 9:45 – Finisz zwycięzcy T-Mobile Biegu na Piątkę
10:00 – Dekoracja zwycięzców T-Mobile Biegu na Piątkę, Dekoracja zawodników na wózkach inwalidzkich
Ok. 11:00 – Finisz zwycięzcy 40. PZU Maratonu Warszawskiego
12:00 – Dekoracja zwycięzców 40. PZU Maratonu Warszawskiego
12:45 – Finał akcji „Pomoc Mierzona Kilometrami”
13:15 – Dekoracja zwycięzców Sztafety Maratońskiej, Dekoracja zawodników na wózkach inwalidzkich, Dekoracja zwycięzców Drużynowych Mistrzostw Polski w Maratonie, Dekoracja zwycięzców IV Mistrzostw Polski Blogerów w Maratonie
14:00 – Dekoracje w kategoriach wiekowych, Dekoracja PZU Sport Team

Więcej informacji na temat biegu na stronie www.pzumaratonwarszawski.com

 

GD

Fot. Fundacja Maraton Warszawski