Ruszyły zapisy do losowania na XVI Bieg Rzeźnika. Jak zdobyć dodatkowe losy?

Organizatorzy V Festiwalu Biegu Rzeźnika uruchomili zapisy do losowania na XVI Bieg Rzeźnika i Bieg Rzeźnika HardCore. Kultowa impreza odbędzie się 21 czerwca 2019 roku na trasie z Komańczy do Cisnej, ale cały Festiwal, w ramach którego odbędzie się szereg biegów górskich potrwa łącznie 5 dni. Chętni do startu w Biegu Rzeźnika mogą zgłaszać się do 14 października, a samo losowanie odbędzie się 6 dni później. Limit uczestników tak jak w ubiegłym roku organizatorzy ustanowili na 680 drużyn, które będą miały 16 godzin na pokonanie trasy biegu.

Bieg Rzeźnika to jeden z najstarszych i najsłynniejszych górskich biegów ultra w Polsce. Co roku liczba chętnych by pokonać trasę z Komańczy do Cisnej co roku zdecydowanie przekracza limit uczestników ustanowiony przez jego organizatorów. Właśnie ruszyły zapisy do losowania na przyszłoroczną, 16. edycję, która odbędzie się 21 czerwca 2019 roku.

Bieg Rzeźnika 2018
fot. Julita Chudko Photography
Jak wygląda losowanie?

Procedura losowania jest podobna jak w roku ubiegłym. Każdy z zawodników drużyny wnosi do puli po jednym losie. Dodatkowo, starty w niektórych biegach organizowanych przez Fundację Biegu Rzeźnika dają dodatkowe losy. Po jednym można zdobyć legitymując się ukończeniem tegorocznego IV Zimowego Maratonu Bieszczadzkiego 44km, Rzeźnika ENIGMA, I Rzeźnika SKY, VII Rzeźniczka, I Dychy na Jeleni Skok. Losy będzie można również zdobywać na imprezach w ramach VI ultraMaratonu Bieszczadzkiego, który odbędą się 13 października. Za ukończenie biegu na dystansie 26 i 53km przysługiwać będzie po jednym losie, a za pokonanie trasy 90km można zdobyć dwa losy. Wszystkie zostaną uwzględnione zaraz po zakończeniu imprezy.

Dodatkowo, zawodnicy otrzymują jeden los za nieudany udział w ostatnim losowaniu do XV Biegu Rzeźnika, albo dwa losy za podwójnie nieudany udział w losowaniu, tj. do XIV i XIII Biegu Rzeźnika (2017 i 2018). Aż cztery dodatkowe losy mogą otrzymać biegacze, którym nie powiodło się w losowaniu do XIII, XIV i XV Biegu Rzeźnika (2016-2018).

Z danych przekazanych nam przez Bieg Rzeźnika wynika, że limit miejsc na imprezę pozostaje niezmieniony od kilku lat. W XII Biegu Rzeźnika w 2015 roku dostępnych było 700 miejsc, rok później 780, w ubiegłym roku nieco ponad 500, a w maju 2018 roku wystartowało 680 ekip. W tym roku szansę startu w kultowym biegu otrzyma dokładnie tyle samo osób. – 1,5 tysiąca to optymalna liczba uczestników – mówi Mirosław Bieniecki, szef Biegu Rzeźnika. – Oprócz miejsc, które rozlosujemy między biegaczy zostawiamy sobie do dyspozycji jeszcze pulę pakietów w ramach tzw. listy dyrektorskiej. Pozwala nam to zapraszać do udziału w biegu m.in. przedstawicieli sponsorów, partnerów i wolontariuszy. – tłumaczy.

Bieg Rzeźnika wciąż popularny

Poprosiliśmy organizatorów Biegu Rzeźnika o przygotowanie zestawienia, jak wyglądało zainteresowanie imprezę w ciągu ostatnich 3 lat.

W 2014 roku o miejsce w XII Biegu Rzeźnika, który odbył się w czerwcu 2015 roku ubiegało się 1133 drużyny, a średnia liczba losów na ekipę wyniosła 3,4. Rok później chętnych było aż 1486 ekip, które średnio miały do dyspozycji po 3,3 losy. W 2106 roku liczba drużyn zgłoszonych do losowania gwałtownie spadła i wyniosła 864. Rekordowo wysoka była wówczas liczba losów na drużynę – 4,5. – Na pewno spadek liczby zgłoszonych do losowania na Bieg Rzeźnika 2017 roku mógł być spowodowany tym, że w 2016 roku trasa została zmieniona tak, żeby przebiegała poza Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Atmosfera, jaka towarzyszyła tym zmianom mogła niektórych biegaczy zniechęcić do udziału w imprezie – tłumaczy Jakub Lengiewicz z Biegu Rzeźnika. – Zawodnicy otrzymali wówczas mało czasu na zapisywanie się do losowania, co mogło również wpłynąć na frekwencję, szczególnie wśród tych biegaczy, którzy nie śledzili naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych. Stąd właśnie wynikać może zwiększona średnia liczba losów na drużynę w porównaniu z innymi latami – dodaje. W kolejnym roku sytuacja wróciła do normy i do losowania zgłosiło się 1306 ekip, a średnia liczba losów wyniosła 3,7.

650 dwuosobowych drużyn wyruszy 21 czerwca 2019 na trasę z Komańczy o wschodzie słońca, czyli równo o godzinie 3:00 w nocy. Do pokonania będą mieli 80 km lub 100 km w przypadku Biegu Rzeźnika HardCore, a limit czasu na osiągnięcie mety w Cisnej wynosi 16 godzin.

Oprócz XVI Biegu Rzeźnika w ramach przyszłorocznego Festiwalu Biegów Górskich odbędą się biegi takie jak VIII Rzeźniczek, V Rzeźnik Ultra, III Rzeźnik ENIGMA, Rzeźnik Sky w randze Mistrzostw Polski w UltraSkyrunningu, Dycha na Jeleni Skok oraz Rzeźniczątko, czyli bieg dla dzieci. – Nowością w programie festiwalu będzie Rzeźniczek Nocą – uchyla rąbka tajemnicy Mirosław Bieniecki. – Aktualnie ustalamy szczegóły dotyczące przebiegu tras poszczególnych biegów. Już teraz mogę obiecać, że w czerwcu w Bieszczadach czekać nas będzie prawdziwa biegowa uczta. – podsumowuje.

Więcej informacji oraz link do zapisów znajduje się na stronie www.biegrzeznika.pl

red