Poznaliśmy termin przyszłorocznego DOZ Maratonu Łódź. Nie będzie półmaratonu?

Organizatorzy DOZ Maraton Łódź w swoich kanałach social media podali datę przyszłorocznej edycji. Impreza odbędzie się w dniach 5 – 7 kwietnia. Wcześniej daty przyszłorocznych imprez ogłosiły maratony w Dębnie, Warszawie oraz Krakowie. 

Poznaliśmy datę ostatniego wiosennego maratonu w naszym kraju. Organizatorzy DOZ Maratonu Łódź poinformowali, że przyszłoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 5-7 kwietnia 2019 roku. Już jakiś czas temu poznaliśmy również terminy imprez w Dębnie, Warszawie oraz Krakowie. W tym roku w tym samym dniu odbywały się maratony w Warszawie oraz w Krakowie, w przyszłym roku pokrywają się daty biegów w Łodzi oraz Dębnie. Terminarz wiosennych biegów na królewskim dystansie przedstawia się więc następująco:

  1. Dębno Maraton – 7 kwietnia 2019
  2. DOZ Maraton Łódź – 5-7 kwietnia 2019
  3. ORLEN Warsaw Marathon – 14 kwietnia 2019
  4. PZU Cracovia Maraton – 28 kwietnia 2019
DOZ Maraton Łódź bez półmaratonu?

W mediach społecznościowych, na pytania biegaczy organizatorzy odpowiadali, że rozważają rezygnację z organizacji Ibuprom Sport Żel Półmaratonu, który w tym roku towarzyszył biegowi na królewskim dystansie. Póki co nie wiadomo, czy zdecydują się zorganizować bieg na dystansie półmaratonu w innym terminie.

Przypomnijmy, że tegorocznej edycji biegu doszło do sporego zamieszania, które mogła spowodować decyzja organizatorów o połączeniu dystansów maratonu z półmaratonem, i możliwością podjęcia decyzji w trakcie biegu o tym, jaki dystans zawodnicy ostatecznie pobiegną. Prowadzące w półmaratonie Alice Jepkemboi Kimutai i Christine Moraa Oigo z Kenii oraz Merine Gezahegn z Etiopii w momencie gdy trasa rozdzielała się na maratońską i półmaratońską pomyliły drogi. Zawodniczki z Afryki ostatecznie nie ukończyły ani półmaratonu, ani dystansu maratońskiego i z trasy zostały zabrane samochodami.

Jako pierwsza na mecie pojawiła się zaskoczona Agnieszka Gortel, która była przekonana, że przed nią biegną Afrykanki. Gortel, czterokrotna mistrzyni Polski w półmaratonie w latach 2008-2011, została więc zwyciężczynią Ibuprom Sport Żel Półmaratonu Łódź, na mecie osiągając wynik 1:16:10. Na drugim miejscu finiszowała Anna Wójcik (1:27:10) a na trzecim Dorota Gapys (1:30:41).

Pojawiła się również informacja, że podczas kolejnej edycji maratonu nie przewidują kontynuacji projektu „Trójkołamacze”. Zapisy na przyszłoroczną edycję DOZ Maraton Łódź ruszą w październiku.

GD